Zo vzorného stravníka odrazu vyberavý gurmán?

Obrázok od avitalchn z Pixabay

S malými deťmi je to nevyspytateľné, najmä ak je reč o ich chuti do jedla. Možno aj vaša malá princezná či princ boli donedávna vzornými stravníkmi, no odrazu už na nich neplatí to vaše overené. Čo robiť aby dieťa nebolo hladné a vy spokojná?

Niekedy si jednoducho nepomôžete. Veci sa zmenia ako mihnutím čarovného prútika a vy sa nestačíte čudovať, prečo vaša dcérka alebo syn nechcú jesť. Kým donedávna si skvelo pochutili na  zelenine či mäsku, odteraz je to pre nich hlavný nepriateľ. Mnohé deti vo veku 2 rokov si začnú vyberať, čo zjedia a čo nie. A to aj napriek tomu, že ste v stravovacích návykoch nič markantné nezmenili a doprajete dieťaťu presne to, čo mal doteraz rád.

Veď napokon, krátke spovede troch mamičiek hovoria samé za seba. „U nás sa to stalo, keď Tomáško prekonal šiestu chorobu. Mal vtedy 23 mesiacov, keď sekol so stravou, s ktorou bol dovtedy spokojný a mal ju rád. Neviem, či sa to stalo nechutenstvom počas choroby alebo vysokými horúčkami, ale odvtedy to jeho papanie nebolo už ako predtým. Nech som sa snažila akokoľvek, výsledok bol, že zjedol veľmi málo alebo nič. Najhoršie to bolo s polievkami, ktoré mi nechcel jesť vôbec,“ spomína mamička Darina. Jej skúsenosť dopĺňa ďalšia mamička Iveta: „S našou Emou to bolo podobne. Vymýšľať začala asi mesiac po druhých narodeninách a bola som z toho zúfalá. Ešte keď bola malá a prechádzala na príkrmy, som sa tešila, ako vzorne mi zje zeleninu, ale teraz sa jej nechcela ani len dotknúť. Myslela som si, že robím niečo zlé a skúšala som všetko možné aj nemožné, aby nebola hladná. Nakoniec sme dočasne fungovali na kupovaných príkrmoch, tie boli naša istota.“ Tretia mamička v poradí, Andrea, sa stretla tiež s podobnou situáciou: „Najväčší problém mal môj syn Sebi s ovocím. V podstate mi ho nechcel jesť už do malička, ale keď mal zhruba 2 a pol roka, prestal ho jesť úplne. Bolo jedno, či to bolo sezónne ovocie a v akej forme, jednoducho bez šance na úspech. Predstava, že by už nezjedol nikdy ovocie, ma naozaj desila.“

Zmena chutí

Tak, ako sa dieťa vyvíja po fyzickej a mentálnej stránke, má chuť objavovať nepoznané. Inak to nie je ani pri chutí do jedla, kde všetko nové je zázračné. Veď zrejme aj vám sa už stalo, ako si dieťa pýtalo to vaše jedlo a svoje dalo bokom? A o tom to v mnohých prípadoch je. Deti skúmajú, objavujú a chcú čosi nové. A nechcú sa uspokojiť s tým, čo im stačilo doteraz.

Zaužívaný stereotyp

Veľakrát sa mamičky striktne držia zaužívaných receptov aj predpísaných tabuliek, aby išli na „istotu“. Boja sa experimentovať pri jedle svojich detí, aby sa nestalo, že nakoniec ich snaha vyjde navnivoč. No na jednu vec popritom zabúdajú, že všetko osvedčené môže byť časom nudné. Tak, ako ony by nejedli dookola to isté, nemôžu to chcieť ani po svojich deťoch. Preto sa netreba obávať a skúšať, len tak môžu napokon uspieť aj v jedálničku.

Čas na nové recepty

Ak vám chýba inšpirácia, poraďte sa s kamarátkami či s mamičkami, ktoré si prešli rovnakou skúsenosťou. Veľa výborných a zdravých receptov pre najmenších nájdete na internete aj v rôznych kuchárskych knihách. Skúste siahať po zelenine aj ovocí inom a ďalšom, aby ste rozšírili chuťové obzory svojho dieťaťa. Skúšať môžete surové, varené, pečené varianty či úpravu na pare. Ovocie v zdravom koláči, zelenina v smoothie, vajíčka v omelete – fantázii sa medze nekladú. Nikdy neviete, ktorá stratégia najnovšie zaboduje a s ktorou budete mať dlhodobý úspech. Nedajte sa odradiť dočasnými neúspechmi, pretože práve tie by nás mali motivovať k veľkolepým cieľom.