V minulosti nebolo na výber. Ak mamička nemohla dojčiť, zohnala sa buď dojka alebo kravské mlieko. V súčasnosti časť rodičov kravské mlieko dieťaťu do 3 rokov nedáva, pretože preferujú dojčenské mlieka. Iní zas po prvom roku dieťaťa postupne zaraďujú kravské mlieko. Ktorý postup je správny?
Zavedenie po 1. roku dieťaťa
To, že kravské mlieko nie je vhodné pre dojča vo veku do 1 roka, vie snáď každá mamička. Po prvom roku sa názory rozchádzajú nielen u samotných rodičov, ale aj pediatrov. Mnohí z nich odporúčajú zavádzať kravské mlieko po dovŕšení 1. roku, ak sa jedná o zdravé dieťa a zdravých rodičov. Vhodné je najmä plnotučné mlieko. Lenže, sú aj takí pediatri, ktorí konzumáciu kravského mlieka odporúčajú zaviesť až po dovŕšení 3. roku života dieťaťa. Dovtedy len v obmedzenom množstve – napríklad ako súčasť jedla (prívarok, polievka) a to ideálne v objeme do 50 ml. Pitie kravského mlieka skôr neodporúčajú, keďže vhodnejší je dojčenský variant mlieka.
Aký je dôvod?
Pri kravskom mlieku je dôležitá jeho kvalita. Okrem toho, že by malo byť plnotučné a pasterizované, nemalo by byť trvanlivé (teda upravené technológiou UHT). Pokiaľ mlieko pasterizované nie je, je nutné ho pred konzumáciou prevariť. No aký majú pediatri dôvod na jeho opatrné a neskoršie zavádzanie do jedálnička batoliat? V prvom rade ide o vysoký obsah bielkovín a nízky obsah vitamínov, najmä vitamínu D. Druhou vecou je, že varujú rodičov pred možným vznikom mikrotrhliniek v črevách, ktoré sa zisťujú pomerne ťažko. Stáva sa totiž, že mnohí detskí pacienti bývajú kvôli nim anemickí (chudokrvní), no sériou bežných vyšetrení sa im nedarí odhaliť túto príčinu. Je preto bezpečnejšie a lepšie, ak sa kravské mlieko zavádza v neskoršom veku a to najmä vtedy, ak má dieťatko zdravotné problémy.
Mliečna výživa je však dôležitá
Mlieko a mliečne výrobky sú pre deti veľmi dôležité, pretože im zabezpečujú dostatok vápnika pre pevné kosti a zdravé zúbky. Mliečna výživa pre batoľatá obsahuje okrem vápnika navyše aj ďalšie zložky potrebné pre ich rast. Podľa správy Nemeckej spoločnosti pre výživu z roku 2008 dostávajú malé deti vo veku medzi 1. a 3. rokom príliš veľa bielkovín, majú nedostatok polynenasýtených mastných kyselín (omega-3), nedostatok železa, jódu, kyseliny listovej a vitamínu D. Mliečna výživa pre batoľatá im tieto zložky dodáva v potrebných množstvách.
Denná konzumácia mlieka
Odporúčaná denná dávka pre batoľatá je 300 až 330 ml mlieka a mliečnych výrobkov denne, ktoré by sa mali podávať v 2 až 3 porciách počas dňa.
Konečné rozhodnutie je samozrejme najmä na pleciach rodičov a oni určia, aké mlieko dajú svojmu dieťatku.