Prečo a ako recyklovať?

Recyklácia – pojem, o ktorom už určite každý počul. Recyklácia je opätovné použitie už predtým použitého materiálu, ktorý by inak skončil ako odpad. V podstate ide o premenu odpadu na použiteľné predmety. Zabráni sa tak plytvaniu opätovne využiteľného materiálu, zníži sa spotreba surovín potrebných pre jeho zhotovenie a zníži sa aj spotreba energie. Recykláciou prispievame k zníženiu emisií skleníkových plynov, čistejšiemu ovzdušiu a zabraňujeme znečisteniu vôd. Nie všetky materiály sa však dajú recyklovať, ale väčšina z nich sa dá znovu použiť.


Zachráňme Zem, kým sa dá

Na našej planéte sa podľa hrubých odhadov nachádza približne 30 biliónov ton odpadu. Moria, rieky, lúky a aj hory sú priam zahltené odpadom, ktorého sa nedá zbaviť. Je to odpad, nikto ho nechce a pokiaľ sa nezačneme správať rozumne a zodpovedne, tak jedného dňa nás zahltí. Recykláciou môžeme hromadenie odpadu výrazne spomaliť, a nielen to. Už existujúci odpad môžeme zmenšiť.

Kov

  • Recyklovaním kovu sa ušetrí až 70 % energie, ktorá by sa inak minula pri jeho výrobe. Využitie recyklovaného kovu je všestranné. Od priemyslu (autá, vlaky, lietadlá) až po domácnosť (príbory, kuchynský riad). Výhodou kovu je, že sa môže recyklovať stále dookola bez toho, aby sa zmenili jeho vlastnosti. Najčastejšie sa recykluje hliník a oceľ, ale aj mosadz, meď, striebro a zlato. Napríklad je samozrejmé, že zlatý prsteň, alebo poškodenú retiazku z drahého kovu nevyhodíte do odpadu, pravdepodobne ju dáte opraviť, alebo si z nej dáte urobiť nový šperk.
  • Väčšie kusy kovu môžete zaniesť do zberného dvora, kde vám zaň aj zaplatia. Pokiaľ ale ide o bežný kovový odpad z domácnosti sú naň určené koše červenej farby.
  • Patria sem kovové konzervy (klasické, a aj tie mäkké od paštét), viečka od zaváracích pohárov, plechovky z nápojov, alobal.
  • Nevkladajte sem znečistený kov (špinavý alobal, plechovice od farieb, lakov a ani obal od zubnej pasty). V niektorých mestách sa na zber tohto odpadu používajú žlté koše, ktoré sú určené aj na plastový odpad.

Papier

  • Recykláciou jednej tony papiera sa ušetrí množstvo energie, ktorá postačí priemernej domácnosti na cca 5 mesiacov. Papier sa veľmi dobre recykluje, ale zakaždým, keď týmto procesom prejde, sa jeho kvalita znižuje. Jeho vlákna sa skracujú, takže je možné ho recyklovať maximálne 7-krát. Aj to je dosť na to, aby sme ušetrili lesy a hory pred výrubom stromov na výrobu papiera.
  • Kôš na papier má modrú farbu, ale ak ho máte viac, môžete ho zaniesť do zberného dvora, kde vám zaň zaplatia.
  • Môžete sem vhodiť noviny, časopisy, letáky, papierové obaly na potraviny, skartovaný kancelársky papier a rôzne krabice. Pokojne sem vhoďte aj kartón, môže z neho vzniknúť tlačiarenský, alebo tzv. hodvábny papier.
  • Do odpadu na papier nepatrí znečistený (mastný, od chemikálií), voskovaný papier, použité papierové vreckovky. Tiež sem nepatria obaly od vajíčok a rolky z toaletného papiera (sú vyrobené z už niekoľkokrát recyklovaného papiera). Nemusíte ich vyhadzovať do komunálneho odpadu, ak máte záhradu, môžete ich kompostovať.

Náš tip

Obaly na vajíčka môžete odniesť aj na trh predajcom vajíčok. Rolky zasa môžete využiť na tvorenie s deťmi. Na internete nájdete množstvo inšpirácií.

Sklo

  • Sklo poznali už v starom Egypte. Je tu s nami niekoľko tisícročí. Jeho recykláciou sa ušetrí až 25 % energie. Bežne sa stretávame s čírym, hnedým a zeleným sklom. V našej krajine je na tento druh odpadu určený zelený kontajner. Ak by ste ale s recykláciou chceli zájsť do detailov, tak by bolo vhodné jednotlivé farby skla triediť osobitne.
  • Zelené a hnedé sklo (najčastejšie ide o fľaše) je vhodné na suroviny citlivé na slnečné svetlo. Fľaše z hnedého skla sú určené na suroviny, ktoré sú veľmi citlivé na svetlo. V zelených nájdete suroviny, ktoré tak veľmi na slnečné svetlo nie sú citlivé. Pri recyklácii farebného skla nastáva problém s tým, že sa z neho nedá odstrániť farba. Preto by sa mal sklený odpad triediť aj podľa farby. Z hnedého skla dostanete recykláciou len hnedé a to isté platí o zelenom skle.
  • Najviac sklených produktov na trhu je z číreho skla – viac než 60 %. Výhodou tohto skla je, že sa môže v prípade potreby počas recyklácie aj zafarbiť.
  • Do zeleného kontajnera, ktorý je určený na sklo, môžete vhodiť sklo akejkoľvek farby. Fľaše, poháre, črepy.
  • Rozhodne sem nepatria iné krehké veci z domácnosti ako napríklad porcelán, keramika, žiarivky, žiarovky, neónky, rôzne druhy bezpečnostného skla (z áut) ani sklá, ktoré majú výplet z drôtu. Zrkadlá tiež nepatria do tohto kontajnera. Ich zadná strana je pokrytá farbou.

Plast

  • Práve plast znečisťuje našu planétu najviac. Nájdeme ho všade – v horách, na lúkach, ale aj v oceánoch. Nielen že znečisťuje planétu, ale je aj dôvodom úmrtí mnohých živočíchov, ktoré ho náhodne zjedia. Plast sa dá recyklovať len raz. Môžu sa z neho urobiť hojdačky, lavičky, alebo plastové stoličky a potom skončí na skládke. Plast sa vyrába z ropy. Jeho recykláciou ju šetríme a aj náklady a energiu na jej ťažbu.
  • Kôš na plasty má žltú farbu.
  • Patria sem všetky PET fľaše, plastové, igelitové a mikroténové vrecká, tégliky z potravín (jogurty, šľahačka), vrecká z cestovín, cukríkov, sladkostí, termoobaly, hračky a nábytok z plastu.
  • Nevkladajte sem plast znečistený ropou alebo zemou, tiež sem nepatrí guma, PVC krytina, molitan a fľaše z chemikálií ako olej do auta, farby, čistiace prostriedky a pod.

Náš tip

Je možné nájsť mnoho zbierok plastových vrchnákov. Tak môžete tie z vašej domácnosti zbierať a následne darovať rodinám, ktoré ich potrebujú. Alebo zaniesť do niektorých predajní, kde ich zbierajú za účelom, ktorý je pri nádobe na vrchnáky odkomunikovaný. Napr. DM drogérie.

DM drogéria v spolupráci s Curaprox majú aj projekt zameraný na zber použitých zubných kefiek, z ktorých následne vyrábajú koše na triedenie odpadu, ktoré darujú školám. Viac o projekte.

Ak neviete kam s krabicou od mlieka alebo iného nápoja, môžete ho odhodiť do žltého kontajnera k plastom. TetraPak, alebo PurePak (najpoužívanejšie druhy viacvrstvového kombinovaného materiálu) sa recyklujú veľmi ťažko. Ide o zmes papiera, hliníka a fólie. Z tohto materiálu sa vyrába stavebný materiál. Niektoré mestá pre tento druh odpadu zaviedli špeciálne kontajnery, ktoré majú oranžovú farbu.

Textil, šatstvo a obuv, ktorú nenosíte, môžete darovať charite, útulkom pre bezdomovcov alebo vložiť do kontajnera na to určeného. Čisté oblečenie vložte do igelitky a až tak ho vhoďte do kontajnera.

Náš tip

Niektoré kusy oblečenia, ktoré sú ešte v dobrom stave, môžete predať. Dnes už existuje mnoho internetových búrz, ktoré sa na to špecializujú. Prípadne darovať cez tieto burzy ľuďom v núdzi.

Baterky môžete vhodiť do nádoby na to určenej. Tieto nádoby určite nájdete v obchodoch s elektrom, ale sú aj v niektorých obchodoch (potraviny) a supermarketoch.

Náš tip

A aj v niektorých škôlkach a školách majú nádoby na zber bateriek. Deti sa veľmi radi zúčastňujú na projektoch, kde majú niečo zbierať. U nás v škôlke k tomu mali aj besedu a deťom nechali na zber bateriek nádobku. Keďže doma využívame nabíjateľné baterky (dcéra tak nemala čím prispieť do zbierky), uložili sme v našom paneláku v priestoroch pri schránkach krabicu s nápisom Baterky – zbierka do škôlky. Našli sme si tam už desiatky použitých bateriek, ktoré dcéra zaniesla do škôlky.

Nepotrebné a staré lieky odovzdajte v lekárni.

Batérie, akumulátory, chemikálie (farby, riedidlá, čistiace prostriedky…), káble, malé elektrospotrebiče patria na zberný dvor. To isté sa týka aj starého nábytku.