Reflux trápi aj väčšie deti. Takto zmiernite prejavy

Keď sa povie „gastroezofageálny reflux“, väčšina z nás si predstaví bábätko, ktoré vygrcká mlieko. Reflux sa však týka i väčších detí a dospelých. Jeho prejavy však už nie sú také dramatické.

Čo je gastroezofageálny reflux?

Reflux môžeme charakterizovať ako návrat obsahu žalúdka alebo dvanástnika do pažeráka. Vzniká, keď sa zvierač medzi žalúdkom a pažerákom po prechode potravy do žalúdka dostatočne neuzatvorí. Tento stav je bežný u detí do 1. roka a väčšina detičiek z neho vyrastie.

Ak má reflux za následok zmeny na sliznici pažeráka a vyskytuje sa u väčších detí, väčšinou vedie k vzniku gastroezofágovej refluxnej choroby (GERD). Toto ochorenie postihuje asi 0,5 % detí starších ako 18 mesiacov.

Ako sa diagnostikuje?

Počas návštevy v ordinácii sa vás detský lekár spýta na ťažkosti, ktoré dieťatko trápia. Ak bude mať podozrenie, že drobec trpí refluxom, odošle vás ku gastroenterológovi. Ten na základe osobnej i rodinnej anamnézy odporučí ďalšie vyšetrenie.

Ultrazvukové vyšetrenie

Tesne pred vyšetrením dieťatku podáte tekutiny. Následne lekár pomocou ultrazvuku sleduje zvieranie žalúdka (približne 10 až 15 minút). V prípade, že sa reflux prejaví, lekár ho diagnostikuje. Ak sa však počas vyšetrenia obsah žalúdka nevráti do pažeráka, neznamená to, že dieťatko ochorením netrpí. Ultrazvukové vyšetrenie sa používa predovšetkým u dojčiat a patrí k menej spoľahlivým metódam.

24-hodinová pH-metria

Vyšetrenie spočíva v sledovaní hodnoty pH v spodnej časti pažeráka dieťatka po dobu 24 hodín. Dieťatku sa na začiatku vyšetrenia zavedie cez nos do pažeráka sonda, ktorá zaznamenáva zmeny pH. Vyšetrenie poskytuje najspoľahlivejšie výsledky a umožňuje najefektívnejšiu liečbu.

Pažeráková endoskopia s biopsiou

Lekár tiež môže navrhnúť endoskopické vyšetrenie. Počas neho sa dieťatku cez ústa do pažeráka zavedie hadička s kamerou (endoskop) a odoberie sa vzorka sliznice. Vzorka je odoslaná do laboratória. Menšie deti sú vyšetrované v celkovej anestéze.

Aké sú prejavy?

  • Typické tráviace ťažkosti: pálenie záhy, bolesť v nadbrušku alebo na hrudi, zhoršené prehĺtanie, zápach z úst, pocit cudzieho telesa v krku.
  • Dýchacie ťažkosti: opakované ochorenia dýchacích ciest (zápal priedušiek, zápal stredného ucha), dlhotrvajúci kašeľ, chrapot, začervenanie hrdla, upchatý nos, astmatické prejavy.
  • Neurologické ťažkosti: poruchy spánku, sťahy krčného svalstva vedúce k neprirodzenej polohe počas spánku.
  • Dentálne problémy: narušenie zubnej skloviny a zuboviny, nadmerná kazivosť zubov, biely povlak na jazyku.

Liečba refluxu a refluxovej choroby

Diétne opatrenia

Ak vaše dieťatko trpí refluxom, malo by jedávať menšie porcie viackrát denne. Do postieľky by malo ísť najskôr 2 až 3 hodiny po jedle a aspoň hodinu pred spaním by nemalo piť tekutiny. Z jedálnička by ste mali vylúčiť (alebo významne obmedziť):

  • mastné pokrmy, korenisté a vyprážané jedlá,
  • kakao a čokoládu,
  • perlivé minerálne vody, džúsy a citrusové plody,
  • mentol,
  • čerstvé pečivo, kysnuté múčniky,
  • strukoviny,
  • údeniny,
  • cibuľu, papriku, paradajky, cesnak,
  • mliečne výrobky,
  • kečup a horčicu.

Dieťatku podávajte častejšie jablká, banány, čučoriedky, mrkvu, uhorku či šalát, brokolicu, špenát, avokádo, chudé mäso, ryžu, pečené zemiaky a tvaroh. Počas prípravy jedál uprednostnite varenie vo vode alebo v pare a dusenie pred smažením a pečením.

Režimové opatrenia

Drobec s refluxom by mal spať na ľavej strane s mierne nadvihnutou hlavičkou. Pomôže tiež, ak časť postele, na ktorej má dieťatko hlavu, nadvihnete do výšky približne 20 cm podložením nôh postele. Dieťa by tiež nemalo zdvíhať ťažké predmety a obliekať si príliš tesné oblečenie.

Medikamentózna a chirurgická liečba

Diétne a režimové opatrenia predstavujú základnú liečbu. V prípade, ak neprinesú želané účinky, lekár môže vášmu dieťatku odporučiť lieky na základe veku a hmotnosti. V závažných prípadoch je tiež potrebné zvážiť prínos chirurgického zákroku.

Foto: Pixabay.com