BIO je trendy

Zdravý životný štýl je stále viac „in“. Už to nie je – tak ako kedysi – téma, ktorá zaujímala zopár ľudí, ale je to niečo, čo je vo verejnom diskurze prítomné takmer denne. Pritom nejde len o stravovanie, ale téma má širší kontext. Súvisí so zodpovedným prístupom ku komunite, miestnym výrobcom potravín a životnému prostrediu.

Strava

Viete z akých potravín varíte a pečiete? Čo vlastne v obchodoch kupujete? Ani chlieb a pečivo už nie sú tým, čím by mali byť. Dôkazom toho je, že potraviny, ktoré kupujeme v supermarketoch rýchlo plesnivejú, majú neprirodzenú chuť, sú plné vody… A ako také nášmu organizmu škodia, napokon pribúda alergikov, ktorí takto umelo vyrábané potraviny neznášajú. Oveľa lepšie sú biopotraviny, aj keď – treba si dávať pozor! Nie všetko, čo o sebe tvrdí, že je bio je skutočne bio. Biopotraviny sú kvalitné a zdravé potraviny rastlinného a živočíšneho pôvodu spracované z bioproduktov, ktoré farmári dopestovali bez používania umelých hnojív, chemických postrekov, genetických manipulácií, či hormónov. Ak chcete mať istotu, že ide o bio výrobky, nakupujte radšej u overených farmároch a v menších obchodoch.

[quote_box_center]ARGANOVÝ OLEJ – Získava sa zo semien plodov arganových stromov, ktoré rastú na juhozápade Maroka a je cenený pre jeho výživné, kozmetické a mnohé liečivé vlastnosti a preto je tiež považovaný za omladzujúce sérum. Má silné protinádorové účinky, viditeľne zmierňuje vrásky a zjemňuje pokožku, pomáha proti pigmentovým škvrnám, viditeľne lieči jazvy po akné, ekzémy aj psoriázu, výrazne redukuje strie a krásne obnovuje lesk vlasov.[/quote_box_center]

Kozmetika

Napriek tomu, že bio výrobky sú trochu drahšie, pribúda ľudí, ktorých zaujíma nielen to, čo „pchajú“ do svojho tela, ale aj NA svoje telo. Alebo na odev. Jednoducho – chémiu aj tu stále častejšie nahrádza bio. Vznikajú špecializované obchody s biokozmetikou, bio čistiacimi prostriedkami, práškami… Čo raz viac ľudí si začína uvedomovať, že používať kozmetiku s chemickými „vylepšeniami“ nemusí byť vždy zdravé ani prirodzené.

[quote_box_center]MAKOVÝ OLEJ – Má upokojujúce účinky na psychiku. Je podobného zloženia ako ľanový olej, je ale menej mastný. Používa sa na masáže buď priamo alebo v zmesi s iným rastlinným olejom. Vyživuje a chráni pokožku, je vhodný na suchú pleť a pleť so sklonom k popraskaniu alebo na ekzematickú a zápalovú pleť. Zároveň pleť účinne regeneruje a zanecháva ju hebkú a vláčnu. Vďaka jemnej makovej vôni pôsobí upokojujúco na psychiku, takže je vhodný do zmesí pri bolestiach hlavy, prepracovaní, strese a do masážnych zmesí pre deti.[/quote_box_center]

Poraďte sa

V posledných mesiacoch pribudlo viacero občianskych združení, iniciatív, organizácií, ktoré sa zaoberajú problematikou zdravého životného štýlu z rôznych uhlov pohľadov. Pripravujú podujatia, trhy, prednášky… Jednoducho, každý kto chce vedieť o tejto téme viac, má dnes veľa príležitostí získať informácie. Aj to však platí – všetko s mierou a najmä – nenaleťme podvodníkom.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Eva Sládková