Možno aj vy máte doma dieťa, ktoré si dôkladne vyberá, čo skonzumuje. Presvedčiť ho na čokoľvek zdravé a hoci aj menej zdravšie si zväčša vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti a tvorivosti. Po protichodných radách, ktoré rodičia dostávajú, aby nevychovali vyberavých stravníkov, sa teraz ukazuje, že nechať dieťa vybrať si je najlepším riešením. Odborníci sa zhodujú, že úspech spočíva v netlačení na konzumáciu konkrétnych potravín a ak rodičia nenástoja na pravidle prázdneho taniera.
Závery vyplývajú z výskumu Americkej kardiologickej asociácie o stravovacom správaní detí, kde sa odborníci zamerali na podporu zdravých návykov. Potvrdilo sa, že deti, ktoré si osvoja návyky zdravého stravovania a neprejedania sa už v ranom veku, majú menšiu pravdepodobnosť, že v dospelosti budú mať nadváhu či obezitu. Odborníci sa navyše zhodujú, že ak chcú rodičia pomôcť deťom osvojiť si správne návyky, mali by im vytvoriť prostredie, ktoré podporuje zdravé stravovanie bez toho, aby neboli príliš prísni alebo naopak príliš benevolentní. Mnohé deti sa totiž rodia s vrodenou schopnosťou rozpoznať, kedy sú sýte, a tak prirodzene prestanú jesť.
Ako deťom pomôcť?
Zaručené rady neexistujú, nakoľko každé dieťa je jedinečné a najlepšie mu rozumejú práve rodičia. Pomôcť im však možno overenými tipmi a radami, ktoré by mohli fungovať aj pre vašu ratolesť či ratolesti.
- Buďte vzorom a konzumujte zdravé potraviny. Vychutnávajte si jedlo v rozumnej miere, namotivujete tak aj svoje dieťa. Skvelými motivátormi môžu byť aj súrodenci.
- Výber je dôležitý. Poskytnite dieťaťu možnosť rozhodnúť sa, čo chce jesť.
- Ak je dieťa sýte a už nechce alebo prestane jesť, nenúťte ho, aby jedlo ďalej.
- Pravidelný režim stravovania pomáha.
- Aj keď má dieťa možnosť výberu, nenechajte ho jesť čokoľvek a kedykoľvek chce.
Na tieto praktiky radšej zabudnite
Obávate sa, že niečo nerobíte správne? Ak sa nájdete v niektorom z nižšie uvedených bodov, skúste popremýšľať, či by ste to mohli a vedeli zmeniť v prospech svojho dieťaťa.
- Nenaliehajte na dieťa, aby jedlo viac, ako samo chce.
- Nezavádzajte prísne pravidlá v stravovaní. Prílišný tlak na dieťa môže spôsobiť, že dieťa nenadobudne pozitívne rozhodovacie zručnosti.
- Prílišná motivácia ako aj zbytočné tresty nemajú byť súčasťou kontroly, čo a koľko zje vaše dieťa.
- Nestresujte dieťa kvôli stravovaniu a netrápte sa. Ak máte doma vyberavého jedáka, vedzte, že nie ste sama. Je bežné, že deti vo veku do 5 rokov sú v jedle vyberavé, pretože spoznávajú nové chute a zloženia.
Hľadajte inšpiráciu
Nezabudnite, že všetko je zvládnuteľné, ak zmeníte svoj prístup. Skúste hľadať pozitívnu motiváciu napríklad v nových receptoch alebo pri servírovaní hoci aj tých obyčajnejších jedál. Akákoľvek novinka v tomto smere zvykne byť deťmi prijatá veľmi dobre, len stačí chcieť. Veď napokon, ktoré dieťa by odolalo stromčekom z varenej brokolice či domčeku z toastov alebo waflí?