Partnerská komunikácia

Trúfam si povedať, že 60 – 80 % všetkých vzťahov sa rozpadne len na základe zlej komunikácie. Polovica rozchodov a tretina rozvodov sa dá zvládnuť, napr. pomocou znalostí komunikačných rozdielov medzi ženami a mužmi. Nie je to žiadna veľká veda, len je potrebné mať v pamäti uložené aspoň základné zásady a uvidíte, že sa vaša komunikácia zlepší. Hádky nezmiznú. Tie sú pre vzťah dôležité. Je však podstatné, akým spôsobom hádka prebieha a predovšetkým – ako skončí. Nepochopenie na konci akéhokoľvek rozhovoru spozná každý.

Pravidlá komunikácie

Na internete nájdete mnoho kníh zameraných na túto tému. Odporúčame známu, avšak veľmi prehľadnú a pravdivú knihu Muži sú z Marsu, ženy sú z Venuše. Je to základ partnerskej komunikácie a problémy v nej opísané pozná úplne každý. Musím vás však upozorniť, nehľadiac na pohlavie, ak prídete za vašou polovičkou namotivovaní, ako skvele odteraz budete komunikovať a partner vám vaše nadšenie zmetie zo stola, nenechajte sa demotivovať. Zásady partnerskej komunikácie fungujú, aj keď ich aplikuje iba jeden z komunikujúcich. Samozrejme, že je jednoduchšie, ak sú si pravidiel vedomí obaja, môžu sa potom ľahšie poučiť. No aj keď začne so zmenou iba jeden, reakcia druhého partnera bude iná.

V prvom rade je nutné popisovať svoje pocity. Emócie aj fyzické pocity. Popíšte partnerovi, čo s vami jeho správanie, to čo (ne)urobil, čo (ne)povedal, robí. Popíšte jednoducho len svoj pocit. Partner napríklad povie, že teraz nemá čas a vás sa to dotkne. Popíšte pocit, ktorý vo vás vyvolal. Môžete mu povedať, že sa cítite smutná, pretože on na vás nemá čas. Ľudia (nielen partneri) nevedia, čo prežívate. Kolegyňa z práce môže vyzerať spokojne a my nevieme, že ona zatiaľ rieši rozvod a práca je jediné miesto, kde sa môže skoncentrovať, nepremýšľať nad manželstvom. Preto popisujte svoje pocity, nech ľudia vedia, keď vás niečo bolí, niečo sa vás dotkne.

Vyjadrujte svoje potreby. Ženy predovšetkým očakávajú, že partner príde na to, čo si prajú (romantickú večeru, objatie v konkrétnej chvíli, vyniesť kôš, keď sa žena tvári unavene). Je to taká manipulatívna hra. Keď už príde muž na to, že sa niečo deje a žena mu nakoniec povie, čo si priala a on to urobí, už to neplatí. Áno, stratí to svoje kúzlo. Avšak, keď svoje potreby vyjadríme ešte pred tým, než vznikne dusná atmosféra, ušetríte si predovšetkým nervy a väčšinou dostaneme, čo potrebujeme. Stratí to svoje kúzlo, že na to partner príde sám od seba, ale priznajme si úprimne – koľkokrát sa stalo, že partner uhádol v danú chvíľu, čo potrebujeme. Pokojný vzťah je najprínosnejší. Máte možnosť urobiť si čas pre seba, lebo ušetríte energiu z hádok. Preto vyjadrujte, čo potrebujete a nezabudnite popisovať svoje pocity.

Príklad: Prídem domov z práce a som uťahaná a ešte ma dosť práce čaká. Teším sa na partnera, ale ten si moju prítomnosť ani nevšimne. Prídem a poviem mu napríklad: „Mám za sebou náročný deň, som unavená a ešte ma dosť práce čaká. Mohol by si ma, prosím, objať, nech sa cítim lepšie?“ Je to lepšie, než nepovedať nič, byť urazená. Partner si potom všimne, že sa niečo deje (po hodine vašej prítomnosti doma), potom si na ňom vylejete váš ťažký deň a vyčítate mu, že si vás ani nevšimne. Stratíte tým obaja energiu a zlý deň bude pokračovať…

Muži aj ženy vyjadrujú pocity a komunikujú odlišne

Keď sú ženy v napätí, niečo ich trápi, potrebujú o tom hovoriť. Keď niečo trápi muža, psychicky odíde (javí sa neprítomne alebo nerobí nič poriadne, díva sa na televíziu a pod). Ak teda žena vidí, že muža niečo trápi, chce s ním o tom hovoriť, pre ňu je to prejav lásky. Muži však predovšetkým vypnú, problém neriešia, oddýchnu si od neho a potom príde riešenie. Pokiaľ mu žena pokoj nedopraje, môže byť podráždený, pretože mu naruší buď jeho fázu odpočinku alebo chvíľu, keď sa niečím zaoberá.

Muži by si zas mali byť vedomí toho, že keď ženu niečo trápi, potrebuje o tom hovoriť. Mužský prístup – nechať ju v tom, nech hľadá riešenie sama, nefunguje. Žena sa cíti odmietnutá a sama. Sú to dva svety, ktoré je spočiatku ťažké pochopiť. Vo svete mužov sú ponechaní sami s problémom. Ženy by to chápali ako prejav nelásky. Ak by muži rozprávali o svojich problémoch a počuli návrh riešenia od svojej ženy, cítili by sa neschopní a nemali priestor na to, nájsť to riešenie sami.

Ďalší, ľahko úsmevný tip pre párovú komunikáciu je pre mužov. Ak vám žena vyčíta, že niečo stále alebo nikdy nerobíte, zbystrite a počúvajte ju ešte viac než doteraz. Muži chápu ženské vety doslova, avšak myslené to tak veľmi často nie je. Ženské „Nikdy na mňa nemáš čas.“ je preložené do mužskej reči ako: „Cítim sa osamelá a v túto chvíľu potrebujem tvoju prítomnosť.“ Ženské „Stále zabúdaš tie kľúče!“ je preložené pre mužov ako: „Mrzí ma, že zabúdaš, pre mňa to znamená prácu, starosť naviac.“ Počúvajte teda vašu ženu, čo vám hovorí a predovšetkým zbystrite pri slovách „stále, nikdy, vždy“ (ale radšej načúvajte vždy, keď hovorí). Muži si však musia vedieť vymedziť priestor, hranicu, kedy si chcú oddýchnuť a mať pokoj. A ženy by určené hranice mali rešpektovať.

Tipov, ako spolu komunikovať nájdete veľa, práve v knihe Muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Nezavrhujte ju spočiatku rovnako ako iní pod dojmom, že azda ide o nejakú romantickú poviedku. Dajú sa v nej nájsť praktické príklady z komunikácie, ktoré všetci poznáme a tipy, ako ju zmeniť.

Najčastejšie dôvody, prečo sa muži a ženy hádajú

Za každou hádkou sa zjednodušene skrýva potreba prijatia, lásky, uznania. Preto sa počúvajte a pozerajte sa za hádku. Čo vám chce partner povedať tým, že ste rozbila hrnček? Nechce sa hádať preto, že nemá čo robiť alebo preto, že si o vás mysli, že ste neschopná. Skôr má pocit, že si nevážite jeho veci, peniaze, ktoré zarába. Každá hádka má svoj skrytý význam, svoje posolstvo, čo chce človek povedať. Len je potrebné si potom sadnúť a rozobrať celú situáciu znovu a s odstupom (bez emócií). Dôvod, prečo sa hádajú muži, je často ten, že nedostávajú od partnerky obdiv, uznanie, prijatie a dôveru. Keď mu žena vyčíta, že niečo zabudol, partnerovi sa uznanie a obdiv nedostane. Pritom stačí vyjadriť svoj pocit, ako na vás partnerovo konanie zapôsobilo a vyjadriť vieru, že sa to nabudúce snáď už nestane (dôvera). Ženy sa zase hádajú, pretože potrebujú mať pocit, že sú milované a rešpektované. Keď muž zabudne urobiť, o čo ho žena poprosí, cíti sa odmietnutá a nerešpektovaná.

Prajem vám mnoho úspešne vyriešených hádok aj komunikačných nedorozumení.

Autor článku: Andrea Machálková, psychologička