Od útočníka ku kamiónom #1

Na senickom letisku zvyšovali platy a odovzdávali nové kamióny. Zaujal nás titulok v novinách a na fotografi i sa na nás usmieval mladý dobre vyzerajúci riaditeľ s dieťaťom v náručí v družnej debate s kamionistami. Aké je to povolanie – kamionista? Čo je to za firmu NAD-RESS Senica, ktorá zvyšuje platy o 30 percent? Môže viesť časť takej firmy taký mladý človek? Môže. Bývalý úspešný extraligový futbalista Pavol Kosík (35) hovorí, že to je preto, lebo vo futbale aj v biznise sa hrať fér oplatí.

Pavol Kosík - Myjava - NAD-RESS
Pavol Kosík - Myjava - NAD-RESS

Ste bývalý profesionálny futbalista a súčasný obchodný riaditeľ veľkej dopravnej spoločnosti NAD-RESS Senica. Čím chcel byť malý Paľko Kosík vo veku 7–8 rokov?

Už je to veľmi dávno, ale myslím si, že ako všetky malé deti majú vzor. Pre mňa tým vzorom boli a sú moji rodičia. Tým, že som po škole trávil čas v práci mojej mamy, tak moje vysnívané povolanie bolo predávať lieky v lekárni :-). Samozrejme, postupom času som určite sníval o futbale.

Veľa sa diskutuje o úrovni vysokého školstva na Slovensku. Vy ste vyštudovali cestnú dopravu na univerzite v Žiline, teda odbor, v ktorom pôsobíte už jedenásť rokov. Čo vám dopravná vysoká škola dala? Pripravila vás dobre pre prax? 

Teória a prax sú pre mňa dve odlišné veci. Prax nič nenahradí. Samozrejme, je super, keď človek má vedomosti a informácie, ale až počas praxe sa mu to všetko roztriedi a pospája a ocení to, čo študoval. Mňa škola naučila samostatnosti, nájsť potrebné informácie a riešiť úlohy a projekty, práce, ktoré prinášala.

Keďže ste začínali ako dispečer, pamätáte sa ešte na svoj prvý „veľký problém“ z praxe, čo ste museli riešiť po nástupe do firmy, ktorej ste verný od začiatku vašej pracovnej kariéry?

Priznám, že nepamätám. Dôvod je však jednoduchý. Práca dispečera je taká náročná, že denne rieši desiatky problémov, ktoré po čase už nevníma ako problém, ale rutinu. Pamätám si však na utrpenie ranného stávania, keďže som dochádzal z Myjavy do Senice na 6:00 – to nebola zábava – hlavne pre mňa. 🙂

Futbalový majster Corgoò ligy MŠK Žilina zaèal 13. júla 2012 sezónu 2012/13 zápasom s nováèikom - klubom Spartak Myjava. Na snímke hráè Žiliny Serge Akakpo v súboji s Pavlom Kosíkom (v¾avo). Súboju sa prizerá kapitán Myjavy Martin Èernáèek (vpravo). FOTO TASR – Pavol Ïurèo

Aká je prax? Prejdú si niekedy dispečeri, a konkrétne aj vy, Európu s vodičom svojej firmy? Napríklad Španielsko alebo Taliansko, aby vedeli, aké to je na cestách z kabíny kamióna?

Veľa sme sa o tom rozprávali a dohadovali, kedy to uskutočníme, ale nikdy na to nebol čas. Preto sme zrealizovali len párkrát cestu po Slovensku. Ale je to u mňa jedna z vecí, ktorú si chcem v živote odškrtnúť ako zažitú – cestu do Španielska kamiónom. Verím, že sa mi to podarí.

Povedali o Pavlovi Kosíkovi:

[quote_box_center]Aký je riaditeľ?

S prirodzenou inteligenciou je človek na svojom mieste. Odborník vo svojej oblasti schopný robiť i pod tlakom, má otvorený vzťah k zamestnancom, stará sa o nich, riadi, vedie, motivuje, ale i kontroluje poctivo a hodnotí spravodlivo. Podieľa sa i na vytváraní firemnej kultúry…

[/quote_box_center]

[quote_box_center]Aký bol útočník?

A útočník – mám pocit, že miloval futbal a preto bol dobrý futbalista. Bol elegán pohybom, s inštinktom na góly a tešil sa z nich ako malé decko.

[/quote_box_center]