Plávanie pre bábätka

Nový život. Tá krásna malá bytosť. Občas až nepríjemne kričí. Veľa sa smeje. Nevie sa sama najesť. Zatiaľ. Vy viete, čo potrebuje. Potrebuje vašu lásku. Veľa lásky a nehy. Viete, čo váš drobček potrebuje. Presne viete čo má papať. Viete, čo má piť. Viete, ako ho zabaviť a aj to, ako sa s ním hrať.

Viete, čo by ste pre svoj krásny nový malý prírastok do vašej úžasnej rodiny mohli ešte spraviť? Prihláste sa s ním na plávanie. Nie obyčajné plávanie. Baby plávanie.

“Ešte je príliš malý.” – mohli by ste namietať. Nie je to plavecký výcvik pre šampiónov. A čo ak áno? Veď aj ten váš malý poklad je pre vás určite malým šampiónom. V minulosti to bol skôr trend alebo niečo šialené až nepredstaviteľné.

“Chodiť s bábätkom plávať?” – zamyslíte sa možno nahlas.

Teraz je to už takmer bežná vec. Verte, napriek tomu, že je to už bežné, pre vás to bude rozhodne výnimočná skúsenosť. Zažijete veľa nových podnetov, nových zážitkov. Zoznámite sa s rovnako zmýšľajúcimi rodičmi. Najhoršie, čo sa vám môže stať je, že stretnete úžasných ľudí, s ktorými zájdete na kávu a vaše dieťatko bude mať nových kamarátov.

Na plávaní sa naučíte s bábätkom potápať a aj trošku plávať. Veď v plodovej vode mu to išlo krásne, tak si len potrebuje málinko spomenúť. Bude to nádherne strávený čas pre vás oboch.

Pri plávaní a potápaní sa s bábätkami je dobré rešpektovať pokyny inštruktora. Ten je tam hlavne na to, aby ste boli v bezpečí a zabavili sa. Plávaním si dieťa rozširuje svoju motoriku.

Záleží aj na tom, kedy sa rozhodnete ísť s vaším pokladom na “baby plávanie”. Do jedného roka ešte pri potápaní reaguje na skoro čarovný povel “a šup”. Na tento povel už deti staršie ako jeden rok reagujú veľmi málo alebo vôbec. Tam sa volí iný postup pri potápaní. Toto je veľmi dôležité vedieť.

Zásadné je sledovať a pozorne počúvať pokyny inštruktora plávania, nakoľko by si dieťatko mohlo osvojiť nedobré návyky. To rozhodne nechceme. Tým by sa žiaľ mohli narušiť aj správne motorické návyky.

Ako rodič si viete overiť odbornosť inštruktora otázkami. Pýtajte sa, aké má vzdelanie, aké kurzy, ako dlho učí “baby plávanie”. Rozhodne pomôžu referencie od známych. Chcete predsa pre svoje dieťa to najlepšie.

Plávanie s vašou ratolesťou určite stojí za to.

Na záver ešte upozornenie. Plávanie pre bábätka sa neodporúča deťom trpiacim ochorením, ktoré by sa mohlo zvýšenou fyzickou aktivitou a pohybom v slanej vode zhoršiť (chronický zápal obličiek, epilepsia, choroby srdca a pod.). Alebo majú ochorenie, ktoré by mohlo spôsobiť infekciu alebo iné ochorenie u ostatných detí (infekčné ochorenie, plesňové ochorenie a pod.).