Od povojnových rokov až k Nežnej revolúcii – vtipne a zrozumiteľne

Do obľúbenej populárno-náučnej série od stredoškolského učiteľa dejepisu, ktorá priniesla svieži prístup do výkladu našich dejín, pribudla čerstvá novinka s názvom Ako sa (ne)buduje sen.

Pri čítaní kníh Róberta Beutelhausersa sa nielen pobavíte, ale aj dozviete niečo nové. Na besedách má vo zvyku presviedčať mladých čitateľov, že nie je spisovateľom, ale len učiteľom, ktorý si čas kráti tým, že si po večeroch zapisuje to, čo by mal povedať žiakom na hodine dejepisu, keby náhodou zabudol. Svoje „krátenie času“ počas niekoľkých rokov pretavil do kompletnej série Naše hrôzyplné dejiny, ktorá histórii strháva neosobnú masku a popularizačným spôsobom približuje dejiny Slovenska mladým čitateľom a čitateľkám – vedie ich k dialógu s minulosťou vlastných predkov a krajiny, v ktorej vyrastajú. Výnimkou nie je ani autorova najnovšia kniha Ako sa (ne)buduje sen, ktorá čitateľov prevedie slovenskou históriou od povojnových rokov až k Nežnej revolúcii.
Keď sa v roku 1945 skončila vojna, celý svet bol presvedčený, že ľudstvo sa počas šiestich rokov veľmi veľa naučilo a nastáva bezkonfliktné obdobie, plné rešpektu a dohôd. Ideály a realita sú však partnermi len v ťažkých časoch, keď dostanú voľnosť, rozídu sa. Politická mapa sa opäť prekreslila a svet sa rozdelil na dva mocenské tábory – socialistický a kapitalistický, medzi ktorými sa začala takzvaná studená vojna. Slovensko bolo súčasťou dvoch svetov, na dlhé desaťročia rozdelených železnou oponou, ktorú pretrhla až revolučná vlna na prelome 80. a 90. rokov.

Pútavý text Róberta Beutelhausera je prešpikovaný výstižnými vtipmi, ktoré do ilustrácií spracovala Katarína Slaninková.