Už sú tu – prvé krôčiky

Spočiatku neisté, no o to viac rozkošnejšie. Vidieť, ako sa dieťatko s odvahou stavia na nôžky a vykročí vpred, je jednoducho niečo úžasné. Ako správne rozvinúť jeho chôdzu?

Aj keď nejde o pravidlo, väčšina detičiek sa zvykne „rozbehnúť“ v čase svojich prvých narodenín. Kým sa tak stane a s istotou spravia prvé krôčiky, musia mať spevnený nielen chrbátik, ale aj nôžky. Rozvíja sa im koordinácia pohybov horných a dolných končatín, aby dokázali chodiť pekne vzpriamene. Cvičia si stabilitu, aby sa mohli jednoducho a rýchlo presúvať na iné miesto, pretože je to nová forma zábavy napríklad na premiestňovanie predmetov.

Zo špičiek na plný nášľap

Dieťa skúša, ako sa mu bude najlepšie cupitať. Preto hľadá polohu na špičkách a zisťuje, čo mu umožňuje lepší a najmä stabilnejší pohyb. Státie a chodenie na špičkách časom nahrádza celým nášľapom, pretože sa cíti istejšie. Dieťa netreba do ničoho náhliť ani tlačiť, samé si stanoví tempo, akým bude napredovať. Rodičia by mali len sledovať, či sa očakávané zmeny dejú postupne, vďaka čomu je chôdza dieťaťa čoraz prirodzenejšia.

Pevnejšie topánočky

Ak už dieťatko stabilne stojí, je čas na pevnejšiu obuv, ktorá ochráni detskú pätu pred nežiaducim natočením do strany. Aké vlastnosti by ešte mali mať správne topánočky? Dostatočne pružnú (ohybnú) a protišmykovú podrážku, mali by byť vyrobené z priedušných materiálov a mali by byť ľahké, aby zbytočne neťažili detskú nôžku. Dôležité je, aby bola obuv vyhovujúcej veľkosti, čím sa eliminujú odery, opuchy či iné nepríjemnosti.

Pomocné „barličky“

Mnoho detí si pri chôdzi spočiatku pomáha nábytkom, ktorého sa pridŕžajú. Podobne fungujú aj maminkine či ockove ruky, za ktoré sa pevne držia a cupitajú spolu s nimi. Aj keď sa názory ortopédov rozchádzajú pri používaní „hopsadla“ alebo chodúľky, veľa rodičov na týchto pomocníkov nedá dopustiť. Dieťa by sa malo učiť chodiť nielen po rovnej podlahe, ale aj po nerovných terénoch, ako napríklad po tráve, piesku či snehu. Malo by vedieť chodiť nielen dopredu, ale aj cúvať, ísť bokom, pomaly aj rýchlo. Dieťaťu prospieva cvičenie napríklad na fit lopte, chôdza po vankúši, podložke (karimatke) či koberci. Potrebné je, aby bolo pri cvičení bosé pre správnu aktiváciu svalstva.

Buďte tieňom

Už keď sa dieťatko rozbehne, buďte mu nablízku. Nechajte ho, nech vykročí samé, iba sa snažte eliminovať hrozivé pády. O to viac bude dôvodov na úsmev a radosti z toho, ako odteraz môže po svojich objavovať svet.