S kofeínom v tehotenstve radšej opatrne, môže viesť k menšej pôrodnej veľkosti bábätka

Prezrádza to najnovšia štúdia vedcov z National Institutes of Health, ktorá odhalila súvis kofeínu s veľkosťou narodeného dieťatka. Ženy, ktoré v priemere konzumovali kofeínový ekvivalent len ​​pol šálky kávy denne, porodili o niečo menšie deti ako tie tehotné ženy, ktoré nekonzumovali kofeínové nápoje.

Menšia pôrodná veľkosť môže viesť u dojčiat k vyššiemu riziku obezity, srdcových chorôb a cukrovky v neskoršom veku. Vedecký tím pod vedením profesorky Katherine L. Grantz, dospel k záveru, že kým nemajú viac poznatkov, odporúčajú ženám počas tehotenstva obmedziť alebo sa vzdať nápojov s obsahom kofeínu, po porade so svojím lekárom.

Predchádzajúce štúdie spájali vysokú konzumáciu kofeínu (viac ako 200 mg kofeínu denne) počas tehotenstva s malými deťmi z hľadiska gestačného veku (štádium tehotenstva) alebo s rizikom vnútromaternicového obmedzenia rastu. Štúdie o miernej dennej konzumácii kofeínu (200 mg alebo menej) počas tehotenstva však priniesli zmiešané výsledky. Niektorí našli podobné zvýšené riziká pre nízku pôrodnú hmotnosť a iné zlé výsledky pôrodu, zatiaľ čo iní nenašli žiadne podobné väzby. Autori súčasnej štúdie poznamenali, že mnohé z predchádzajúcich štúdií nezohľadňovali ďalšie faktory, ktoré by mohli ovplyvniť veľkosť narodenia dieťaťa, ako napríklad kolísanie obsahu kofeínu v rôznych nápojoch a fajčenie matky počas tehotenstva.

Pre svoju štúdiu autori analyzovali údaje o viac ako 2 000 rasovo a etnicky odlišných ženách na 12 klinických pracoviskách, ktoré boli zaradené do 8. až 13. týždňa tehotenstva. Ženy boli nefajčiarky a pred tehotenstvom nemali žiadne zdravotné problémy. Od 10. do 13. týždňa tehotenstva ženy poskytli vzorku krvi, ktorá bola neskôr analyzovaná na kofeín a paraxantín, zlúčeninu produkovanú pri rozklade kofeínu v tele. Ženy tiež uvádzali svoju dennú konzumáciu kofeínových nápojov (káva, čaj, perlivé a energetické nápoje) za posledný týždeň – raz, keď sa zaregistrovali, a pravidelne počas celého tehotenstva.

V porovnaní s dojčatami narodenými ženám bez kofeínu v krvi alebo s minimálnymi hladinami kofeínu boli dojčatá narodené ženám, ktoré mali pri registrácii najvyššiu hladinu kofeínu, v priemere o 84 gramov ľahšie pri narodení (asi 3 unce), boli o 0,44 centimetra kratšie ( asi 0,17 palca) a mala obvod hlavy o 0,28 centimetra menší (asi 0,11 palca).

Na základe vlastných odhadov nápojov, ktoré ženy vypili, mali ženy, ktoré konzumovali asi 50 miligramov kofeínu denne (čo zodpovedá pol šálke kávy), o 66 gramov (asi 2,3 unce) ľahšie deti ako tie, ktoré sa narodili konzumentom bez kofeínu. Podobne mali deti narodené konzumentom kofeínu tiež obvod stehien menší o 0,32 centimetra (asi 0,13 palca).

Vedci poznamenali, že sa predpokladá, že kofeín spôsobuje zúženie krvných ciev v maternici a placente, čo by mohlo znížiť prívod krvi do plodu a spomaliť rast. Vedci sa rovnako domnievajú, že kofeín by mohol potenciálne narušiť stresové hormóny plodu a vystaviť kojencov riziku rýchleho prírastku hmotnosti po narodení a obezity, srdcových chorôb a cukrovky v neskoršom veku.