Včasnou dentálnou starostlivosťou o detský chrup môžete zabrániť nepríjemnostiam, bolestiam či zubným kazom. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste udržali krásny úsmev svojho dieťatka dlhodobo zdravým.
- Pravidelná kontrola
Týka sa vás ako aj zubného lekára. Mama, resp. rodič, je číslom jeden, ktorý by mal mať prehľad o aktuálnom stave mliečnych zúbkov svojej ratolesti. Ideálna je každodenná kontrola, keďže dieťa nevie spočiatku povedať ani ukázať, že ho zúbok bolí alebo mu niečo vadí. Na druhej strane by dieťa malo navštíviť zubára už od svojich prvých narodenín. Včasná preventívna starostlivosť vám z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze. Štatistiky ukazujú, že náklady na starostlivosť o zuby sú o 5 % nižšie v priebehu 5 rokov u detí, ktoré navštívia zubného lekára do veku 5 rokov.
- Učte dobrým návykom
Správne držanie kefky a jej používanie je od začiatku rozhodujúce. Skôr ako bude mať vaše dieťa zuby, môžete si jemne čistiť ďasná, napríklad s mäkkým náprstkom. Na detskú zubnú kefku použite vodu alebo ich vyčistite mäkkou handričkou. Keď sa už zúbky objavia, čistite ich dvakrát denne zubnou kefkou a zubnou pastou určenou podľa veku (pre najmenších jestvujú zubné pasty čisto prírodného zloženia, ktoré sa nemusia vyplachovať).
- Zabráňte „závislosti“ na dojčenskej fľaši
Nedávajte spať svoje batoľa alebo staršie dieťa s fľašou mlieka, šťavy alebo čaju. Na jeho zuboch sa zachytávajú sladké tekutiny, ktoré živia baktérie a tie spôsobujú zubný kaz. Ak už musíte dať dieťaťu fľašu na spanie, uistite sa, že je v nej iba voda.
- Obmedzte sladené nápoje
A patria k nim aj džúsy, dokonca aj tie 100 %-né. Mnohí rodičia si myslia, že ovocná šťava je zdravý výber nápoja na celý deň, ale môže viesť k zubnému kazu. Preto ju vyvážte aj čistou vodou alebo minerálkou.
- Pozor na pohárik s náustkom
Špeciálne poháre s náustkom sú skvelým pomocníkom pri prechode z fľaše na pohár, ale nenechajte dieťa piť z neho celý deň. Prílišné používanie totiž môže viesť k pokriveniu predných zubov.
- Dajte zbohom cumlíku
Existuje veľa dobrých dôvodov nechať vaše dieťa používať cumlík, ale z dlhodobého hľadiska to môže ovplyvniť, ako sa jeho zuby zoradia. Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom, ak stále používate cumlík vo veku 3 rokov.
- Lieky a sirupy
Detské lieky môžu byť ochutené a sladké. Ak sa lepia na zuby, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku kazov. Najmä u detí, ktoré berú lieky pravidelne na nejaké chronické ochorenie. Antibiotiká a niektoré lieky na astmu môžu spôsobiť nadmerný nárast húb (kvasiniek), čo môže viesť k plesňovej infekcii v ústnej dutine.
- Nástojte na čistení
A nepoľavujte, aby si vytvorilo správny návyk. Ak má tendenciu vymýšľať, dajte jasne najavo, že nemá na výber. Motivujte. Mladšie dieťa si rado zúbky vyčistí aj za nálepku, tetovačku či inú drobnosť. Z čistenia zubov môžete spraviť skupinovú aktivitu rodičov a dieťaťa, vtedy sa vďačne pripoja.
- Dajte dieťaťu na výber
Nech si zvolí zubnú kefku a pastu podľa seba, ak je už v tom veku. Dovtedy sa snažte vyberať najlepšiu alternatívu pre svoje dieťa – mäkkú zubnú kefku z prírodných materiálov, zubnú pastu prírodného zloženia podľa príchuti, ktorú má vaše dieťa najradšej.
- Pravidlo dvoch minút
Tento čas môže byť pre niekoho okamihom a pre iného celá večnosť. Vy si najlepšie poznáte svoje dieťa a viete, ako ho čo najlepšie zabavíte, aby ten čas ubehol. Napríklad aj tak, že mu každý raz poviete nejakú zaujímavosť o zúbkoch alebo o ich čistení. Na internete nájdete mnoho informácií, stačí len chcieť hľadať.