Práca a „materská dovolenka“

Starať sa o deti znamená robiť náročnú prácu, ktorú málokto naozaj ocení. Ako hovorievala moja mama: „Nech robíš, čo robíš, večer za tebou nič nie je vidieť. Navaríš, ale jedlo je zjedené, operieš, ale ďalšie veci pribudli, pohráš sa s deťmi a vidieť len neporiadok...“.

Mamy preto občas potrebujú robiť aj niečo iné, s hmatateľným výsledkom. Ak chcú však ženy na „materskej dovolenke“ reálne zhodnotiť výsledky svojej práce popri deťoch, musia dávať pozor, aby nestratili aj tú malú finančnú podporu, ktorú rodiny s malými deťmi dostávajú. Stihli uštrikovať zopár čiapočiek a mohli by ich predať? Chce si od nich niekto raz za čas objednať super narodeninovú tortu? Áno, ale mama na materskej v prvom rade zvažuje, či vôbec môže mať nejaký príjem. Veľa mamičiek by vďaka svojím schopnostiam dokázalo ekonomicky prilepšiť rodine. Štát by im mal v tejto snahe vychádzať v ústrety a podporovať ich potenciál. Tvoria veľkú sociálnu skupinu – počíta sa na desaťtisíce. Spoločnosť ich mimoriadne potrebuje, a preto by mali mať špeciálny status. Aj v takej oblasti, ako je legislatíva, aby mali možnosť privyrobiť si, realizovať sa alebo vyskúšať si, či by po „materskej“ nerozbehli reálne podnikanie. Zatiaľ však platia súčasné zákony a je dobré ich poznať.

Na otázky mamičiek o možnostiach príjmu počas „materskej dovolenky“ bude odpovedať v nasledujúcom článku advokátka JUDr. Lenka Ivanová z advokátskej kancelárie AK IVANOVÁ, s. r. o.