Rozhovor Mravca s Petrou

Foto: Milan Ilík

Po prvýkrát v živote idem robiť písaný rozhovor s vlastnou manželkou. Myslíš, že čitateľkám/ľom, nebude prekážať, že ti budem tykať?

Môžeš mi aj onikať. Škoda, že sme tak nevychovávali naše deti, mohli sme sa aspoň niekedy cítiť kráľovsky. Ja si myslím, že naše čitateľky si tiež väčšinou tykajú so svojimi partnermi, tak nám to hádam odpustia.

Na trhu je veľa „ženských časopisov“ a muži ich zväčša zjavne nemusia…. prečítaš si nejaký občas?

Áno, milujem tie chvíle, keď si môžem pri kávičke listovať v čisto ženskom časopise. Takých chvíľ je ale čoraz menej, takže je to pre mňa už vzácnosť. V ženských časopisoch sa mi páčia krásne obrázky, články o zaujímavostiach, ale aj o tom, ako prežívajú iní ľudia problémy podobné mojim. A keď nemám čas chodiť po obchodoch, rada si pozriem, čo je teraz módne a v ponuke. Nechápem, ako môžu chlapi uprednostniť časopis o autách, alebo hokeji. Hokejové dresy sú dosť neforemné a konzervatívne J.

Je rozdiel v tom, ako sa díva na svet žena a mama? mama zrelšie názory?

Určite. Je to dané nielen novými skúsenosťami, ale aj vekom. Dnes sú už mamami zvyčajne ženy, ktoré majú za sebou isté skúsenosti, vzťahy, kariéru. Väčšinou to už nie sú dvadsaťročné dievčatá, ako voľakedy. Dieťa zmení žene všetko- od denného životného rytmu až po pracovné nasadenie. Koľko žien už muselo kvôli tehotenstvu opustiť svoju prácu? Stále sa o tom málo hovorí, ale podľa mňa je to jeden z hlavných dôvodov, prečo naša populácia starne. Ženy sa boja o svoju prácu, o svoje miesto, nikto im to negarantuje a ani nechce garantovať. Skôr naopak. V zástupe čakajú ďalší, ktorí chcú využiť situáciu, keď sa uvoľní stolička. Je potom jasné, že ženy odkladajú tehotenstvo až po hranice možností. Asi by to chcelo systematickejšiu zmenu, ale to je na inú debatu.
Ale, aby som sa vrátila k otázke- ako sa díva na svet mama? Určite zodpovednejšie. Zrazu tu nie som len ja za seba, ale som tu pre niekoho iného. Musíme sa postarať, aby sme mali každý deň všetko, čo potrebujeme, aby sme mali zabezpečenie aj do budúcnosti. Každé ráno sa najskôr postarať o deti, až potom o seba. Každú dovolenku prispôsobiť deťom, bez ohľadu na to, čo by sa páčilo nám. Bolo mi to treba? Áno! Tieto maličkosti obetuje každá žena najradšej na svete.

Poslaním ženy je priviesť na svet deti, hovorí všeobecné pravidlo (o ktorom sa polemizovať). Skúsiš pomenovať situáciu, keď sa žena stane matkou?

Poslaním ženy je priviesť na svet deti, ale nie jediným poslaním, dovolím si konštatovať. Po stáročia nám spoločnosť diktovala, že miesto ženy je len doma, pri deťoch. Žena je taký istý človek, ako muž- má svoje ambície, nároky, ciele, plány, myšlienky, potrebuje cítiť sebarealizáciu a uznanie. Akurát má tú výhodu oproti mužom, že môže porodiť deti. Spoločnosť to ale ešte stále berie ako nevýhodu (aspoň pri uchádzaní sa o zamestnanie) . Mne sa život zmenil v momente narodenia dieťatka. Je to zvláštne, ale bolo to naozaj z hodiny na hodinu. Zrazu som mala v rukách bábätko, ktoré som už nepustila. Nemohla som sa ani osprchovať, najesť…Všetko išlo bokom, na rukách som mala celý svet. A tak je to dodnes.

A pokračujeme: aký je rozdiel mať jedno alebo dve deti?

Iba praktický. Ako si rozdeliť čas na jedno aj druhé dieťa, pretože každé vo svojom veku potrebuje niečo iné

Kariéra verzus materstvo: ženy, ktoré sa vzdávajú kariéry v prospech materstva, a naopak, obetujú možnosť byť matkou….

Každá žena túži byť matkou. Niektorým sa to ale nepodarí. Z rôznych dôvodov. Dnes je ťažké nájsť zodpovedného muža, ktorý sa chce starať o svoju rodinu. Preto je veľa žien, ktoré matkami nie sú, alebo vychovávajú svoje deti bez otca. Pridáva sa aj problém počatia. Môj názor je, že aj keď si o viacerých úspešných ženách myslíme, že uprednostnili kariéru pred dieťaťom, nie je to celkom tak. Viem, ako mnohé bezdetné trpia.

Foto: Milan Illík
Foto: Milan Illík

na deti vplyv povolanie matky? Je rozdiel, či je mamička pani učiteľka, predavačka, úradníčka, či slobodné povolanie, ako napr. moderátorka, herečka, či výtvarná umelkyňa?

Na deti má vplyv sociálne zabezpečenie a ekonomická úroveň rodiny, v ktorej žije. Nie je to môj názor, ale podľa prieskumov majú deti z lepších ekonomicko- sociálnych pomerov aj omnoho lepšie školské výsledky, než deti zo sociálne slabších rodín. Odrazilo sa to aj na medziregionálnej úrovni. Ale aj povolanie rodičov ovplyvňuje dieťa. Má akúsi inšpiráciu, alebo naopak. Deti známych rodičov to majú ťažšie. Musia všetkým dokazovať, že existujú samé za seba. Okolie má tendenciu ich porovnávať s rodičmi.

Čo je komplikovanejšie, byť matkou v zamestnaní, či  v slobodnom povolaní?

To závisí od pracovného času. Samozrejme, že je jednoduchšie, ak môže matka pracovať doma. Ale ak si niekto myslí, že doma pri malom dieťati sa dá v pokoji sedieť pri počítači a premýšľať, tak sa veľmi mýli. Doma urobím menej, ako v kancelárii.

Mala si v detstve predstavy a sny o princovi na bielom (alebo čiernom, či  ryšavom ) koni? Ak áno, aký mal byť?

V detstve mi boli všetci chlapci smiešni a predstava, že raz jeden príde na bielom koni a dá mi pusu, bola odpudzujúca. Keď sme ako deti videli niekoho sa bozkávať, kričali sme fúúúúj. Neskôr som to už videla inak, ale stále som nemala žiadneho princa pred očami, žiadnu konkrétnu predstavu. A to je asi dobre, pretože potom, keď prišiel princ na ryšavom koni, nemusela som meniť farebné filtre vo svojich predstavách.

Nikdy sme sa nerozprávali (alebo si aspoň nespomínam) o pôrodoch našich dievčatiek. Ten druhý som nestihol , ale pri prvom som bol. Keď si na to spomenieš, nezavadzal som ti tam? Odporučila by si účasť otca budúcim mamičkám?

Zavadzal. Ale nie, žartujem. Odporučila by som každej mamičke, ktorá ide prvýkrát rodiť, aby bol partner s ňou. Ak to, samozrejme, zvládne. Je to pre ženu veľká psychická podpora v tom zvláštnom cudzom prostredí, v takej dôležitej chvíli. Inak priamo pri pôrode už muž nepomôže. Keď si mi utieral pot z čela, poslala som ťa do čerta.

Lezie ti niečo na chlapoch globálne na nervy?

Chlapi nie sú globálni. Každý je iný. Ale je pravda, že niektoré vlastnosti majú mnohí podobné. Napríklad sú nervózni za volantom. Nepoznám muža, ktorý by nenerváčil a negestikuloval v aute.

Ako sa cítiš, keď chlapi šomrú na ženy vodičky?

Že si ešte stále myslia, že sú pánmi tvorstva.

Chcela by si, aby naše dcérky boli po tebe? Ak v niečom nie, tak v čom?

Asi by som im želala viac sebavedomia a aby boli so sebou viac spokojné, než ja. A hlavne dúfam, že budú vo všetkom lepšie, než ja.

Ako najradšej venuješ čas sama sebe a ako často si to môžeš dovoliť?

V poslednom čase stále menej. Pracujem, učím sa na skúšky do školy, starám sa o rodinu. Čas iba pre mňa – to by bol najkrajší vianočný darček. Užila by som si relax v saune, na cvičení, masáž, čítanie knihy, behanie po obchodoch. Večer by som mohla ísť kedykoľvek do divadla … to by bol život! J

Kam by si sa určite chcela v živote pozrieť a prečo?

Láka ma Škandinávia kvôli čarovnej prírode, kvôli spôsobu života ľudí, ich myslenia, kvôli tomu, že milujem severské kriminálky. Viem, že aj môj muž má rád tento typ krajiny. Vezmeš ma tam niekedy?

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Milan Illík, autor titulnej fotografie

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Ľudovít Jakubove – Mravec