Nebojte sa výberu plienok

Kým bocian zavíta do domácnosti, základná výbavička pre dieťatko už čaká pripravená v zásuvkách. Kedysi do nej patrili aj „haldy“ látkových plienok, veľký hrniec na vyváranie či kôš na plienky. Je táto tradícia vďaka „pamperskám“ už nadobro zabudnutá? Ale kdeže! Ako sa vyvíjajú nové a kvalitnejšie papierové plienky, rodia sa aj inovácie tých látkových.

Tak, ako v mnohých oblastiach života, ani výber typu plienok nemusí byť defi – nitívny. Je dobré, ak si ujasníte, ktorým smerom by ste sa najradšej vybrali. Ak sa však vaša voľba na základe konkrétnych skúseností zmení, nič sa nedeje. Všetko totiž závisí od charakteru a potrieb dieťatka, ale, samozrejme, aj od potrieb mamičky. Pomôcť pri výbere by vám skutočne mali okolnosti, do ktorých sa vaše dieťatko narodí. Veľa cestujete alebo všeobecne trávite veľa času mimo domu? V tom prípade bude váš výber pravdepodobne jednoznačný, najmä
v prípade, že dieťatko bude na cestách s vami. Ak sa zdržiavate viac-menej doma popri výchove ďalšieho alebo viacerých detí, istotne porozmýšľajte aj nad látkovou verziou plienočiek. Nikde však nie je napísané, že nemôžete využiť obe formy „plienkovania“. Doma tak, na cestách onak, prípadne aplikovať látkové plienky počas dňa a jednorazové v noci. Záruku pokojného spánku vám však môžu poskytnúť oboje.

Napovie vám spánok dieťaťa

Na trhu je už veľa značiek papierových plienok, ktoré sa predbiehajú v ponuke inováciou povrchovej úpravy a vyššou absorpčnou schopnosťou. Aj v súčasnosti sú v predaji nové, vylepšené „jednorazovky“, ktoré zabezpečia až dvanásť hodín spánku deťom, a teda aj mamičkám. „Nerušený spánok je nevyhnutnou súčasťou kvalitného nočného oddychu a vďaka vylepšeniu absorpčnej vrstvy vstrebe „pamperska“ vlhkosť rýchlejšie a deti si tak môžu užiť nerušený spánok až dvanásť hodín bez pretečenia,“ informuje Lenka Bosá, manažérka PR agentúry Neopublic Porter Novelli. „Látkové plienky určené na noc majú vysokú saciu schopnosť a ak ich navyše skombinujete s vrchnými nohavičkami z vlny, pokožka dieťaťa bude krásne dýchať celú noc,“ hovorí zas v prospech látkových plienok Tatiana Stránovská, majiteľka obchodu s látkovými plienkami.

Rachel Waddiloveová, jedna z najvyhľadávanejších odborníčok v oblasti starostlivosti a zdravia dojčiat a malých detí v Anglicku (medzi jej klientov patria aj rodiny niektorých členov parlamentu, členov kráľovskej rodiny, osobnosti z oblasti televízie a fi lmu) vo svojom diele Kniha batoľaťa hovorí: „Všimla som si, že čím lepšie dieťatko v noci spí, tým šťastnejšie je počas dňa. Ak dieťa dobre spalo celú noc, zostane spokojné a dlhšie bdelé aj počas dňa.

shutterstock_322020956Zistíte, že ho môžete vziať von za kamarátmi alebo do detských skupín, pretože spoločné trávenie času s vaším dieťatkom bude aj pre ostatných radosťou. Na vás to bude mať tiež kladný vplyv, pretože sa so svojím dieťatkom budete cítiť sebaisto a budete naň mimoriadne hrdá.“ Možno práve tieto slová vám dajú odpoveď, ako sa zariadiť, nech už zvolíte akýkoľvek variant „plienkovania“ vášho dieťaťa. Dôležitý je spánok a zdravý vývin, a ak ho vášmu dieťaťu ponechá v súčasnosti už naozaj vylepšená, doslova mnohodruhová látková plienka, alebo naopak papierová náhrada s neustále zlepšovanými absorpčnými vlastnosťami, vyhli ste sa akejkoľvek dileme. Spokojná s riešením však neskĺznite k návyku a presvedčeniu, že s plienkou na zadočku je „život“ s deťmi jednoduchší a bezpečnejší. Najlepším rozhodnutím je totiž dieťa čo najrýchlejšie od plienok odučiť. A to vzhľadom na dieťa, vás, rozpočet i prírodu…

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányová

Papierové alebo látkové? Zvoľte podľa okolností!