Šiesta choroba – ako sa prejavuje u detí?

Obrázok od Виктория Бородинова z Pixabay

Kto ju nezažil alebo nemal podozrenie, zrejme o nej ani nepočul. Šiesta choroba pritom prichádza úplne nenápadne do života dieťatka, no jej gradujúci priebeh vie prekvapiť nejednu mamičku.

Lekári ju odborne nazývajú ako Exanthema subitum alebo Roseola infantum. Aj keď by ste to spočiatku ani len netipovali, pôvodcami ochorenia sú ľudské herpes vírusy HHV-6 a menej HHV-7, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, slinami alebo priamym dotykom. Väčšinou postihuje detičky a dojčatá vo veku do 2 rokov.

Vysoké horúčky

Nákaza prebieha veľmi nenápadne, ani by ste nepovedali, že máte choré dieťatko. Počas inkubačnej doby trvajúcej 5 až 12 dní sa však prejavia prvé príznaky, ktorými sú vysoké horúčky. Zväčša sa šplhajú až k 40 ˚C a zvyknú trvať niekoľko dní (najčastejšie 3 až 5 dní). Horúčky môžu byť bez iných pridružených príznakov, ale súčasne s nimi sa môže objaviť opuch slizníc, zápal očných spojiviek, opuch očného okolia alebo zväčšené uzliny.

Pri vysokých horúčkach je potrebné, aby dieťatko nebolo dehydrované, pravidelne mu dopĺňajte tekutiny formou dojčenskej vody, dojčenského mlieka a čaju. Nepodliehajte panike, keď čísla na teplomere nekontrolovane stúpajú – základom je ovlažovanie vlažnou vodou (sprchou, nie však úplne studenou) na pravidelnej báze, prospešné sú aj vlažné zábaly. Dieťatko kontrolujte, či nemá triašku, prípadne febrilné kŕče, ktoré môžu byť nebezpečné. Teplotu zrážajte, pokiaľ vystúpi nad 38,5 ˚C, najlepšie detskými liekmi s účinnou látkou paracetamol alebo ibuprofen. Na výber sú lieky vo forme sirupov aj čapíkov, pričom povolená je aj kombinovaná liečba s obidvomi účinnými látkami, ale pri dodržaní špecifických pravidiel uvedených v príbalovom letáku alebo na základe odporúčaní pediatra, prípadne lekárnika. Dôležité je dodržať potrebný odstup medzi jednotlivými dávkami, aby nedošlo k možným nežiaducim účinkom.

Výsev po celom tele

Po ústupe horúčky, resp. vyšších teplôt, sa objaví výsev ružovej farby. Vyrážky o veľkosti 2 až 5 mm sa vyskytujú spravidla na celom tele dieťatka, zväčša však na tvári, krku a hrudníku, ale môže sa rozšíriť aj na končatiny. Výsevu netreba venovať žiadnu špeciálnu pozornosť ani starostlivosť, samovoľne totiž vyrážky zmiznú zhruba za 2 dni bez akýchkoľvek trvalých následkov či poškodenia kože. Teda ako prídu, tak aj odídu.

Ako ešte pomôcť dieťaťu?

Okrem zrážania teplôt liekmi (pre deti podľa veku či váhy) na to vhodnými je dôležité, aby dieťatko prijímalo dostatok tekutín, ktoré sú pri boji s horúčkou absolútnou nevyhnutnosťou. Ideálne sú dojčenská voda, čaj aj dojčenské mlieko, ak dieťatko nemá veľký apetít, netreba ho nútiť do jedla, ideálne je voliť ovocie či zeleninu podľa potreby. Aby dieťa zvládalo boj s horúčkami lepšie a zároveň posilnilo imunitu, vhodné je podávať vitamín C a rovnako aj prípravok obsahujúci beta-glukán.

Aj keď to možno spočiatku bude vyzerať hrozivo, nepodliehajte panike. Dôležité je popasovať sa s horúčkami, dieťa sa napokon so šiestou chorobou vysporiada samo.