Páni, na slovíčko! Kde mama končí, ocko začína

Prvé slovo? „Mama“. A ďalšie zasa „tata“. Hoci „tata“ chodí do práce, dieťa presne vie, kedy zaštrkajú jeho kľúče v zámke. Dokazujú to aj vaše ohlasy do redakcie, milí oteckovia! V nich sa pýtate, ako môžete zabaviť svoje batoľa, ktoré vás už neraz netrpezlivo čaká za dverami. Lebo prichádza dôverne známy hlas a objatie. A ocko isto niečo vymyslí!

Prídete z práce domov a doma sa už na vás teší nielen dieťa, ale aj materskými povinnosťami zmorená partnerka. Zvlášť pri batoľati, ktoré dokáže po celý deň na etapy spinkať, pýtať si jesť, dožadovať sa zakázaného, chodiť a „ramovať“ domácnosť a neustále pútať pozornosť svojho okolia, to nie je nič neobvyklé. Batolivé obdobie je od jedného do troch rokov a je zároveň šancou pre vás, oteckovia. Vaše dieťa začína intenzívnejšie rozprávať a prehlbuje sa jeho zmyslové vnímanie. Práve toho sa chyťte a veďte ho krajinou spoznávania s patričnou dávkou humoru a pokoja.

Oddychujte spolu s nimi, zabavia sa

Návrat z práce nemusí jednoznačne znamenať okamžitý nástup do ďalšej šichty. Aj s malým dieťaťom, či hneď dvomi – tromi zvláda mamička aspoň to najdôležitejšie v domácnosti aj sama. Po celom dni potrebuje chvíľku pre seba a to je príležitosť na nanajvýš dôležitú „otcovskú škôlku“. Môžete sa spolu najesť a trebárs si aj prečítať noviny. Čítanie správ s meniacou sa intonáciou vášho hlasu deti zabaví a pritom si prídete na svoje aj vy.  Ako aktívny odpočinok môžete spoločne zvoliť podľa stupňa únavy buď hravé upratanie hračiek v detskej izbe (rozprávate za hračky, kde by ktorá chcela byť a prečo a necháte dieťa, nech sa realizuje), tieňovú hru prstov na stenu, modelovanie z plastelíny, stavanie kociek do veže a hradu alebo pri priazni počasia hru s loptou, odrážadlom či bicyklíkom vonku. Ak je počasie neprajné, deti ocenia aj hru na lietadlo, kde ho nadnášate a doprajete mu kontakt s vami a s vaším tlkotom srdca, prípadne pohyb v rytme hudby, do ktorého môžete zapojiť aj maminu. Deti reagujú skvelo aj na hru na hudobné nástroje. Ak ste zdatný gitarista či klavirista a nebodaj viete hudobný nástroj doprevádzať aj spevom, vaše deti majú vo vás velikánske plus. Ale ani rozprávka na dobrú noc, prerozprávaná spamäti či prečítaná z knižky, nie je v podaní ocka na zahodenie.

shutterstock_197614121

Ocko a dieťa v detskej spoločnosti

Názory, že chodiť von s deťmi do spoločnosti iných detí sú „babské spolky“, je prežitok. V súčasnosti existuje vo väčšine miest väčšie detské ihrisko alebo materské centrum. Hoci materské centrá fungujú na prídavnom mene „materské“, skúste si, milí páni, preložiť toto slovko ako niečo, čo je blízke záujmom vašich detí. Ak vkročíte do centra, budete možno milo prekvapení, že nebudete jediný otecko. Materské centrá majú svoje webové stránky, kde zistíte ich program a istotne si prídete vy i dieťa na svoje. Vy si oddýchnete, odbremeníte svoju partnerku, prípadne ju „pribalíte do príručnej batožiny“ a vezmete so sebou. Dieťaťu doprajete organizovanú zábavu i výchovný proces v spoločnosti rovesníkov a v konečnom dôsledku trávite čas spoločne so svojím dieťaťom. Po celý deň dobre zorganizovaný čas a aktivita dieťaťa vám umožní večer ušetriť hodinu i dve náročným uspávaním. Tento čas môžete potom prežiť dobiehaním zameškaných restov v práci z domu, športovou aktivitou alebo oddychom v spoločnosti partnerky bez pocitu, že vám deň pretiekol pomedzi prsty.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányiová