Celkový stav a pohoda ženy v tehotenstve sú podmienené rôznymi faktormi. Vďaka tomu vníma budúca mamička rozličné sprievodné javy a problémy, ktoré neodmysliteľne patria do štyridsaťtýždňového obdobia. Zoznámte sa s najčastejšími, s ktorými sa stretáva väčšina žien v radostnom očakávaní.
Prekvapenia pre prvorodičky – Každé tehotenstvo je individuálne, ale citlivejšie na vnímanie všetkého, čo s ním súvisí, je určite pre prvorodičky. Predsa len, stretávajú sa s prežívaním tehotenstva prvýkrát, a tak často nevedia, či ide o bežný problém tehuliek alebo či ide o čosi vážnejšie. Zorientujte sa preto v najčastejších problémoch, na ktoré sa zvykne sťažovať väčšina gravidných žien.
Nadmerná slinotvorba – Ak neviete, čo so slinami, ktorých odrazu akosi pribudlo, nezúfajte. Ide o pomerne bežný jav, ktorý časom vymizne. Čo pomáha? Vyplachovaním úst mätovými prípravkami (prípadne čajom), pričom prospešná je aj konzumácia ovocia. Naopak, veľký obsah škrobu sliny uberá, a tak sa treba zdržať konzumácie takýchto potravín.
Tráviace ťažkosti – Nadúvanie, zápcha, hnačka či pálenie záhy, toto sú bežné tráviace ťažkosti, ktoré sa ozývajú v tehotenstve. Rovnako netreba vynechať ani známe ranné nevoľnosti, ktoré sú príznačné pre prvý trimester. Preto je dôležité, aby ste si dali záležať na tom, čo a kedy konzumujete. Ideálne sú menšie porcie častejšie, dostatok tekutín, vyhýbať sa príliš korenistým či mastným jedlám a jesť najneskôr hodinu pred spánkom. Pri zápche by ste mali vedieť, že v tehotenstve sa neodporúča užívať akékoľvek preháňadlo!
Zlá kvalita spánku – Tá súvisí najmä s tým, že si mnoho žien hľadá tú správnu polohu na spánok, keďže na bruchu sa spať neodporúča a na chrbte len krátkodobo. Niekomu pomáha aj tzv. tehotenský vankúš či spanie úplne bez vankúša pod hlavou, teda na rovnom. Na druhej strane spánok a jeho kvalita úzko súvisí s celkovou pohodou ženy a pokiaľ má nejaké zdravotné problémy (ako napríklad pálenie záhy), tak zrejme ani spánok nebude na jednotku.
Náladovosť – Ach tie hormóny! Bez nich by tehotenstvo nemohlo fungovať, a tak ich treba vnímať ako súčasť a nevyhnutnosť zároveň. Možno si trochu viac poplačete, možno sa budete viac smiať alebo budete viac vzťahovačná – to všetko je v poriadku. Vaše okolie to bude musieť s vami nejako vydržať, náladovosť patrí k tehotenstvu a ako príde, väčšinou aj bez rozlúčky odíde.
Strie – Pokožka ženy v tehotenstve je v niektorých partiách veľmi namáhaná a môže aj popraskať. Predísť sa im môže pravidelným, opakovaným premazávaním na to určeným krémom alebo olejom. Spočiatku stačí 1x denne, s pribúdajúcim tehotenstvom sa frekvencia môže zvýšiť.
Špinenie – Typické je pre začiatok tehotenstva a zväčša nie je pre ženu nebezpečné. Pokiaľ sa však zmení na krvácanie, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc alebo svojho ošetrujúceho lekára.
Bolesti v podbrušku – Sťažuje sa na ne viac ako polovica tehotných žien. Obyčajne ide o bežný jav v tehotenstve, predovšetkým na začiatku gravidity a neskôr kvôli rastúcej maternici. Svojou podstatou pripomínajú menštruačné bolesti a zväčša čoskoro odznejú.
Spavosť a únava – Dostatok spánku je v tehotenstve nevyhnutnosťou. Únava sa zvykne dostaviť hlavne po konzumácii jedla prípadne po vyčerpanosti. Snažte sa oddychovať vždy, ak je to možné, pomôže aj zdriemnutie na pár minút.
Bolesti chrbta a panvy – Ide o dôsledok zvýšenej záťaže na chrbticu a vplyvom hormónov, ktoré uvoľňujú väzivový aparát kostry. Dbajte na správne držanie tela pri sedení a chôdzi, vyhýbajte sa dlhodobému státiu či sedeniu v tej istej polohe a doprajte si dostatok zdravého pohybu.
Našli ste sa v niektorých riadkoch? Tak vedzte, že v tom nie ste sama. Možno sa vám niektoré problémy javia ako neprekonateľné alebo veľmi nepríjemné, dôležité je postaviť sa im a nastaviť si pozitívne svoju psychiku. Veď to, čím si aktuálne prechádzate, je cesta k novému životu a toto je k nemu len pridaná „daň“.