Lekárom nariadený oddych v tehotenstve – čo by ste o ňom mali vedieť?

Mnohé ženy zvládnu tehotenstvo bez akýchkoľvek komplikácií, no niektorým sa v rámci preventívnych alebo účinných opatrení odporúča pokoj na lôžku v domácom prostredí, prípadne aj v nemocnici.

Najčastejšie je to odporúčané ženám pri problémoch s rastom dieťaťa, vysokom krvnom tlaku alebo preeklampsii, vaginálnom krvácaní z placenty, problémoch s krčkom maternice a hroziacom potrate. V súčasnosti je takmer každá piata žena v určitom období tehotenstva v obmedzenom režime alebo dodržiava pokoj na lôžku, aby sa znížilo riziko predčasného pôrodu alebo tehotenských komplikácií.

Čo mám robiť, ak mi lekár predpíše pokoj na lôžku?

Nebojte sa pýtať, pretože lekár by mal byť ochotný vysvetliť svoje dôvody, pre ktoré sa tak rozhodol.

Čo by ste mali vedieť:

  • Prečo vám odporúča pokoj na lôžku?
  • Znamená to celodenné ležanie v posteli s príležitostnými prestávkami?
  • Je odpočinok na lôžku naozaj nevyhnutný? Existujú aj iné možnosti?
  • Aké sú konkrétne výhody, ktoré vám prinesie odpočinok na lôžku?
  • Prevažujú výhody nad rizikami?
  • Aké sú potenciálne problémy spojené s odpočinkom na lôžku pre vás a vaše dieťa?

Nežiaduce prejavy spojené s utlmenou aktivitou

Najnovšie štúdie však poukazujú na to, že aj v sprísnenom režime hrozia nežiaduce riziká ako napríklad krvné zrazeniny, depresia a úzkosť, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, oslabené kosti a svaly. Výsledky niekoľkých štúdií naznačujú, že pre mnohé tehotné ženy je lepšie pokračovať v bežnom živote aj naďalej, samozrejme po zvážení všetkých možných rizík ošetrujúcim lekárom.

Ako zvládnuť oddychový režim?

Odpočinok na lôžku môže byť náročný fyzicky aj psychicky, pretože je nudný a stresujúci. Mali by sa sústrediť na to, aby bol čo najznesiteľnejší.

  • Naplánujte si deň. Dodržiavanie časového rozvrhu zaženie nudu.
  • Robte cvičenia, ktoré vám odporučil lekár. Musíte si udržiavať svalovú hmotu a navyše pohybom nôh znížite riziko vzniku krvných zrazenín.
  • S podporou blízkych a rodiny ide všetko ľahšie – buďte s nimi v kontakte prostredníctvom telefónu, e-mailu a SMS. Ak potrebujete pomoc, nebojte sa o ňu požiadať.
  • Doprajte si vyváženú stravu s množstvom vlákniny a pite veľa vody, čím znížite riziko zápchy.
  • Naučte sa niečo nové, máte dostatok času a skvelú príležitosť. Napríklad sa učte nový jazyk, pozerajte náučné videá sociálnych sieťach trebárs o tom, ako kresliť alebo sa naučte pliesť.

Ak sa budete sústrediť na pozitívne veci spojené s oddychom, zvládnete ho oveľa lepšie a ľahšie. Nech by bolo toto obdobie akokoľvek náročné, vedzte, že je našťastie časovo obmedzené do pôrodu vášho dieťatka. A vy robíte všetko pre to, aby sa narodilo zdravé a aby ste boli obaja v poriadku.