Mojím snom je mať ateliér

Miroslava Grisáková je mladá šikovná mamička, ktorá dala materskej dovolenke nový rozmer – umelecký. Stala sa víťazkou súťaže O najkrajší výrobok od mamky 2018, ktorý organizujú tvorcovia projektu Čo dokáže mama.

Čo ste robili pred nástupom na materskú dovolenku?

Pracovala som v závode na výrobu elektroniky, ako sa hovorí za pásom, 3 zmenná prevádzka. Pracovala som tam 8 rokov. Po mojom nástupe na materskú firma skončila, odišla zo Slovenska. Začali ma prepadať myšlienky: čo ja budem potom robiť?

Ako ste sa dostali k maľovaniu?

Syn Andrejko sa narodil v novembri 2014. Na materskej som sa chcela vrátiť k svojej obľúbenej činnosti a to je kreatívna tvorba. Začala som servítkovou technikou, dlho ma to však nebavilo, neoslovilo ma to. Začala som maľovať. Predtým som farby v láske nemala, skôr suchý pastel. Ale maľovanie sa mi tak zapáčilo, že teraz ten štetec musím mať v ruke skoro stále. Maľovať na textil som začala, keď mal Andrej 8 mesiacov. Vytiahla som farby zo skrinky, ktoré som už dlho nepoužívala. Prvé, čo som namaľovala, bolo tričko pre Andrejka. Namaľovala som mu psíka, bola to smiešna maľba, ale rada si na to spomínam. Vidím tak svoje začiatky a môžem porovnať, ako som sa odvtedy zlepšila.

Na čo všetko ste už maľovali?

Momentálne maľujem skoro na všetko – dámske a pánske odevy, koža, ekokoža, koženka, kabelky a peňaženky, topánky, plátno, porcelán, sklo, pánske a dámske doplnky.

Kde čerpáte inšpiráciu?

Inšpiráciu čerpám zo všetkého okolo, najradšej z prírody, fotiek a filmov. V mojej tvorbe sa objavuje veľa zvieracích motívov, najviac líšky, občas aj kvety. Mám rada zmenu v tvorbe, preto maľujem všeličo. Všetko, čo ma zaujme a osloví. Nemám rada stereotyp, preto aj maľujem skoro na všetko. Rada skúšam.

Máte svoju srdcovku z toho, čo ste už vyrobili?

Mojou srdcovkou sú líšky, tie mám najradšej. Asi to bude tým, že mám rada Malého princa. Už som ich namaľovala mnoho. Jedna išla až do Kalifornie. Teší ma, že som pre to dievčatko v Kalifornii inšpirácia. Ľudia vravia, že sa ani podpisovať nemusím, tá líška je už môj podpis, poznajú ma vďaka nej.

Ostali ste pri maľovaní aj po materskej?

Môj syn už chodí do škôlky a ja pracujem ako slobodný umelec. Maľujem, kým je v škôlke, aby som stihla všetko, čo potrebujem. Keď bol doma, maľovala som, kým spal a po nociach, ale teraz sa snažím skôr doobeda, niekedy aj večer.

Je ťažké skĺbiť rodinu s maľovaním?

Je to ťažšie. Keď dieťa ochorie, je to ešte náročnejšie. Vtedy sa moja práca spomalí, ale zákazníci to vedia pochopiť, tiež sú to matky. Ale musím povedať, že so synom mi dosť pomáhajú aj starí rodičia.

Je niečo, čo ste ešte nerobili, resp. ste si na to ešte netrúfli, ale chystáte sa?

V budúcnosti sa chystám na niečo nové, ale nebudem prezrádzať, konkurencia je veľká. Mám veľa myšlienok a nápadov, ale to budem realizovať, až keď Andrejko trošku povyrastie. Mojím snom je mať ateliér, ale zatiaľ to má ešte čas. Teraz maľujem doma, veľké možnosti na tvorbu to nie sú, moja obývačka je už ako skladisko farieb.

Má aj Váš syn umelecké sklony?

Andrejko maľoval, kým bol menší, teraz ho to už nebaví. Maľoval pre seba, tatíka a dedka tričká, teraz ho už zaujímajú chlapčenské záležitosti. Najradšej má dinosaury, pozná ich aj podľa mena. Priznám sa, že aj ja ich mám rada a podľahla som synovej vášni pre ne. Ukáže čas, či sa k maľovaniu vráti, ja budem len rada, ak zdedí talent. Pre mňa bude najkrajší dar, ak bude mať túto vášeň aj on.

Autor: Nikela

https://www.facebook.com/MimGart/

sashe : https://www.sashe.sk/MimGart

instagram: https://www.instagram.com/mimgart_design/