[dropcap]1[/dropcap] Menštruácia má prísť každý mesiac, moje telo sa tým čistí.
Nie je to pravda. Presvedčenie, že menštruačné krvácanie je vlastne čistenie tela, pri ktorom sa mesiac čo mesiac z maternice vyplavujú baktérie alebo mŕtve bunky, je mýtus zakorenený naozaj pevne. Pravda je ale iná. Menštruácia je periodické krvácanie z dutiny maternice, ktoré je spôsobené odlučovaním časti jej sliznice. Hormonálna antikoncepcia navodí v tele hormonálny stav podobný tehotenstvu. Nie je teda pravda, že by vám akokoľvek škodilo, ak bude vaša menštruácia v dôsledku hormonálnej antikoncepcie kratšia alebo slabšia. Stará literatúra niekedy označuje pojem „menštruácia“ za „plač sklamanej maternice“, keď nedôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka a pripravená výstelka maternice odkrváca.
[dropcap]2[/dropcap] Tabletky sa musia čas od času vysadiť.
Nie je to pravda. Tento názor je rovnako rozšírený ako zastaraný a nepravdivý. Mnohé ženy sú presvedčené, že antikoncepčné tabletky musia pravidelne na pár mesiacov vysadiť, aby sa telo mohlo očistiť od hormónov. K vysadzovaniu tabletiek však nie je žiadny dôvod. Názor, že potrebujete dať vášmu telu odpočinúť od užívania hormonálnej antikoncepcie, je jedným z najväčších nedorozumení vôbec. Ak pravidelne užívate antikoncepciu a neobjavili sa u vás žiadne vedľajšie účinky, neexistuje žiadna potreba dať vášmu telu prestávku od hormonálnej antikoncepcie. Vaše telo si od antikoncepcie oddýchne každý mesiac počas prestávky v užívaní v čase, keď máte menzes. Ale ani táto pauza nie je z lekárskeho hľadiska potrebná.
[dropcap]3[/dropcap] Vnútromaternicové systémy nie sú pre mladé ženy.
Nie je to pravda. Vnútromaternicové systémy môžu používať ženy už od 18 rokov. V prípade, že je nevhodné, aby žena z nejakého dôvodu používala antikoncepčné tablety, alebo iné metódy (napríklad pre neznášanlivosť estrogénu), môže byť vnútromaternicový systém vhodnou alternatívou.
[dropcap]4[/dropcap] Vnútromaternicové teliesko je medená vec so škodlivými účinkami.
Nie je to pravda. Strašenie medenými vnútromaternicovými telieskami či kovovými špirálami so škodlivými účinkami, je naozaj nezmyselné. Áno, účinnosť špirály je naozaj založená na iónoch medi, ktoré narúšajú pohyblivosť spermií. Okrem toho je sliznica maternice pozmenená miernou pseudozápalovou reakciou, ktorá zabráni usadeniu oplodneného vajíčka. Dnes však už jestvuje moderná alternatíva medeného telieska, a to vo forme hormonálneho vnútromaternicového systému, ktorý sa síce podobne nazýva, ale mechanizmus jeho účinku je úplne iný. Zavádza sa ambulantne na 3 až 5 rokov.
[dropcap]5[/dropcap] Antikoncepcia – to je vagón umelých hormónov do tela.
Nie je to pravda. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa utlmí činnosť vaječníkov, ktoré v dôsledku toho prestanú vyrábať svoje prirodzené hormóny. Podobné hormóny sa dodávajú do tela externe z antikoncepcie. Sú síce syntetické, ale je potrebné povedať, že sú tým prirodzeným svojou štruktúrou veľmi podobné. Zároveň platí, že v dnešnej dobe sa farmaceutické spoločnosti snažia prinášať antikoncepčné produkty, ktoré obsahujú hormóny čo „najbližšie“ tým, ktoré produkuje ženské telo, ale hlavne obsahujú rádovo nižšie dávky hormónov ako tie pred 50-timi rokmi.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] redakcia
Prečítajte si tiež: Mýty a fakty o antikoncepcii #2