Zábavný, trefný a stopercentne pravdivý. Taký je nový podcast o živote s deťmi rozoberajúci rôzne úsmevné i tragikomické situácie, ktoré sa prihodia všetkým čerstvým aj skúseným rodičom. Má názov Matkovanie a celá prvá séria je prístupná online, aby ste si ju mohli zadarmo vypočuť a nájsť v nej útechu, že nie ste jediní, kto má vymýšľajúce deti, neupratateľnú domácnosť či odborníkov z okolia na nevyžiadané výchovné rady.
Za podcastom Matkovanie, úvahy o materstve, stoja Patrícia a Martina, dve matky, ktoré si raz pri pití studenej kávy a s detským hlukom v pozadí povedali, že stačilo idealistických zobrazení materstva, ktorého následná realita je šokovou terapiou pre všetkých rodičov, a tak sa rozhodli, že by bolo vhodné začať šíriť osvetu, lebo aj napriek tomu, že je podľa nich materstvo najkrajším obdobím v živote žien, je tiež náročnou životnou skúškou plnou kruhov pod očami z prebdených nocí, psychického vyčerpania a stresu: „A tak vznikol nápad na podcast venovaný všetkým matkám, aby vedeli, že v tom nie sú samy a tiež potenciálnym matkám, aby sa mohli pripraviť na to, že chutné nastajlované fotky usmiatych mamičiek na sociálnych sieťach nie sú úplnou realitou,“ hovorí Martina.
Prvá séria podcastu Matkovanie má názov Vysoká škola materská a obsahuje 10 epizód. „Chceli sme, aby náš podcast bol iný a hlavne, aby nepôsobil ako depresívne vyplakávanie matiek, aké je materstvo náročné. Preto sme využilinašu kreativitu a veľmi podobný zmysel pre humor a spojili sme tak zdanlivo nespojiteľné – vlastné poznatky ohľadom výchovy a starostlivosti o deti s vedeckými poznatkami z rôznych vedných disciplín, z čoho vznikla napríklad epizóda Hitparáda hypertenzie, kde sme zostavili rebríček desiatich detských aktivít, ktoré zaručene zdvihnú tlak každej matke,“ vysvetľuje Patrícia. Zaujímavosťou je, že Patrícia s Martinou si všimli, že ich štýl vyjadrovania a písania je veľmi podobný a s odstupom času nevedeli konkretizovať, ktoré myšlienky a nápady z jednotlivých epizód patria jednej a ktoré druhej. Napokon po polroku spolupráce zistili, že sú vzdialené sesternice, a tak za rovnaký štýl prejavu môžu pravdepodobne spoločné gény.
V podcaste sa nehanbia hovoriť o svojich neoholených nohách, mastných vlasoch či uprataných domovoch jedine pred príchodom návštevy. Práve vďaka týmto osobným priznaniam chcú dostať do povedomia psychické zdravie matiek, čo môže byť často menej priaznivé kvôli veľkým spoločenským tlakom na bezchybnú výchovu detí, dokonale upravenú matku v najnovšom oblečení vo vyupratovanom dome s neustálym úsmevom na perách. Ako vtipne konštatuje Martina: „Chceme ukázať, že materstvo charakterizujú aj nevyspaté matky, ktoré o druhej v noci rozmýšľajú, či sa im oplatí ľahnúť si na 20 minút, alebo radšej začnú skladať dva sušiaky uschnutej bielizne, keďže ráno ich zase čakajú tri pracie cykly. Pritom sa obzrú v zrkadle oprskanom od zubnej pasty a budú sa čudovať, čo sa to stalo, keď ich vlasy nenosia inak ako mastné a zopnuté v drdole a slovo make-up už ani nepoznajú. Aj napriek tomu sú to skvelé matky milujúce svoje deti, ktoré na úkor domácnosti či svojej vizáže plnia potreby svojich detí. Práve to je potrebné viac doceňovať a hovoriť o tom nahlas, pretože psychicky vyčerpaných matiek kvôli nesplniteľným očakávaniam od seba samých je až príliš veľa.“
V podobnom duchu v jednotlivých epizódach podcastu rozoberajú aj témy ako partnerský život počas materstva (Teória vzťahovej tektoniky), nevyžiadané rady od predchádzajúcich generácií (Generačné priekopy), zhoršenú finančnú situáciu (Obdobie finančného sucha) a pod. „Keďže sa považujeme aj za celkom nádejné spisovateľky, nápady z niektorých epizód sme použili do vlastných poviedok, ktoré sme prihlásili do literárnych súťaží. Ocenenia, ktoré sme vďaka nim získali, nás utvrdili v tom, že náš podcast je úplne bezpečný pre mozgové bunky všetkých poslucháčov.“ vraví Patrícia.
Podcast Matkovanie, konkrétne prvá séria s názvom Vysoká škola materská, je dostupný zdarma na streamovacích platformách. Matkovanie nájdete aj na sociálnych sieťach ako Instagram, Facebook a Tik-Tok, pretože ako dopĺňa Martina: „Naším hlavným cieľom je, aby sa s podcastom Matkovanie stretlo čo najviac žien a šírilo ho ako vtipnú a nadľahčenú príručku pre matky ďalej.“
Instagram: @matkovanie
Facebook: matkovanie
Tik-Tok: @matkovanie
Spotify: https://open.spotify.com/album/0fTuIPrvMd2XPA4jutf1Kq?si=Ol_aX0lLSPSUS7rvOARLKA
YouTube: https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_nX84fftAh-UYvZIfTmpVRFcRx_5ZI8sbs