Ako potvrdzujú mnohé mamičky, práca najmä v prvých mesiacoch tehotenstva môže byť náročná. Predsa len, organizmus sa prispôsobuje novým zmenám, ktoré môžu so sebou priniesť napríklad ranné nevoľnosti či typickú tehotenskú únavu. Viete, ako sa so zmenami čo najlepšie popasovať, aby ste prácu bez problémov zvládali?
Platí, že v tehotenstve je potrebné myslieť na seba oveľa viac a starať sa o seba vo väčšej miere v porovnaní s obdobím pred radostným očakávaním. Aby sa žena cítila čo najlepšie a bola v dobrej kondícii, musí načúvať svojmu organizmu a dopriať mu čo najviac pozornosti. A preto, ak ste aj vy aktuálne jednou z budúcich mamičiek a pracujete počas tehotenstva, pokúste sa myslieť a dodržiavať tieto dôležité veci:
- Pite dostatok tekutín, najmä veľa nesladenej vody.
- Jedzte malé porcie zdravých jedál v pravidelných intervaloch.
- Snažte sa čo najviac oddychovať. Preto, ak môžete, robte si pravidelné prestávky – aj keby to malo byť len niekoľko minút.
- Noste pohodlnú obuv a oblečenie.
- Pri problémoch s opuchnutými lýtkami a unavenými nohami môže pomôcť nosenie kompresívnych pančúch alebo podkolienok.
- Pri nedostatku energie pomáhajú päťminútové cvičenia alebo dýchacie cvičenia.
- Ak je to možné, vyhnite sa celodennému státiu. Snažte sa sedieť, keď môžete, aby ste zmiernili bolesť chrbta a nôh.
- Zvážte, čo by vám mohlo uľahčiť život v práci – napríklad cestovanie do práce mimo pracovnej špičky, uprednostnenie auta alebo práca z domu.
- Ak sa cítite preťažená, povedzte to svojmu zamestnávateľovi a pokúste sa nájsť riešenie na zvládanie pracovného zaťaženia.
- Pokiaľ máte zdravotné komplikácie a váš aktuálny zdravotný stav vám nedovoľuje vykonávať doterajšiu prácu, prekonzultujte to so svojím zamestnávateľom. Pomôcť môže aj posúdenie gynekológa, ktorý určí, či je vaše tehotenstvo rizikovejšie alebo vaša práca príliš zaťažujúca.
Čo ešte pomáha?
Vo všeobecnosti sa netreba hrať na hrdinku – nielen v práci, ale aj doma. Je úplne prirodzené, že sa ženy v tehotenstve menia a každé jedno je tak jedinečné, ako sú aj ženy či ľudia jedinečnými bytosťami. Priznať si, že nejdete na 100 % je preto na osoh a nie na škodu, len tak sa budete môcť tešiť svojmu zdraviu a tomu, že bude dieťatko v poriadku. Oddychujte, keď môžete, chodievajte skôr spať. Požiadajte o pomoc rodinu a priateľov a prijmite ju. Podpora ľudí z vášho okolia vám môže poskytnúť viac času na oddych. Pravidelne vykonávajte miernu až stredne náročnú fyzickú aktivitu, ktorá vám zlepší spánok, dodá energiu, zmierni bolesti chrbta a vy sa budete cítiť fit.