Možno vás táto skutočnosť prekvapí, ale to, čo si dávate na telo, môže ovplyvniť vás aj vaše dieťa. Hoci väčšina bežne používaných kozmetických produktov je úplne bezpečná, existuje niekoľko zložiek, ktorým je podľa odborníkov lepšie sa vyhnúť, vrátane napríklad retinoidov či kyseliny salicylovej. Máte prehľad, akú kozmetiku používate?
Zodpovedné budúce mamičky sa snažia dodržiavať všetky známe základné tehotenské zákazy vrátane konzumácie sushi alebo alkoholu. Ale pokiaľ ide o zložky týkajúce sa starostlivosti o pleť a mejkap, tam sa pravdepodobne mnohé z nich strácajú. Ktorým zložkám sa radšej vyhnúť pre zvýšené riziko možných zdravotných komplikácií počas tehotenstva?
Prípravky proti poteniu – mnohé z nich obsahujú chlorid hlinitý, častejšie však hexahydrát chloridu hlinitého. Vo vedeckých kruhoch sa vedie široká diskusia o škodlivosti hlinitých solí na ľudský organizmus, doteraz sa však nepodarilo priamu škodlivosť preukázať. Je však lepšie skontrolovať svoj antiperspirant, či neobsahuje niektorú zo zložiek, pre istotu.
Kozmetické prípravky na pleť podporujúce exfoliáciu pleti – BHA je skratkou pre beta-hydroxykyseliny. Jedná sa o jemné kyseliny podporujúce okrem iného exfoliáciu pleti a do skupiny patrí aj kyselina salicylová, kyselina 3-hydroxypropánová, kyselina treťokyanová a kyselina tropová. Betahydroxykyseliny uvoľňujú väzby medzi odumretými bunkami kože na povrchu pleti od jej spodných vrstiev.
Krémy na opaľovanie, prípadne samoopaľovacie krémy – mnohé z nich obsahujú viacero chemických zložiek, ako napríklad avobenzón, homosalát, oktisalát, oktokrylen, oxybenzón, oxtinoxát, mentylantranilát a oxtokrylen. Preto je dôležité vybrať si taký, ktorý och obsahuje čo najmenej, resp. vôbec, pozor aj pri dihydroxyacetóne (DHA).
Široké spektrum kozmetických prípravkov na každodenné použitie – Ethanolaminy sa vyrábajú nuď čisto synteticky, alebo z kokosového či palmového oleje (Cocoamide DEA, Laurylamide DEA). Znižujú povrchové napätie látok, fungujú ako emulgátor na regulovanie pH. Môžete ich nájsť v šampónoch, sprchových géloch, pene do kúpeľa, dekoratívnej kozmetike, mydlách, opaľovacích krémoch, ale aj v prostriedkoch na holenie a čistenie. Opatrnosť sa odporúča najmä pri zložkách diethanolamínu DEA, oleamidu DEA, lauramidu DEA a kokamidu DEA.
Laky na nechty, lepidlo na riasy – mnohé z nich obsahujú formaldehyd, ktorý môžete nájsť napríklad aj v prípravkoch určených na vyrovnávanie (vyhladzovanie) vlasov. Na zložení výrobku hľadajte nielen samotný formaldehyd, ale aj pridružené látky ako quaternium-15, dimetyl-dimetyl (DMDM), hydantoín, imidazolidinylmočovinu, diazolidinylmočovinu, hydroxymetylglycinát sodný a 2-bróm-2-nitropropán-1,3-diol (bromopol).
Chemické odstraňovanie chĺpkov – nebezpečnou by mohla byť kyselina tioglykolová, ktorá môže byť označená aj ako acetylmerkaptán, merkaptoacetát, kyselina merkaptoctová a kyselina tiovanová.
Aj keď ste pravdepodobne doposiaľ nevenovali tejto téme dostatok pozornosti, práve tehotenstvo je skvelým míľnikom k tomu, aby ste si spravili revíziu vo svojej kozmetike. Možno nastal čas na jej prehodnotenie a vymeniť ju za alternatívy s prírodnejším zložením.