Ako nájsť dobrú detskú lekárku?

K najdôležitejším povinnostiam, ktoré čakajú budúcich rodičov je vybrať dieťatku dobrého detského lekárka alebo lekárku. O výbere pediatra treba začať uvažovať oveľa skôr, než dieťatko príde na svet.

Inak sa vám môže stať niečo podobné, ako našej čitateľke Stanke z Bratislavy: „V menších mestách a na vidieku je to možno iné, ale ja žijem v Bratislave a ako som zistila, hľadať pediatra po narodení dieťaťa je už veľmi neskoro“, vraví Stanka a dodáva: „Keď sa môj malý synček narodil, hneď – ešte v pôrodnici – som sa začala obzerať po dobrej detskej lekárke a zistila som, že v hlavnom meste sú už všetky „obsadené“. Napokon som – podotýkam však, že s pomocou známych a teda trošku protekčne – našla pediatričku v Dunajskej Strede. Malý má už tri roky a dosiaľ som mimoriadne spokojná, aj keď musím cestovať niekoľko desiatok kilometrov. Isté však je, že dnes by som už výber pediatra nenechávala až na čas po narodení dieťaťa. Začala by som ho hľadať ešte kým je v brušku.“

[pull_quote_center]Pediatra treba vyberať v dostatočnom časovom predstihu. Napokon, meno detského lekára od vás budú žiadať už v pôrodnici. Pri výbere nezabúdajte na to, že by to mal byť človek, ktorému úplne dôverujete, a ktorý bude – najmä v prvých mesiacoch – vašim najbližším poradcom v starostlivosti o váš najväčší poklad.[/pull_quote_center]

Vlastnosti dobrého pediatra

shutterstock_115989310Stanka má úplnú pravdu, pediatra treba vyberať v dostatočnom predstihu. Napokon, meno detského lekára od vás budú žiadať už v pôrodnici. Skôr, než sa rozhodnete, skúste sa zamyslieť, aké vlastnosti by mal mať detský lekár, ktorému zveríte do starostlivosti svoje bábätko. Okrem profesionality budete možno požadovať aj to, aby to bola milá, ochotná a zodpovedná osoba s ľudským prístupom. Uvedomte si, že všetky problémy týkajúce sa vášho drobčeka budete riešiť práve s týmto človekom a preto je potrebné, aby ste mu naozaj dôverovali. Bude to tiež váš hlavný radcastarostlivosti o dieťa. Najmä v prvých mesiacoch jeho života, keď si na úlohu rodiča budete ešte len zvykať. Ak je pre vás dôležité, aby vám bol váš detský lekár k dispozícii nielen počas ordinačných hodín, zistite si vopred, aké máte možnosti. Nie každý pediater je totiž ochotný prísť vaše čerstvo narodené bábätko pozrieť k vám domov. Budete teda musieť s niekoľkodňovým novorodencom navštíviť ambulanciu, čo vám môže spôsobiť nemalé ťažkosti a zbytočné stresy.

[quote_box_center]Predtým, než podpíšete zmluvu s pediatrom:

  • nepodceňujte osobný kontakt a dojem z lekára/ky
  • na prvé stretnutie choďte s pripravenými otázkami
  • zistite, či preferuje klasickú medicínu alebo homeopatiu
  • pozrite si, ako má vybavenú lekáreň
  • spýtajte sa, aké nadštandardné služby ponúka[/quote_box_center]

Poraďte sa so skúsenejšími matkami

Ideálne je, ak sa môžete poradiť s inými mamičkami, známymi a kamarátkami. Skúsenosti druhých vám môžu byť významnou pomôckou pri rozhodovaní. Veľa mamičiek zaujíma aj to, koľko a aké vyšetrenia lekár spraví predtým, než napr. nasadí antibiotickú liečbu. Dôležité môže byť aj to, či ide o mladého začínajúceho lekára/lekárku, čo by mohlo niektorých rodičov odradiť. Na druhej strane mnohí rodičia dávajú prednosť novému modernému mysleniu, a tak nechcú staršieho pediatra. Nie všetci „ostrieľaní“ lekári sú totiž ochotní meniť rokmi zaužívané prístupy a spôsoby. Toto všetko si treba zvážiť ešte počas tehotenstva, po narodení dieťatka môže byť neskoro. Držíme vám teda palce a – napíšte nám. Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti s detskými lekármi/lekárkami. Radi ich uverejníme.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Eva Sládková