Kolika – postrach rodičov

Kto ju nezažil pri svojich deťoch, ten si ju nedokáže ani len predstaviť. Najhoršie na kolike je to, že nech sa akokoľvek snažíte pomôcť uľaviť svojej ratolesti, veľakrát je akákoľvek snaha zbytočná. Bezmocnosť, plač a „prdíky“ dokážu znepríjemniť život až do jedného roka dieťatka a dovtedy treba aspoň dúfať v to, že niečo predsa len zaberie.

Aj niekoľko hodín bez prestávky

Myslíte si, že máte plačlivé dieťa? Plače polhodinku denne? Pokiaľ nemáte koliku, ozajstný plač ste nezažili. Mnohí rodičia detí s kolikou sa totiž zhodnú v jednom, a to, v neutíchajúcom plači. Bábätko dokáže pre nepokoje v brušku plakať aj niekoľko hodín bez prestávky, a to aj napriek všetkým možným overeným utišujúcim prostriedkom. Nepomáha jednoducho nič: ani cumlík, nosenie na rukách, hojdanie, kočíkovanie či vozenie v aute. Neraz sa stane, že na prechádzke dieťatko v kočíku už nevydrží (alebo ten neúprosný plač nevydrží mamička), preto končí na rukách maminy a tá pred sebou tlačí prázdny kočík.

Toto trápi detičky

Kolika postihuje už aj novorodencov, niekedy sa dostaví časom (napríklad pri prechode z dojčenia na umelé mliečko). Súhrnne platí, že ide najčastejšie o problémy a bolesti bruška v spojitosti s nahromadenými plynmi v črievkach dieťatka. A to tak, že deti núti vysporiadať sa s nimi po svojom: schúlením sa do klbka, silným zvieraním prštekov a zakliesnením sa o najbližšie predmety (vankúš, bavlnená plienka, maminkina nočná košeľa, vlasy…). Bezmocné dieťa sa môže v záchvate aj poškrabať nechtíkmi na tvári a to aj vtedy, ak ich má práve ostrihané. Detičky s kolikou jednoducho hľadajú útočisko a teplo, ktoré im dokáže zmierniť ich nepokoj. Často im vidno kropaje potu na hlavičke alebo na čele, kedy sa razom horúca hlava dokáže premeniť na takmer ľadovú. Je to boj.

Čo (aspoň trochu) pomáha?

Koľko detí s kolikou, toľko receptov na boj s ňou. Väčšina rodičov, ktorí si takýmto obdobím prešli tvrdia, že najdôležitejšie je vydržať, pretože časom z toho dieťa jednoducho vyrastie. Ostatné je systém pokus a omyl, kedy skúšajú, čo asi zaberie. Pediatri sa zhodujú v tom, že príčina koliky nebola doposiaľ objasnená, a tak sa dajú zmierniť len jej prejavy. Prvou voľbou rodičov zvyknú byť kvapky s obsahom simeticonu na utíšenie vetrov. Tie možno aplikovať priamo do mliečka dieťatka, prípadne na lyžičku, aj niekoľkokrát denne. Z prírodných olejov sú nápomocné feniklový, anízový a mätový (dostať aj ako kvapky), prospešný je aj feniklový či anízový čaj. Rodičia neraz skúšajú aj homeopatiu podľa príznakov, pričom guličky rozriedia v menšom množstve vody a podávajú dieťaťu na lyžičke alebo cez dojčenskú fľašku.

Do istej miery dokážu detičky utíšiť aj cviky s nožičkami, masáž bruška, prikladanie teplého (nahriateho) vankúšika na bruško, špeciálny krém na aplikáciu v okolí pupčeka, špeciálne masážne oleje a krúživé masírovanie bruška alebo chrbátika. Zázračným dokáže byť silné zovretie rodiča a kolísanie súčasne. Dieťatko je potrebné dávať častejšie odgrgnúť, aby sa vzduch dostával von z tela nielen cez črievka, ale aj cez ústa.

Kedy zmizne?

Dobrou správou je, že raz určite. Len kedy, to je individuálne. Niekedy s príchodom prvých príkrmov, pri niektorých detičkách pri začatí lezenia a pri iných až po 1. roku života, kedy už chodia. Dovtedy je potrebné sa vyzbrojiť pevnými nervami, trpezlivosťou a láskou, aj keď to niekedy bude naozaj ťažké.