Vytúžené dve čiarky – ako pomôcť prírode?

Flower photo created by freepik - www.freepik.com

Niektorým ženám sa darí otehotnieť akoby lusknutím prstami, no niektoré také šťastie nemajú. Je však možné troška prírode.

Stať sa mamou je túžbou takmer každej ženy. No ak sa to nejaký čas nedarí, dostavia sa pochybnosti, rozčarovanie a neraz aj smútok. Pravdou je, že s pribúdajúcim vekom ženy šance na otehotnenie klesajú, ale to neznamená, že nie sú žiadne. Samozrejme za predpokladu, že je žena zdravá a nemá objektívne zdravotné prekážky, ktoré by jej v otehotnení bránili. Podobne to platí aj pre partnera, pretože niekedy aj nevedomosť o jeho zdravotnom stave (a myslení si, že je všetko v poriadku) môže byť tou hlavnou prekážkou pre počatie dieťatka.

Pripravte sa

Dôležité je, aby ste sa na tehotenstvo dostatočne pripravili a spravili pre to maximum. Na začiatok by ste mali mať prehľad o svojej menštruácii a rovnako aj o ovulácii. Dnes našťastie na to jestvujú mnohé šikovné appky, ktoré vám dokážu hlásiť všetko, čo k úspešnému počatiu potrebujete vedieť. Čo sa týka psychiky a stresu, aj to sú faktory, ktoré môžu vplývať na váš organizmus. Preto sa snažte byť v pohode, zabudnite na kŕčovité chcenie a nechajte sa prekvapiť. Ak potrebujete vypnúť, choďte do prírody, venujte sa svojim koníčkom, relaxujte vo wellnesse alebo si vezmite dovolenku.

Kyselina listová

Vedeli ste, že ide o základný „vitamín matiek“? Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B. Je všestranne účinná. Na jednej strane je dôležitá pri bunkovom delení a významnou mierou prispieva k vzniku nových buniek. Na druhej strane podporuje tvorbu krvi a vývin mozgu. U budúcich mamičiek jej potreba významne narastá, pred tehotenstvom je potrebných zhruba 400 µg, počas tehotenstva až 600 µg. Aj keď sa kyselina listová bežne nachádza v rôznych potravinách (listová zelenina, brokolica, paradajky, zemiaky, vajcia, mäso a celozrnných výrobkoch), nemusí jej byť dostatok pre ženský organizmus. Preto mnohé ženy siahajú po výživových doplnkoch s obsahom kyseliny listovej a inozitolu, aby svoj organizmus pripravili na možné tehotenstvo. Nedostatok tejto kyseliny možno určiť z krvného obrazu, ale aj na základe častých príznakov akými sú únava a vyčerpanosť. Prísun kyseliny listovej je dôležitý aj v prvom trimestri tehotenstva, pretože nedostatok môže mať za následok výskyt vývojových anomálií dieťaťa (tzv. „rázštep chrbtice“, rázštep pery a podnebia).

Nezabúdajte na potešenie

A okrem toho aj na radosť z toho, že sa chcete stať mamou. Nezúfajte, ak sa to nedarí hneď, niektoré záležitosti v živote jednoducho potrebujú svoj čas. Hlavne sa snažte o to, aby váš partnerský život netrpel tým, že sa chcete stať rodičmi. Jednoducho si užívajte život a čakajte len to najlepšie. Veď prečo by sa to nemalo podariť aj vám?