Všetko, čo ste chceli vedieť o pohyboch dieťatka v brušku

Teší sa na ne každá budúca mamina. Predsa len, je to tá najmilšia forma komunikácie s bábätkom, ktoré v nej rastie. Ani vy sa už neviete dočkať, kedy pocítite jeho prvé pohyby a ako sa budú prejavovať?

Image by Herney Gómez from Pixabay

Kedy ich očakávať?

Prvé pohyby či drobné kopance sa zvyknú objaviť spravidla medzi 18. až 22. týždňom tehotenstva. Prvorodičky nevedia spočiatku pohyby jasne identifikovať, no mamičky, ktoré už rodili, v tom majú výhodu.

Frekvencia narastá s tehotenstvom

Dieťatko sa spočiatku ozve len sporadicky (napríklad raz alebo dvakrát za deň) a netreba za tým hľadať nič negatívne. Spočiatku nie je natoľko vyvinuté, a tak ako postupne rastie, narastá aj frekvencia jeho pohybov či kopancov. Každá budúca mamička by mala vnímať pohyby svojho dieťatka a sledovať ich, nie však zbytočne prehnane. Dôležité je, aby mala prehľad, či je dieťatko aktívne a či nenastali nejaké náhle či nepredvídané zmeny. Od konca tretieho trimestra sa pohyby ešte zintenzívnia a ich výskyt by mal určite narastať, nie klesať. Mnoho gynekológov odporúča tieto pohyby počítať, či už v sede alebo v ľahu na boku. Ak ich v priebehu dvoch hodín narátate aspoň desať, je to v poriadku. Inak je potrebné obrátiť sa na gynekológa a prekonzultovať možný problém.

Ako malé „krtince“

Aj tak by sa dali nazvať pohyby, ktoré môžu byť ku koncu tehotenstva natoľko viditeľné, že pripomínajú malé krtince či rozbúrenú hladinu jazera. Mnoho tehotných žien sa zhodne v tom, že spočiatku ide o akési bublanie, šteklenie, škvŕkanie ako pri hlade alebo akoby sa hýbal vzduch v črevách. Neraz sa preto stáva, že si ich žena zamení s plynatosťou a až časom zistí, že ide o pohyby bábätka. Najlepšie ich precítite vtedy, ak ste v pokojnom režime, teda v ľahu alebo v sede, pretože dokážete eliminovať iné rušivé faktory. Niekedy môže dieťatko reagovať viac napríklad na hudbu, ktorú práve počúvate alebo na jedlo, ktoré ste práve zjedli.

Hladkanie bruška – áno či nie?

Ako sa dieťa hýbe alebo kope, tak si niektoré ženy podvedome hladkajú tehotenské bruško. Od tretieho trimestra to však niektorí gynekológovia neodporúčajú, no sú aj takí, ktorí v tom problém nevidia. Možno stojí za zmienku zlatá striedma cesta pri hladkaní, masírovaní, vtieraní krému či oleja, čo vraj môžu mať súvis s kontrakciami či s tvrdnutím bruška.

Vychutnajte si ich naplno

Pohyby dieťatka v brušku sú pre každú maminu výnimočnými zážitkami, ktoré si treba vychutnať plnými dúškami. Spravte si video, ktoré vám zostane ako živá spomienka. Aj keď si po rokoch možno nespomeniete, aké to boli pocity, aspoň ich budete môcť znovu vizuálne prežiť.