Prekvapivé fakty o novorodencoch

  1. Dĺžka tehotenstva je rozmanitá. Zdravé dieťa sa môže narodiť 240 až 293 dni (alebo 34 až 42 týždňov) od oplodnenia vajíčka. Najpravdepodobnejšia dĺžka času medzi počatím a pôrodom je 266 dni (38 týždňov). Ak berieme za východiskový deň poslednej menštruácie, vychádza to na 280. deň.
  2. Dievčatá strávia v priemere o jeden deň viac v maternici ako chlapci.
  3. Europoidné deti (deti belochov) zostávajú v maternici priemerne o 5 dni dlhšie ako deti negroidnej rasy (černošské deti), amerikoidi (indiánske deti) dokonca o 6 dni dlhšie.
  4. Hmotnosť dieťaťa pri narodení je individuálna. Najvyššia zaznamenaná pôrodná hmotnosť novorodenca je 35-krát vyššia ako najnižšia.
  5. Bezprostredne po pôrode môžu rodičia spozorovať tzv. príznak harlekýna, keď sa polovica tela novorodenca sfarbi na tmavočerveno a druhá zostane bleda. Túto neškodnú reakciu spôsobujú rozdiely v priemere ciev a zvyčajne nastáva pri zmene polohy alebo teploty.
  6. Každému 4. či 5. novorodencovi zo sto vyteká z bradaviek mlieko. Jeho prsia stimuluje nezvyčajne vysoká hladina hormónov, ktoré sa k nemu dostávajú v priebehu tehotenstva cez placentu z tela matky a zostávajú v jeho organizme ešte niekoľko dní po narodení. Týka sa to rovnako dievčat, ako aj chlapcov.
Spracované na základe: Desmond Morris: Zázrak menom dieťa