Aj vy ste sa počas tehotenstva stretli s ľudovými „múdrosťami“, nad ktorými vám zostal rozum stáť? Schválne, prečítajte si, čo je na nich pravdy.
- Žena sa nemá pozerať do ohňa, lebo dieťatko sa narodí s hemangiómom na koži, ľudovo nazývaným ohňom.
Mnohé mamičky, ktorým sa narodili detičky s červenými škvrnami na tele, odprisahajú, že jediný plameň, ktorý zazreli počas tehotenstva, horel na sporáku. A predsa. Hemangióm je cievna anomália a až v polovici prípadov sa vyskytuje na tvári dieťatka. Má výraznú červenú farbu, a keďže pripomína oheň, naše staré mamy si to vysvetlili po svojom.
- Tehotné ženy by sa nemali kúpať ani plávať.
Plávanie je pre tehotnú ženu ten najlepší pohyb. Relaxujú pri ňom namáhané svaly, kĺby, ale i psychika. Voda nám dodáva energiu a odbúrava stres. Ani tehotná žena sa nemusí vzdať kúpania vo vani alebo pobytu v plavárni či na kúpalisku. Mala by sa len vyvarovať príliš teplej vode. Ako ochrana pred mykózami poslúži tampón potretý lekárskou vazelínou alebo lekárskym olivovým olejom, na ktorý sa spóry infekcie nemajú šancu zachytiť. Efekt je ešte lepší, keď sa olejom potrú rodidlá až ku konečníku.
- Keď má žena pálenie záhy, bude mať vlasaté bábätko.
S rozbúrenou žalúdočnou kyselinou bojujú až dve tretiny tehotných žien. Dostane sa do pažeráka a spôsobuje bolesť za hrudnou kosťou. Vyskytuje sa najmä na začiatku a na konci tehotenstva. Pálenie záhy spôsobuje tehotenský hormón progesterón. Sliznica žalúdka je ním presiaknutá, čoho následkom sa vracia jeho obsah – nezriedka až do ústnej dutiny. To je aj dôvod tehotenských nevoľností. V pokročilom štádiu tehotenstva má „kyselinu“ na svedomí tlak zväčšujúcej sa maternice na žalúdok. Nuž, všetci sa azda zhodneme na tom, že vlásky bábätka až toľko miesta v brušku nezaberajú.
- V špicatom brušku je dievčatko, v okrúhlom zase chlapec.
Každé tehotenstvo je iné a dokonca aj tá istá žena má pri každom tehotenstve iné bruško. Jeho tvar je ovplyvnený pozíciou vyvíjajúceho sa plodu, ale aj svalovým napätím či množstvom plodovej vody. Niekedy tipy podľa tvaru bruška vyjdú, ale je to skôr len diel náhody. Netreba zabúdať, že „odhadca“ má polovičnú šancu na úspech. A to nie je málo.
- Odber pupočníkovej krvi môže uškodiť bábätku.
Pupočníková krv sa nachádza v pupočníku a placente, ktorá sa po pôrode považuje za biologický odpad. Odoberá sa až po prestrihnutí pupočnej šnúry. Dieťatko samotný odber necíti a odobratá krv mu nechýba. Naopak, v prípade potreby môže pomôcť buď jemu, alebo niekomu inému, kto ju bude potrebovať.