Novinky vo svete medicíny

Predchádzajúci rok bol v medicíne mimoriadne bohatý na vedecké objavy. Odborníci prišli na nové liečby, ktoré pomáhajú ťažko chorým ľuďom – napríklad aj kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi. Táto krv bola pôvodne biologický odpad, ktorý vzniká pri pôrode. Dnes je však jedinečným liekom. Na tejto strane vám prinášame prehľad noviniek vo výskume liečby kmeňovými bunkami odobratými pri pôrode.

Nahradia bunky z tkaniva pupočníka bunky z kostnej drene?

Informácie, ako sa hovorí z prvej ruky, by vám porozprávali vedci z Kanady. Mezenchymálne kmeňové bunky sa dnes pre terapeutické účely získavajú najmä z kostnej drene. Vedci však na zvieracom modeli ukázali, že pre liečbu poškodení srdcového svalu sú kmeňové bunky získané z tkaniva pupočníka efektívnejšie ako kmeňové bunky z kostnej drene. Líder štúdie, Dr. Keating, verí, že tieto výsledky prispejú v rámci translačného procesu k vývoju nových terapeutických postupov. Prvých pacientov po infarkte myokardu by rád liečil kmeňovými bunkami z tkaniva pupočníka už o niekoľko mesiacov. Ďalšie využitie týchto buniek vidí aj u vyliečených onkologických pacientov. Častou komplikáciou po chemoterapii totiž bývajú práve poškodenia srdcového svalu.

Chlapček, ktorý mal 6%-nú nádej na prežitie, žije a usmieva sa

Dva a pol ročný chlapček bol zdravý a tešil sa zo života až do osudného dňa, keď sa mu na niekoľko minút zastavilo srdce. Nedostatkom kyslíka došlo poškodeniu mozgu. Úplne ochrnul, oslepol, ohluchol a upadol do bdelej kómy. Jeho jediným prejavom života bol neprestajný nárek. Šanca na prežitie – len 6% a liečba neexistovala. Zúfalí rodičia kontaktovali odborníkov a pýtali sa na možnosti použitia synovej pupočníkovej krvi, ktorú dali uskladniť pri jeho narodení. Spojili sa aj s nemeckou inštitúciou Ruhr-Universität Bochum, ktorá už aplikovala pupočníkovú krv po cielenej zástave srdca a následnom poškodení mozgu. Odborníci týmto výskumom zistili, že kmeňové bunky sú schopné kolonizovať postihnutú oblasť do dvadsiatich štyroch shutterstock_126813671hodín, preto sa rozhodli, že rodičom pomôžu. Malo to však háčik. Výsledky aplikácie pupočníkovej krvi mali potvrdené len u hlodavcov. Napriek tomu výzvu prijali a chlapčekov zdravotný stav prevzali do vlastných rúk. O týždeň prestal kričať, sedem týždňov po podaní pupočníkovej krvi znovu videl a počul. Rok po liečbe sa dokonca už pohyboval na vlastných nohách a trénoval chôdzu po schodoch, hovoril vo vetách. Odborníci z Ruhr-Universität Bochum rovnakým spôsobom  zlepšili zdravotný stav už ďalším dvom deťom.

[quote_box_center]

Fakty o pupočníkovej krvi 

  • krv, ktorá po narodení dieťaťa zostáva v pupočníku a v placente,
  • obsahuje najmä krvotvorné kmeňové bunky,
  • po celom svete ju transplantovali už 30 000 pacientom,
  • prvá transplantácia pupočníkovej krvi sa uskutočnila pred vyše 25 rokmi,
  • je účinná pri liečbe približne 80 ochorení, najmä onkologických a hematologických,
  • podľa najnovších štúdií môže insfúzia pupočníkovej krvi urýchliť vyliečenie pacientov, ktorí sa popálili (kmeňové bunky sa totiž dokážu diferencovať na bunky tkanív a teda na kožu),
  • dá sa odobrať a uchovať aj na Slovensku.

[/quote_box_center]

Regeneratívna medicína?

Klinické štúdie hľadajú spôsoby ako zlepšiť výsledky transplantácií pupoč­níkovej krvi ako aj nové spôsoby jej po­užitia. Štúdie sa v súčasnosti zaoberajú vážnymi a často smrteľnými chorobami hematologického, onkologického či ge­netického pôvodu, alebo ochoreniami, ktorých liečebné možnosti sú obmedze­né a týkajú sa nového smeru v medicíne – regeneratívnej medicíny. Medzi oblasti regeneratívnej medicíny patria ochore­nia centrálneho nervového systému ako napr. mozgová obrna, vývojové poruchy, mŕtvica, traumatické poškodenie mozgu ale aj diabetes typu 1, autizmus či vrodené poškodenie srdca. Liečeb­ný potenciál kmeňových buniek sa skú­ma aj pri ďalších významných ochoreni­ach akými sú kritická ischémia dolných končatín, Alzheimerova ale­bo Parkinsonova choroba. Viac zo sveta pokrokovej medicíny vám prinesieme v ďalších číslach.

Prečítajte si tiež:

Chlapec so svetovým prvenstvom v transplantácii pupočníkovej krvi

 

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Eva Brodnianska