Nie je plač ako plač. Viete, čo môže byť za jeho neutíchajúcou tendenciou? Je dobré vedieť, kedy radšej spozornieť a pomôcť dieťatku tak, aby sa mohlo utíšiť.
Každé dieťa z času na čas plače, pretože dáva najavo, že sa mu niečo nepáči alebo ho niečo trápi. Nechať ho vyplakať nie je najšťastnejšou voľbou – najmä ak ide o zdravotný problém. Skúseností mamičiek ukazujú, že dôvodov na plač môže byť viac a dokážu potrápiť nielen ratolesti, ale aj rodičov. Viete, ktoré sú tie najčastejšie?
Kolika (vetríky)
Aj vetríky vedia byť nepríjemné. Detičky trpiace na koliku vedia o tom svoje. Problémy s nafukovaním sa zvyknú objaviť po konzumácii rôznych potravín, zeleniny či ovocia. Kým u niektorých detí ide o takmer zanedbateľnú rutinu, iné oznámia príchod „prdíkov“ veľkým plačom. Aj keď si mnohé mamičky pomáhajú rôznymi dostupnými produktami či liekmi z lekární, nie vždy dokážu dieťatku uľaviť podľa potreby. Dieťatku vtedy treba pomôcť masírovaným bruška, skrčením nôžok a skvelým je napríklad aj fenyklový čaj.
Zúbky
Šťastné to mamičky, ktoré si u dieťatka všimnú prvé zúbky len náhodou. Väčšina totiž pozná plač, ktorý rast zúbkov zvykne sprevádzať. Jednotky či dvojky sa zvyknú prerezať rýchlejšie a menej bolestivo než stoličky, ktoré po nich nasledujú. Kvôli nim dokážu deti plakať aj niekoľko hodín denne, čo môže vplývať aj na ich celkové rozpoloženie, vrátane prerušovaného spánku. Pomôcť si môžete rôznymi gélovými hryzadlami, gélmi na ďasná a v horšom prípade aj sirupom či čapíkom od bolesti.
Tráviace ťažkosti
Bolesti bruška, zápcha, hnačka, zvracanie – to všetko môže spôsobiť, že sa detičky rozplačú. V takomto prípade treba zistiť, čo tráviace ťažkosti spôsobilo a zvoliť správnu liečbu. Niekedy postačí čierne uhlie, inokedy treba zájsť k pediatrovi a nechať dieťatko vyšetriť. Dôležité je však sledovať, aby nebolo dehydrované a dopĺňať potrebné tekutiny rehydratačným roztokom.
Hlad či smäd
Keďže bábätká nemôžu ešte povedať, že sú hladní alebo smädní, dajú to najavo plačom. Veď komu by sa páčilo byť o hlade alebo o smäde?
Únava alebo ospalosť
Nepísaným pravidlom je, že detičky dokážu zaspať kedykoľvek a kdekoľvek. Ale aj tu existujú výnimky. Niekedy má dieťatko jednoducho deficit, narušený režim alebo len nedokáže zaspať. A podráždenosť z toho dáva najavo hlasným plačom.
Pocit chladu prípadne tepla
Okrem plaču ho zvyknú bábätká dať najavo napríklad aj čkaním. Dieťatko treba obliekať primerane, aby sa nestalo, že sa buď prehreje, alebo sa bude triasť od zimy. Radšej viac tenkých vrstiev ako menej hrubších.
Mokrá plienka
Nádrž je už plná! Tak ma, prosím, zbavte tej precikanej alebo pokakanej plienky! Mamííí, ocííí, kto ma už konečne prebalí?
Zvýšená teplota
Niekedy nemusíte hádať a neutíchajúci plač dokážete odhaliť pomerne rýchlo. Stačí ratolesti odmerať teplotu a ak je zvýšená, dôvod už viete. Už len nájsť príčinu, prečo vôbec stúpla. Zúbky? Respiračné ochorenie? Chrípka? Zápal? Na to už budete musieť prísť samy.
Bábätká ešte nerozprávajú, preto svoje pocity a potreby dávajú najavo plačom. Možno nie vždy zistíte presnú príčinu plaču. Pre vaše dieťa je dôležitá hlavne vaša blízkosť. A aj keď niekedy plač neutícha, nezúfajte. Pritúľte si vaše bábo k sebe, nech cíti, že ste tu pre neho za každých okolnosti.