Čo by nemalo chýbať v detskom zimnom šatníku?

S prichádzajúcim najchladnejším ročným obdobím sa nejedna mamina zamýšľa, či má všetko potrebné oblečenie pre svoju ratolesť. Vonkajšie teploty môžu byť nevyspytateľné, a tak je lepšie pripraviť sa na akékoľvek počasie. S vekom dieťaťa sú nároky a potreby na oblečenie rozdielne, iná je aj ponuka v obchodoch či v e-shopoch.

Novorodenec do 6. mesiaca

Pre dieťatko, ktoré ešte nesedí by malo byť jeho oblečenie najmä praktické a dostatočne teplé. Ideálne také, aby sa jednoducho obliekalo a vyzliekalo, bez zbytočných prekážok. Hovorí sa, že dieťatko obliekame vždy tak, ako obliekame seba, len pridáme jednu vrstvu oblečenia naviac. Na čo všetko treba myslieť?

Zimný overal – dôležitá vec pre dieťatko na cestu von, a to nielen do kočíka, ale aj do autosedačky, resp. vajíčka. V ponuke sú rôzne, vyberať sa dajú podľa materiálu a funkčnosti. Môže byť bez kapucne, s kapucňou, na gombíky, na zips, na dva zipsy, s ukončením nôh (ako dupačky), alebo aj bez ukončenia, s palčiakmi, prípadne bez rukavíc. Pri výbere si je potrebné uvedomiť, kde ten overal bude dieťatko nosiť. Do kočíka možno nie je potrebný zrovna nepremokavý, no do autosedačky sa žiada práve taký. Praktickejšie sú tie na dva zipsy, dieťatko sa lepšie oblieka aj vyzlieka.

Čiapka, rukavice a šál – ideálne pletené alebo aspoň zateplené (podšité). Čiapka s ušiankami chráni ušká pred chladom alebo mrazom, praktická je aj šnúrka na zaviazanie čiapky okolo krku. Niektoré palčiaky (rukavice) bývajú spojené šnúrou, vďaka čomu ich dieťatko nestratí. Šál možno kúpiť klasický alebo aj tzv. nekonečný, ktorý sa jednoducho natiahne cez hlavu dieťatka.

Ponožky – Lepšie je vybrať teplejšie a vyššie (napríklad bavlnené, froté alebo vlnené), s dostatočnou vôľou v hornej časti, aby guma netlačila na nôžku.

Topánočky – pletené, zateplené alebo aj „capačky“. Neslúžia samozrejme na chodenie, ale na to, aby udržali detskú nôžku v teple.

Dupačky a body – môžu byť bez rukávov, s krátkym rukávom alebo rovno s dlhým rukávom, s ukončením nôh, ale aj bez ukončenia, iba na zapínanie pri plienke. Dajú sa skvele kombinovať s ďalším oblečením, ako napríklad so svetríkmi či pulóvrami a nohavicami.

Svetríky a pulóvre – práve tie riešia potrebné vrstvenie oblečenia. Množstvo materiálov a prevedení z nich robí skvelých zimných pomocníkov a v prípade, že je dieťatku teplo ich stačí len rozopnúť alebo vyzliecť.

Nohavice – na gumičku alebo na traky? Komu ako vyhovuje, veď nohavice sa odporúčajú ako chlapcom, tak aj dievčatkám. Experimenty so sukienkami či šatami je lepšie riešiť inokedy, v zime by mala byť prvoradá funkčnosť.

Pančuchy – sú skôr typické pre väčšie deti, no vyrábajú sa aj pre tie najmenšie. Otázne je ich využitie v plusových teplotách, no v prípade väčších mrazov majú reálne svoje opodstatnenie.

Fusak – aj keď nejde v pravom slova zmysle o oblečenie, no myslieť na neho je potrebné. Bez neho sa jednoducho nezaobíde žiadna mamina. Na výber sú z prírodných materiálov (napr. ovčej vlny), na gombíky, na zips a praktické sú tie, ktoré majú prispôsobiteľnú časť okolo hlavy – dá sa zatiahnuť šnúrkou, aby z nej zbytočne neunikalo teplo.

Dieťa do 1. roka

Platí, že by malo mať spomínané veci vyššie ako deti do pol roka a ešte čosi nazvyš. Závisí to od toho, ako je mamina zvyknutá ho obliekať. Keďže dieťatko už sedí a zrejme už aj sebaisto vykračuje, zíde sa mu:

Zimná bunda – mala by byť praktická (na zips), nepremokavá a dostatočne teplá. Ideálne s kapucňou a vyšším golierom.

Otepľovačky – klasika, ktorá v zime nesmie chýbať. Veď bez nich by nemohla byť sánkovačka ani dlhšia prechádzka v snehu.

Čižmy – najlepšie sú nepremokavé „snehule“ s protišmykovou podrážkou. Môžu byť na zips, suchý zips, len naťahovacie alebo na zaviazanie.

Staršie dieťa

Pri starších deťoch opäť platí to, že im treba obliekať to, v čom sa cítia pohodlne. Priedušné materiály s membránou ocení nejedna mamina, pretože udržiavajú dieťa v teple a zároveň aj „dýchajú“. Nájdu sa na zimných bundách, otepľovačkách, ale aj na čižmách. A čo sa ešte odporúča mať v šatníku?

Termo bielizeň (funkčná bielizeň) – najlepšie dvojdielna, skladajúca sa z vrchného dielu a nohavíc. Elastický materiál priľne na telo, udrží ho v teple a zároveň nie je žiadnou prekážkou pre ďalšie oblečenie. Maminy len musia myslieť na to, že mnohé z nich sa môžu prať len bez aviváže, podobne to platí aj pri oblečení s funkčnou membránou.