Za slnkom do exotiky? Zabudnite. Toto leto sme doma…

Čaká nás tento rok „URBAN LETO“? Aj v domácich podmienkach je dôležité chrániť pleť pred slnkom. Výberom správnej opaľovacej kozmetiky môžeme chrániť nielen seba, ale aj životné prostredie. 

Chorvátsko, Turecko, Egypt, Maldivy, Grécko, Omán, Cyprus, Thajsko

To je len niekoľko z top dvadsiatky dovolenkových destinácií, o ktorých sa ešte v januári roku 2020 písalo ako o najväčších lákadlách tohtoročného leta.

Tento rok sa však zo známych dôvodov za horúcim či exotickejším slnkom tak rýchlo ani jednoducho nevyberieme a zostaneme doma. Jarné a letné slnko však svieti aj doma a aj v našich zemepisných šírkach máme veľa dôvodov na hľadanie správnej miery medzi zdravím a krásnou opálenou pokožkou.    

„Doba bronzová“ síce v našich zemepisných šírkach nemá také exotické odtiene ako pod zahraničným slnkom, ale slabnúca ozónová vrstva a klimatická zmena v posledných rokoch posúvajú stupnice teplomerov aj u nás stále vyššie. Aj naše zemepisné šírky začínajú byť subtropické a letné teploty sa  neraz vyšplhajú nad 30°C. A aj doma – v meste či na dovolenke – hrozí rovnaké riziko spálenia pokožky ako v ďalekom zahraničí.  

Mesto ako rozpálená pec

Pred slnečnými lúčmi sa neschováme ani v meste. Betónové povrchy do seba nasávajú teplo a odrážajú slnečné lúče. Na otvorených a nekrytých plochách priťahujúcich slnko môže dokonca teplota dosahovať až 50°C. Žiarenie preniká aj cez sklá áut, či budov a nevyhneme sa mu ani v tieni.

Používanie ochrannej opaľovacej kozmetiky má teda význam aj v meste. A pozitívnou správou je, že v renomovanej značky opaľovacej kozmetiky môžeme nájsť aj prípravky, ktoré môžeme nazvať tzv. „urban líniou“, ktoré nás okrem slnka chránia aj pred znečisteným ovzduším mesta.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár

„Zoznam pozitívnych účinkov slnečného žiarenia na naše telo je dlhý a vďaka novým vedeckým poznatkom sa aj dnes ustavične dopĺňa. Slnečné lúče ničia baktérie, urýchľujú hojenie otvorených rán. Vďaka ich pôsobeniu sa vytvára vitamín D, ktorý je dôležitý nielen pre zdravie kostí, ale priaznivo ovplyvňuje autoimunitné, onkologické, kardiovaskulárne ochorenia či cukrovku. Slnko zvyšuje hladinu minerálov v krvi a jednoznačne prináša aj pozitívne naladenie. Vo vyrátavaní benefitov slnečných lúčov by sme mohli pokračovať ďalej,“ konštatuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová.     

… ale kam chodí príliš veľa slnka, tam musí tiež chodiť lekár…

Každá minca má však podľa MUDr. Bendovej dve strany a slnečné žiarenie môže na koži vyvolať aj množstvo nežiaducich reakcií. „Napríklad akútnu solárnu dermatitídu – teda popálenie, ktoré sa prejavuje začervenaním a pálením pokožky, v závažnejších prípadoch až vytvorením pľuzgierov a opuchov. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia vyvoláva aj chronické zmeny na koži – starnutie pokožky, nepravidelnosti v pigmentácii kože, vznik suchej kože, vrások, ale aj nezhubných a niekedy aj zhubných novotvarov. Nadmerné UV žiarenie narúša imunitné reakcie organizmu a preukázateľne spôsobuje aj rakovinu kože. Vo vzťahu nášho tela a slniečka je teda potrebné nájsť tú správnu mieru rovnováhy. Jej základ spočíva v kombinácii správneho režimu pobytu na slnku a vhodnom výbere ochranných prostriedkov.“

Slnko je život – aj doma. Aj doma sa však pred ním treba chrániť!

Bali

Tento rok teda prežijeme mnohí dovolenku doma. Keď to opatrenia dovolia, či už v meste, pri prírodných vodných plochách, na kúpaliskách či v aquaparkoch alebo na horách. Aj doma však naša koža potrebuje primeranú ochranu pred slnečným žiarením. Koľko, ako a kedy už asi vieme.

 • Vieme, že je dôležité vyhýbať sa intenzívnym slnečným lúčom v exponovaných časoch, teda v hodinách medzi 11:00 – 15:00.
 • Vieme, že pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu musíme robiť prestávky.
 • Vieme, že špeciálne treba chrániť citlivú detskú pokožku, pretože je 5 krát tenšia ako koža dospelého človeka, vyvíja sa až do troch rokov a neposkytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. A vieme, že aj doma treba používať ochranu pred slnkom v podobe vhodných opaľovacích prostriedkov.

Až na kožu… alebo Ako si vybrať tú správnu ochranu pred slnkom?

Pri výbere vhodnej „slnečnej kozmetiky“ je dôležité čítať zloženie prípravkov, ktoré kupujeme. Nielen preto, že ich aplikujeme priamo na kožu, ale aj preto, že sa v nich kvôli silnej ochrane pred slnkom nachádzajú chemikálie, ktoré môžu byť pre náš organizmus viac škodlivé ako samotné UV žiarenie.

Najúčinnejšie prípravky sú také, ktoré poskytujú trojitú ochranu pred slnkom, teda chránia pokožku proti ultrafialovým žiarením A a B (UV-A a UV-B), ale aj proti IR-A, teda  infračervenému žiareniu A, jednej z hlavných príčin starnutia.

Infračervené lúče, rovnako ako UV žiarenie spôsobujú zrýchlené starnutie pokožky a vedú k neskoršiemu poškodeniu pokožky slnkom. Predstavujú približne 30% slnečného svetla a sú schopné preniknúť až do hlbokých vrstiev kože. Doposiaľ nie je možné, tak ako v prípade UV žiarenia, eliminovať tento typ žiarenia pomocou filtrov. Ochrana pred ním teda musí začať už v bunkách, aby neprišlo k ich poškodeniu. Špeciálny komplex ochrany pred infračerveným žiarením typu A proti starnutiu pokožky spôsobenej slnkom obsahujú všetky prípravky Ladival®. Vďaka tomu je prvou značkou v Európe, ktorá poskytuje trojnásobnú ochranu pred slnečným žiarením.  

Tak veľa, ako je nevyhnutné, tak málo, ako je len možnéLadival® nová generácia slnečnej ochrany   

Zásada menej je niekedy viac, ktorou sa riadi už 35 rokov Ladival® zabezpečuje, že dané prípravky neobsahujú vonné látky, konzervačné látky, parfumy, farbivá ani chemické emulgátory (tzv.PEG). Zárukou kvality prípravkov je farmakologický výskum, prísne dermatologické testovanie, ale aj opakované úspechy v nezávislých spotrebiteľských testoch.

Prednosťou ponuky je možnosť výberu zo širokej a komplexnej línie produktov pred aj po opaľovaní, výber ochranného faktoru SPF v škále 10 – 50 +, pre špecifické typy pleti, rovnako ako aj pre rôzne účely (napr. pre relaxačné slnenie, šport, pohyb v meste, či pod make-up). Známkou spoľahlivosti prípravkov je aj fakt, že ich ponúkajú výhradne lekárne. 

A práve touto voľbou sa staneme aj eco friendly. Prípravky totiž neobsahujú žiadne mikroplasty a v súlade s tzv. Havajským zákonom na ochranu morských živočíchov (Hawaii reef law) z roku 2018 nespôsobujú poškodzovanie koralov a morskej flóry. Aj keď sa síce tento rok nevyberieme na miesta života koralov, zvyšky opaľovacích krémov končia aj vo vode našich jazier, kúpalísk, či prírodných nádrží. Nezaslúžia si aj tieto plochy naším výberom eco-friendly opaľovacieho prostriedku rovnakú pozornosť?

Ladival® –  všade, vždy a pre každého

Prípravky slnečnej ochrany Ladival® sú vyvinuté tak, aby spĺňali potreby jednotlivých typov pleti – od normálnej, cez citlivú až po obzvlášť náročnú pokožku a aby sa dali využiť na každom kúsku tela, napríklad aj na ochlpené miesta alebo vlasovú pokrývku. Pred opaľovaním nás chránia pred spálením slnkom a starnutím kože, popri tom nám však dovolia pekne sa opáliť, ba dokonca zintenzívnia účinky opálenia a po opaľovaní našu kožu regenerujú.    

Ich základom je využívanie vysokokvalitných organických a minerálnych prémiových filtrov proti UV-A, UV-B a IR-A žiareniu a vyhýbanie sa zbytočnej chémii. Niektoré z nich obsahujú fotolyázu, tosilín alebo betaglukán.

Tosolín – je prírodný zosilňovač zhnednutia, ktorý viditeľne zintenzívňuje vlastnú pigmentáciu. Zabezpečuje rýchlejšie a prirodzené opálenie a predĺženie opáleného vzhľadu. Zintenzívňuje prirodzené zhnednutie kože až o 77 %.

Betaglukán – je hlavná zložka tosolínu, ktorá napomáha zachovať pleti jej mladistvý vzhľad. Podporuje vlastne nielen samotný účinok tosolínu, ale má pozitívny vplyv aj na imunitný systém a melanogenézu, teda pigmentáciu, pri ktorej sa v tele produkuje melanín, čo je vlastne tiež ochranná reakcia kože na pôsobenie slnečného žiarenia.

Fotolyáza – je aktívny enzým zo siníc, ktorý podporuje reparačné mechanizmy pokožky poškodenej UV žiarením, zmierňuje jej začervenanie aj pocit napätia kože.    

Okrem vynikajúcich kozmetických vlastností je nezanedbateľnou prednosťou všetkých prípravkov Ladival® fakt, že sú odolné vode a príjemne sa aplikujú, nemastia, ľahko sa vstrebávajú a pokožka po nich zostáva jemná a hebká.

Sú pre veľkých aj malých, pre ľudí s normálnou pleťou, ale aj pre ľudí s kožnými problémami. Poskytujú však dostatočnú ochranu pred slnkom aj ľuďom s tetovanou kožou, ktorá vyžaduje kvôli zachovaniu intenzity farieb tetovania osobitnú starostlivosť alebo chránia pred slnečným žiarením aj aktívnych športovcov. Športovanie sa tak stáva najmä zážitkom zameraným iba na fyzickú a duševnú pohodu, ktorú pohyb vonku prináša bez negatívnych dôsledkov pre kožu.

Prípravky slnečnej ochrany Ladival® sa dokonca môžu stať súčasťou vašej make-up výbavy! Tie, ktoré sú určené pre tvárovú kozmetiku viditeľne redukujú existujúce pigmentové škvrny na tvári a zabraňujú vzniku nových, redukujú znaky starnutia spôsobeného slnkom, vrásky a zjednocujú tón pleti. A pokiaľ už teda budeme asi tráviť toto leto aj viac času v meste ako podkladový krém pod make-up nás uchránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred vplyvmi znečisteného mestského prostredia.

Vďaka účinnej slnečnej ochrane na každom kúsku tela a pri každom type kože teda dokáže byť aj naše „URBAN LETO“ bezpečné.

Ako sa opaľujeme

Keď je naša koža vystavená slnečnému žiareniu, začne sa tvoriť hormón, ktorý podporuje tvorbu tmavého kožného pigmentu melanínu v bunkách melanocytoch. Melanín absorbuje UV žiarenie a chráni jadrá buniek pred poškodením DNA, ktoré môže spôsobiť rakovinu. Opálenie pokožky pôsobením slnka je teda vlastne reakciou organizmu na pôsobenie UV žiarenia. Ak je koža ale vystavená slnku príliš dlho, môže dôjsť k jej začervenaniu a môže byť bolestivá. Tento stav sa označuje ako spálenie slnkom. Spálenie je najčastejšou formou poškodenia kože v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia a hlavnou príčinou je UVB žiarenie. Typické preň je začervenaná, bolestivá koža, niekedy až s bolestivými pľuzgierikmi. Niekedy sa tieto symptómy neobjavia okamžite, a môže uplynúť až päť hodín od pobytu na slnku, než sa spálenie kože prejaví.

Ošetrenie slnením spálenej kože spočíva v jej chladení prikladaním studených obkladov a používaní špeciálnych prípravkov po opaľovaní, ktoré chladia a upokojujú kožu. Predchádzame tým bolesti a zápalu kože.    

Spáleniu kože sa však dá úspešne vyhnúť používaním ochranných opaľovacích prípravkov a vyhýbaním sa dlhodobému pôsobeniu priameho intenzívneho slnka (najmä medzi 11. a 15. hodinou). 

Najbežnejšie kožné problémy spojené so slnečným žiarením:

 • Predčasné starnutie kože – UV žiarenie je jedným z najdôležitejších faktorov spôsobujúcich starnutie kože. Medzi jeho príznaky patria tvorba vrások, strata pružnosti, pigmentové škvrny a zhrubnutie pleti.    
 • Polymorfná svetelná erupcia – je jeden z typov slnečnej alergie. Vyrážky môžu mať rôzne formy – malé červené vriedky, väčšie červené  škvrny až pľuzgieriky.
 • Hyperpigmentácie – sú spôsobené najmä nadmerným vystavovaním pokožky slnku. Na pokožke sa objavujú tmavé škvrny.
 • Spálenie sa prejavuje začervenanou, boľavou pleťou a vo vážnejších prípadoch až pľuzgiermi.  
 • Rakovina kože – sa vyskytuje najčastejšie na koži intenzívne vystavovanej slnku, takže pleť tváre je veľmi ohrozená.

Viete, že?

 • Skratka SPF (Sun Protection Factor) znamená doslova v preklade ochranný slnečný faktor? Tento faktor ukazuje aká je schopnosť opaľovacieho prípravku chrániť nás pred slnečným  žiarením. SPF predstavuje násobok doby, počas ktorej môžete byť na slnku bez toho, aby ste sa spálili.

SPF 10 = slabá ochrana pred UV žiarením 

SPF 15 = slabšia ochrana pred UV žiarením 

SPF 20 = stredná ochrana pred UV žiarením 

SPF 25 = stredná ochrana pred UV žiarením 

SPF 30 = vysoká ochrana pred UV žiarením 

SPF 50+ = veľmi vysoká ochrana pred UV žiarením 

 • Nanášanie treba opakovať v dvojhodinových intervaloch?
 • Opaľovacie krémy, mlieka či spreje by ste si mali naniesť zhruba 20 minút predtým, ako sa vystavíte slnečnému žiareniu.
 • Ak ste sa medzi tým kúpali, po príchode z vody opätovne naneste krém na telo, pretože po pobyte vo vode môže dôjsť až k zníženiu ochranného účinku až o 50 %?
 • Bolo dokázané, že používanie ochranných prípravkov zohráva dôležitý význam v prevencii vzniku nádorov? Predpokladá sa, že 60 – 90 % nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšeného vystaveniu sa kože slnečnému žiareniu.
 • Podľa štúdie v U.S. Journal Archives of Environmental Contamination and Toxicology, v oceáne každý rok skončí 4000 až 6000 ton opaľovacieho krému?

10 slnečných zásad

1. Vyhýbajte sa priamemu slnku. Obzvlášť svetlá, citlivá pokožka, neopálená koža alebo detská pokožka môže byť poškodená už po niekoľkých minútach slnečného žiarenia.

2. Používajte klobúk alebo čiapku, slnečné okuliare aj ochranný odev. Nezakrytú pokožku chráňte opaľovacím  krémom. Dôsledne ponatierajte aj krk, uši, ruky a nohy.

3. Vyberte si vhodný opaľovací krém.

4. Vždy použite dostatočné množstvo opaľovacieho krému. Opaľovací krém si naneste vždy predtým, než vyjdete na slnko. Ochranný účinok opaľovacieho krému začína totiž pôsobiť až po 15 minútach.

5. Pri športových aktivitách a aktivitách pri vode použite špeciálny vodovzdorný opaľovací krém chrániaci proti slnečnému žiareniu, ktorý vás vo vode dobre ochráni.

6. UV ochranný odev poskytuje dodatočnú ochranu pred škodlivými lúčmi, napríklad
na pláži, vo vode alebo v horách.

7. Pri dlhšom pobyte na slnku opakovane nanášajte ochranu na najviac exponované, teda slnečnému žiareniu vystavované miesta, ako sú ramená, nos, uši či zadné strany nôh.

8. Medzi 11.00 a 15.00 hod. zostaňte v tieni, pretože v tomto čase je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Myslite na to, že tieň pod korunami stromov nie je dostatočnou ochranou pred slnečným žiarením, a preto použite opaľovací krém.

9. Ochrana pred slnečným žiarením je rovnako dôležitá, keď ste na pláži, pri bazéne, ako aj pri outdoorových aktivitách.

10. Niektoré lieky zintenzívňujú účinok slnečného žiarenia. V prípade, ak užívate lieky s fotosenzibilným účinkom, informujte sa u svojho lekára alebo lekárnika o jeho možných nežiaducich účinkoch v kombinácii so slnečným žiarením.

Opaľovacie prípravky značky Ladival® sú uceleným radom opaľovacej kozmetiky, ktorá sa vyznačuje špecifickou receptúrou. Neobsahujú konzervanty (tzv. parabény), parfumy, farbivá ani chemické emulgátory. Naopak Ladival produkty obsahujú kombináciu slnečných filtrov, ktoré zaručujú spoľahlivú a okamžitú ochranu pred poškodením a predčasným starnutím kože spôsobeným slnkom. Obsahujú tiež komplex látok, ktorý zabraňuje poškodeniu pokožky infračerveným žiarením typu A. Všetky opaľovacie prípravky sú dermatologicky testované, a vode odolné. Prípravky sú individualizované podľa ochranného faktora, podľa typu pokožky (pre alergickú kožu, pre deti, pre normálnu až citlivú kožu) a na výber sú rôzne technologické formy – mlieko/lotion, gél, sprej a regeneračný prípravok po opaľovaní. Prípravky okrem účinného ochranného faktora a UVA faktora vynikajú dobrou rozotierateľnosťou, príjemnou konzistenciou, vysokou odolnosťou proti vode a vysokou rýchlosťou vstrebávania.

Zdroje: