Ultrazvukové vyšetrenia a ich možnosti počas tehotenstva #1

Každú tehotnú zaujíma, ako sa má v brušku jej dieťatko. Veľmi rada by ho videla, počula. Dnešná pokročilá doba technológií nám to umožňuje. Môžeme vidieť vyvíjajúce sa bábätko v brušku pomocou 2D, 3D a dokonca aj 4D technológie. K základnej diagnostickej UZV metóde patrí v posledných rokoch i echokardiografické vyšetrenie srdca plodu. Je úplne samozrejmé, že budúcich rodičov najviac upútava tvárička dieťatka, pohlavie, srdiečko a následne fotka alebo video.

ultrazvuk počas tehotenstva
ultrazvuk počas tehotenstva

Dôležitosť UZV vyšetrení a ujasnenie rozdielu medzi 2D, 3D a 4D priblíži Mgr. Barbora Vörösová a Mgr. Veronika Králová zo štúdia GraviFit.

Množstvo UZV vyšetrení, ktoré absolvujete sa nedá jednoznačne povedať, ale býva ich približne 4 až 9 počas celej gravidity. V I. trimestri sa určite spraví aspoň 2-krát UZV na potvrdenie vitálnej gravidity – teda, či ide o vnútromaternicovú graviditu, či je zachytená akcia srdca, na zistenie vrodených vývojových chýb, množstvo plodov – jednoducho, či je všetko v poriadku. Ak si to situácia vyžaduje a je potrebné kontrolovať stav plodu, hematómu, ultrazvukov je určite viac a vykonávajú sa v pravidelných intervaloch.

Prenatálne skríningy – biometria a morfológia plodu

Vykonávajú sa povinne v 12., 20., 30. týždni tehotenstva pomocou 2D, 3D alebo aj 4D ultrazvuku. Ultrazvuk pred pôrodom nie je povinný, ale väčšina budúcich mamičiek ho absolvuje ešte okolo 36.–38. týždňa tehotenstva. Nemusíte sa obávať žiadnych negatívnych vplyvov na dieťatko. Dĺžka vyšetrenia medzi 2D, 3D alebo 4D UZV sa veľmi neodlišujú. Skrínig vykonáva váš gynekológ – pôrodník alebo vás pošle na pracovisko, kde ho vykonávajú.

UZV SKRÍNING V 12. TÝŽDNI TEHOTENSTVA

Robí sa medzi 11.–14. týždňom gravidity. Vyhľadávajú sa vrodené vývojové chyby, meria sa veľkosť plodu od hlavičky po kostrč – CRL, šijové prejasnenie – NT, a prítomnosť nosnej kostičky – NB. Potvrdzuje
sa prítomnosť žalúdočnej bubliny, močového mechúra, celej chrbtice, počty prstov na rukách a nohách, a pod.

UZV SKRÍNNING V 20. TÝŽDNI TEHOTENSTVA

Vykonáva sa medzi 19.–21. týždňom gravidity. Hodnotí sa uloženie orgánov a ich súmernosť a štruktúra. Dôležité je stanoviť aj polohu dieťaťa a uloženie placenty a jej zrelosť. Do tehotenskej knižky vám gynekológ zapíše údaje ako BPD – vzdialenosť temenných kostí hlavičky, HC – obvod hlavičky, AC – obvod bruška, FL – dĺžka stehennej kosti, HL – dĺžka ramennej kosti a pod. Môže sa vykonať fl owmetria tzv. prietoky. Hodnotí sa celkový stav dieťatka.

Ultrazvukové vyšetrenia a ich možnosti počas tehotenstva #2