Maminy, viete aké vitamíny potrebuje váš organizmus počas tehotenstva?

Obdobie tehotenstva predstavuje úplne novú etapu v živote každej ženy a prináša tiež mnoho zmien, s ktorými sa musí organizmus popasovať. Častá nevoľnosť spôsobuje výraznú stratu minerálov a vitamínov, čo môže mať za následok zvýšenú únavu a celkovú vyčerpanosť organizmu. Každá mamina vie, že počas tehotenstva je dôležitý prísun pestrej stravy a dostatok, tak pre maminu, ako aj pre dieťa. Nie vždy však pestrosť a hlavne kvalita stravy pokryje celkové množstvo potrebných vitamínov. Aké vitamíny sú jedny z najdôležitejších, ktoré počas gravidity vy a vaše dieťa potrebujete, nám poradila nutričná poradkyňa Evka Blaho a gynekologička MUDr. Andrea Maľová, PhD

KYSELINA LISTOVÁ – NAJDÔLEŽITEJŠÍ VITAMÍN V TEHOTENSTVE

Asi najdôležitejším vitamínom a prvkom, ktorý je potrebné počas tehotenstva dopĺňať je kyselina listová. Práve tá podporuje delenie buniek a jej nedostatok môže viesť k vývojovým poruchám, spomalenému vývoju plodu, alebo aj k predčasnému pôrodu. V najideálnejšom prípade je dobré začať so zvýšeným prísunom kyseliny listovej už počas plánovania tehotenstva a to aj niekoľko mesiacov pred samotným tehotenstvom. Kyselina listová je dôležitá pre fungovanie nervového systému, tvorbu kostnej drene a tiež v procese delenia buniek. Vitamín patriaci do skupiny B sa vo veľkej miere uplatňuje v prevencii mnohých ochorení a zvyšuje odolnosť malých detí proti infekcii. Jeho nedostatkom môže vzniknúť defekt neurálnej trubice (rázštep chrbtice). „Bohatým zdrojom kyseliny listovej je zelenina ako špenát, čínska kapusta, šalát, karfiol, zemiaky, paradajky, mäso, strukoviny, ryby, avšak tento vitamín sa tepelnou úpravou stráca. Práve preto je vhodné užívanie kyseliny listovej v tabletách pred plánovaným tehotenstvom a aj počas tehotenstva. Odporúčaná denná dávka pre tehotné a dojčiace ženy je 400 μg,“ hovorí nutričná poradkyňa Eva Blaho.

OMEGA – 3 MASTNÉ KYSELINY, DHA A EPA POTREBNÉ NA UDRŽANIE SPRÁVNEJ FUNKCIE NIELEN MOZGU

Omega – 3 mastné kyseliny, DHA a EPA sú veľmi dôležité, pretože prispievajú na udržanie správnej funkcie mozgu, zraku, srdca a využívame ich aj pri liečbe hroziaceho predčasného pôrodu. „Vývoj ľudského mozgu je búrlivý počas celého vnútromaternicového vývoja a tiež počas prvých mesiacov po pôrode,“ upresňuje gynekologička MUDr. Maľová, PhD. a dodáva: „Práve preto je nesmierne dôležité zamerať sa na dostatočný príjem mastných kyselín. Mastné kyseliny sa počas tehotenstva a aj dojčenia dodávajú dieťaťu prostredníctvom matky. V neskoršom veku dieťaťa možno tieto vitamíny dopĺňať formou potravinových doplnkov alebo rybích olejov.“ Bohatým zdrojom sú ryby žijúce v studených vodách, tmavá listová zelenina a tiež olivový, kukuričný či sójový olej.