Súťaž o najkrajšie a najlepšie detské knihy zimy 2018

Odborná porota zostavená BIBIANOU medzinárodným domom umenia pre deti, a Slovenskou sekciou IBBY vyhlásila víťazov súťaže o Najkrajšie a najlepšie detské knihy zimy 2018. Cena sa každoročne udeľuje za obdobia: jar, leto, jeseň a zima.

Výtvarná porota vybrala ako Najkrajšie detské knihy zimy 2018:

  • Kamaráti zo steny (vydavateľstvo SLOVART)
  • Aprílová brada a iné švihnuté básne (vydavateľstvo SLOVART)
  • Marta a Jonatán (OZ Čítajme si spolu)

Literárna porota vybrala ako Najlepšiu detskú knihu zimy 2018:

  • Zbohom monarchia, vitaj republika (vydavateľstvo SLOVART)

Cenu za najkrajšiu detskú knihu Kamaráti zo steny získal Martin Schwarz, ktorý je čerstvým absolventom VŠMU a kniha je jeho debutom. Knihu nielen ilustroval ale aj sám napísal. Je o Rebeke, ktorá na paneláku objavila zvláštny svet postavičiek zo steny. Ešte nikdy nemala toľko kamarátov a teraz hrozí, že o nich príde. Panelákovú stenu sa totiž chystajú premaľovať. Zachránia ich Rebekine farbičky aj tentoraz?

Okrem Martina Schwarza získala Cenu za najkrajšiu detskú knihu aj Eva Šimonová, za ilustrácie v knihe Aprílová brada a iné švihnuté básne. Doplnila tak veselé a pojašené básničky, autorky Marty Hlušíkovej, o žirafe s prakom, o fontáne, ktorá strieka bielu kávu a tiež o dračom kine, či makožrútoch.

A na záver Cenu za najlepšiu detskú knihu získal autor Róbert Beutelhauser za knihu Zbohom monarchia, vitaj republika. Ilustrovala ju Katarína Slaninková a je to ďalšie pokračovanie Našej hrôzyplnej histórie. Pripomína vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Kniha hovorí, čo všetko predchádzalo rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. Spoznajú život na slovenskej dedine a zistia, ako sa na prelome storočí menili naše mestá. Čitateľ dokonca nazrie aj do korešpondencie vojaka z východného frontu.