Perieme pre bábätko

K dojčenskej bielizni máme my, ženy, špecifický vzťah. Vyberáme ju s bázňou, lovíme v obchodoch tie najkrajšie kúsky, ktoré nás strihom, farebnosťou a nežným dojmom chytajú za srdce a potom ich trpezlivo ukladáme do poličiek, či do bielizníka. A ešte počas tehotenstva básnime o tom, ako rozkošne bude vyzerať naše bábätko v bodkovanom body alebo v zelenkavom tričku.

Potom však príde realita všedných dní. Niektoré modely stratia praním dokonalý imidž a v horšom prípade nájdeme na rúčke či zadočku nášho dieťatka drobné vyrážky. Pravdepodobne reakcia na zloženie pracieho prostriedku. Čo vlastne robiť, aby sme bábätko obliekali do skutočne čistej bielizne a zároveň ho chránili pred chémiou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou udržiavanej domácnosti?

[pull_quote_center]„Citlivá pokožka dojčaťa sa nedokáže ešte brániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.“[/pull_quote_center]

Detská pokožka si zaslúži starostlivosť

Pokožka dojčaťa je veľmi citlivý orgán a nedokáže sa ešte brániť pred vplyvmi vonkajšieho prostredia tak, ako koža dospelého človeka. Malé dieťa sa bleskovo spotí i zaparí a pokožka reaguje rýchlejšie na akýkoľvek, aj menší, podnet. Či už na dotyk s nevhodným materiálom, alebo na kontakt s textíliou, ktorá obsahuje zvyšky chemického prípravku. Preto treba minimálne v prvých mesiacoch, a najlepšie až do veku jedného roka, používať špeciálne pracie prípravky pre dojčenskú bielizeň, či šetrné prostriedky pre citlivú pleť. Problémom bývajú aj aviváže, ktoré môžu, ako ďalší prídel chémie, citlivú detskú pokožku zbytočne dráždiť. Aspoň v prvých týždňoch ich z pracieho procesu radšej vylúčme, hoci košieľky nebudú voňť tak, ako v reklame.

V opačnom prípade môžeme potrestať seba i naše maličké, pretože budeme musieť riešiť dermatologický problém. Pokožka dojčaťa zvykne na chemické prípravky zareagovať začervenaním a tvorbou pľuzgierikov, ktoré zvyknú svrbieť i bolieť. A s alergiou nie sú žarty. Časom sa môžu podobné reakcie rozšíriť z predlaktia aj na iné časti detského telíčka.

shutterstock_24649873-2

Pre priaznivcov ekológie

Mnohým najviac imponujú prírodné čisté prípravky s prívlastkom ekologické. Ak sa u bábätka vyskytli kožné problémy pre vyššiu citlivosť kože na vonkajšie podnety, detskú bielizeň môžeme prať aj ručne pomocou nearomatizovaného mydla alebo v roztoku vody z mydlových vločiek. Obľúbený je i prášok vyrobený z pagaštanu konského s obsahom saponínov, ktoré po kontakte s vodou, podobne ako mydlo, vytvoria penu a pomáhajú odstraňovať špinu. Zaručene nedráždivé je pranie v mydlových orechoch zo stromov, ktoré rastú v Indii. Vysušené orechy sa predávajú v plátených vrecúškach a môžu sa používať aj pri praní v práčke. A k účinným patria aj guľky na pranie, ktoré uvoľňujú ionizovaný kyslík. Ten potom aktivuje molekuly vody, ktoré prenikajú hlbšie do vlákien a rozpúšťajú špinu. V prípade, že niektoré bezfarebné kusy bielizne stratia svoju pôvodnú sviežosť, vybieliť ich môžeme asi desaťminútovým vyvarením vo vode, do ktorej sme pridali pár mydlových vločiek a citrónovú šťavu. Samozrejme, že tak urobíme v prípade odolnejších materiálov, ako je froté alebo plátno, úplet by sa pri vysokej teplote mohol znehodnotiť.

[quote_box_center]

Užitočné a odskúšané rady

  • Akceptujme odporúčania výrobcu a nepreháňajme to s veľkými dávkami pracieho prostriedku. Detská bielizeň čistejšia nebude a zvyškov chémie ju nezbavíme ani po niekoľkých plákaniach.
  • V prvých týždňoch v každom prípade pridajme jedno či dve plákania navyše.
  • Vhodnejšie prípravky sú gélové a tekuté, ktoré sa pri plákaní ľahšie vyplavia.
  • Bieliace pracie prášky sa, naopak, pri praní dojčenského oblečenia vôbec neodporúčajú pre obsah agresívnych chemických látok.
  • Nezabudnime občas vyčistiť práčku zvnútra, pretože sa v nej časom kumulujú nečistoty a plesne ako známi nositelia alergénov, ktoré sa môžu dostať na detskú bielizeň. Stačí ju pustiť raz naprázdno a do dávkovača naliať obyčajný ocot.
  • Aj žehlením likvidujeme možné prítomné baktérie. Bábätko tak lepšie chránime a mäkšie oblečenie bude pre neho na dotyk príjemnejšie. Napokon, až taký veľký kus času táto činnosť neukrojí. Veď vďaka jednorazovým pamperskám sa nám podarilo zbaviť textilných plienok, ktoré kedysi vyžadovali poriadnu dennú dávku trpezlivosti so žehličkou v ruke.

[/quote_box_center]

Perme radšej oddelene

Mnohé mamičky sa pýtajú, či môžu do práčky k detskému oblečeniu prihodiť aj nočnú košeľu alebo manželove košele. Pre citlivosť detskej pokožky však treba dojčenskú bielizeň prať v prvých mesiacoch zvlášť. Ak sa však neskôr nenazbiera na jednu várku dostatok detských vecičiek, nevadí, ak pridáme aj kúsky oblečenia ostatných členov rodiny. Podmienkou je však slabé znečistenie. Ponožky i spodná bielizeň musia z kola von.

Ešte jedna poznámka – nezabúdajme oprať aj čerstvo kúpené modely. Nikdy nevieme, kto sa v obchode miniatúrneho kabátika či dupačiek ešte dotýkal, a čo bolo položené v nákupnom košíku hodinu predtým. A procesom prania by mali prejsť aj všetky veci, ktoré nám po svojej dcére prinesie priateľka. Možno je úzkostlivo čistotná a bielizeň čítankovo vyžehlila a poskladala. Ale zaručiť sa za interiér igelitovej či cestovnej tašky už nemôže.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap]Alžbeta Slováková