Čo varí svojej dcérke generálny manažér FOU ZOO – Ľuboslav Blaho?

Máme dvojročnú dcérku, ktorá sa volá Martinka, takisto ako žena. Dá sa povedať, že jej chuťové návyky sa menia podobne ako u dospelého človeka. Vo veku pol roka sme jej začali robiť príkrmy, milovala jedlá pripravované na kokosovom oleji. Kupujeme pre ňu najlepší bio kokosový olej, ktorý je veľmi zdravý. Toto obdobie skončilo asi vo veku jedného roka, ale pol roka jej to takto chutilo.

Nakrájali sme na tenučké plátky rôzne druhy zeleniny a podľa  typu sme ich skaramelizovali. Na kokosovom oleji sa výborne praží. Niektoré druhy zeleniny, ktoré majú vyšší obsah cukru, ako napríklad mrkva takto krásne skaramelizujú. Týmto postupom dokážeme dosiahnuť malý gurmánsky zážitok, pretože keď to malinká papá, cíti nielen chuť zeleniny, ale aj pridanú hodnotu skaramelizovania. K tomu sme jej robili pšeno. Je to stará potravina, ktorá je už teraz znovuobjavená, aj medzi mladými ľuďmi. Pšeno sa jednoducho uvarí v trošku slanej vode. To sme jej potom zmiešavali s kvalitným farmárskym maslom. Tým, že so ženou jedávame prevažne vegetariánske jedlá, tak aj naša malinká jedáva viac vegetariánsky.

blaho6

Mnoho produktov, s ktorými sa môžete stretnúť vo FOU ZOO sú postavené na „u mamy“ chutiach. To znamená, že majú zvýšený obsah bielkovín. Samozrejme, že toto sa potom donieslo aj domov. Miluje polievky z miso pasty.

Postavíme si vodu, pridáme Kombu riasu, trochu bonito vločiek- je to špeciálny údený tuniak, ktorého mäso je nakrájané na veľmi jemné hoblinky, dáme trošku dashi granúl a miso pastu. Zarestujeme do toho zeleninku.

Robievam jej aj halušky z pohánkovej múky- dáme jedno vajíčko, pohánkovú múku, trošku vody, aby to chytilo „haluškovú  konzistenciu“. Tohto sa nevie dojesť, má to veľmi rada.

Rád jej robievam lososa- dobrého čerstvého lososa na panvičke. Omáčku k nemu veľmi jednoduchú- maslo a trošku sójovej omáčky. Najprv si pripravíme maslo, ktoré jemne spení, do toho sa vleje sójová omáčka, najlepšie Kikkoman alebo Yamasa, teda nejaká kvalitnejšia. Spraví sa z toho jemná maslová omáčka.  Urestujme lososa a  spolu premiešame.

Blaho8

Vo FOU ZOO aj pre najmenších

Malinká miluje FOU ZOO. Aj keď sa teraz len učí rozprávať, keď vidí tašku z reštaurácie, začne hovoriť mňam mňam papať papať. 🙂

Robíme jednoduché vývarové polievky, ktoré sú ako „od mamičky“. Nie je v nich vôbec zložitá chuť, nie sú veľmi pikantné ani korenisté, Prakticky sú postavené na pomalom a dlhom vare daných surovín. U nás môžete mať rybací alebo hovädzí vývar. Robí sa viac ako  82 hodín. Cez pomalý var dostávame všetky dobré hodnoty z mäska tak, aby mal vývar „silu“. Chuťový pohľad na toto jedlo je taký „babičkovský“. Práve toto sú veci, ktoré malé deti milujú. Ryža je tiež veľmi vhodná. Malinká má rada ryžu, dokonca aj sushi a morské riasy, ktoré sa na sushi používajú.

Občas sa stáva, že keď spravíme nejaké jedlo, o ktorom si myslíme, že by jej mohlo chutiť, ona ho vo svojom raste niekedy odmietne. Vtedy som smutný, pretože som do toho dal svoju kreativitu a lásku. Netreba však brať v zlom. Dieťa bez toho aby bolo zmanipulované iným názorom, cez pocit v ústach vie, či to je pre jeho telo dobré alebo nie. Dáva úplne jasnú odpoveď. Samozrejme, že keď to nechutí, tak to trošku bolí a človek rozmýšľa nad tým čo spravil zle, ale treba si všímať aj odpoveď dieťaťa. Veľakrát jeme niečo, čo si myslíme, že je pre nás dobré, ale my sme už zanesení a zvyknutí na niektoré veci, tak my si len myslíme, že sú dobré, ale veľakrát nie sú. Malé dieťa je úplne čistučké a ono úplne jasne vie, čo je pre neho dobré alebo nie je dobré. Mám jeden zážitok- boli sme u priateľov vegetariánov, ktorých dieťa je tiež vegetarián. My sme z veľkej miery vegetariáni, ale z času na čas zjeme aj mäso. Našej malinkej občas kupujeme dobré teľacie párky z domáceho trhu od mäsiara o ktorom vieme, ako ich robí. Na tejto návšteve dcéra hostiteľov videla, že naša malinká papá tieto párky a veľmi chcela aj ona. Jej mama jej to nechcela dovoliť, pretože malá ešte nikdy predtým nejedla mäso. Nakoniec sme sa však rozhodli trošku jej z párkov dať. Keď to nebude chcieť, dá to predsa preč. Zjedla dva párky… za chvíľku to mala zjedené… a stále chcela viac a viac, tak sme navarili ďalšie. Toto je presne ukážka toho, že dieťa vie najlepšie, čo je pre neho dobré.

MNO_FOU-ZOO_BLAHO-LUBOSLAV_007

My dospelí sme zanesení, či už na úrovni jedla, ale aj na úrovni psychiky. Radšej nechceme sklamať hostiteľa a povieme mu, že jedlo je výborné a pritom nám nechutí. Dieťa vždy úprimne povie to, čo si myslí. Od detí sa vieme veľa naučiť.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Barbora Žiačiková ml.