Leto s bábätkom – praktické tipy

Všetko je prvýkrát. Aj leto s bábätkom. V paneláku či v rodinnom dome, je to rozdiel, no základné otázky trápia snáď všetky mamičky.

Oblečenie

Nesiete si bábätko z pôrodnice? Máte preň prichystanú zavinovačku, dupačky, kabátik? Je to zrejme preto, lebo ste sa dočítali, že novorodenec ešte nemá vyvinutú termoreguláciu a rýchlo stráca teplo. To je síce pravda, ale dieťa nemôžete ani prehrievať. Keď sú vonku horúčavy, postačí mu odev s dlhými rukávmi a tenká čiapočka, no ďalšie vrstvy by mať nemalo. Všeobecne platí, že deti by mali nosiť ľahké bavlnené oblečenie a povinnou výbavou je aj pokrývka hlavy. Keď ju dieťatko nemá, vlasová pokožka zvykne zareagovať výrazným začervenaním. Najlepším indikátorom, že bábätku je teplo je potenie. Naopak, keď mu je chladno, má studené ruky.

Náš tip: Keď je teplo vám, je teplo aj bábätku.

Tekutiny

Čím je teplota vyššia, o to viac treba dbať na pitný režimmamičky aj dieťaťa. Niektorí odborníci tvrdia, že bábätko by malo piť iba materské mlieko. To sa totiž rozdeľuje na predné a zadné. Predné je od smädu, zadné od hladu. Čím častejšie sa dieťa prikladá k prsníku, o to viac sa ho tvorí. Dojčatám do šiestich mesiacov by to malo stačiť. Iní pediatri sú zástancami ponúkania prevarenej dojčenskej vody medzi dojčeniami. Drobcovi uhasí smäd a nenaruší sa tým časový systém dojčenia.

Náš tip: Za vyskúšanie nič nedáte.

Pobyt vonku

Keď sa teplota vonku šplhá cez 30 °C, je najlepšie pred ňou dieťa chrániť. Horúce počasie dáva jeho malému organizmu zabrať. V podstate platí rada, ktorá sa nebude páčiť najmä aktívnym mamám. Na prechádzku sa vyberte ráno a potom až večer. Berte do úvahy, že ani dospelý by sa nemal vystavovať slnku medzi 11. a 15. hodinou. A už vôbec sa v tomto časovom rozpätí neradno zdržiavať pri vode. V opačnom prípade riskujete nebezpečný úpal. Keď sa však vodných radovánok nechcete vzdať, vyberte sa s dieťatkom na kúpalisko alebo pláž vyzbrojená slnečníkom, opaľovacím krémom s faktorom 50 a s vedomím, že po 17. hodine sa až tak neopálite. Bábätku napustite vlastný nafukovací bazén a dajte mu doň hračky. Takéto osvieženie sa bude páčiť obidvom.

Náš tip: Počas dňa vyhľadávajte zelené parky, lesy.

Potničky

Drobné červené fliačky na koži sa objavia prakticky ihneď, keď sa bábätko spotí. Nie je to len kozmetická záležitosť, potničky svrbia. Vyrážky sa ošetrujú čistou vodou a v ťažších prípadoch ichtyolovým krémom, ktorý vám v lekárni namiešajú na predpis. Ako inak, existujú aj iné formy ošetrenia – cez detský zásyp až po odvar z dubovej kôry. Dôležité je nechať postihnutú pokožku dýchať a dopriať jej „vzdušný kúpeľ“.

Náš tip: Potničky nie sú nikdy vážne a do dvoch dní by mali zmiznúť.

Spánok

Sami viete, že ani vám sa v lete nespí dvakrát dobre. Neočakávajte to preto ani od vášho dieťatka. Dôležité je, aby ste postieľku neumiestnili pod otvorené okno alebo klimatizačnú jednotku. Teplota v izbe by v noci mala byť od 19 °C do 21 °C. Pokiaľ ju však neviete regulovať, dobre padne vlhký uterák prevesený cez rám postieľky. Dajte však pozor na prievan. Toho by ste sa mali vyvarovať.

Náš tip: Na spanie zvoľte vzdušné oblečenie, ideálny je ľahký overal z prírodných materiálov.

Klimatizácia

Z pomocníka sa môže stať problém, keď neviete, ako ho používať. Medzi teplotou vonku a vnútri by nemal byť väčší rozdiel ako 10 °C. Často sa stáva, že rodičia na to pozabudnú najmä pri jazde v aute. Dôsledkom toho vznikajú u detí zápaly horných dýchacích ciest. Pokiaľ máte klimatizáciu doma, nemali by ste ju mať naplno pustenú, keď je dieťa v miestnosti. V noci radšej zvoľte tzv. nočný režim. Uistite sa, že na bábätko nefúka studený vzduch.

Náš tip: Cez rám postieľky preveste obliečku alebo uterák, aby na dieťa nefúkalo.