Pripravte si lekárničku pre vašich najmenších

Deti sa vracajú do detských kolektívov – buďte pripravení na všetky alternatívy s homeopatickou lekárničkou pre vašich najmenších.

Aj keď všetci rodičia po dlhých „prázdninách“, spôsobených pandémiou koronavírusu, túžobne očakávame návrat zaužívaného „školského rytmu“, detské kolektívy sú ideálnym prostredím na šírenie rôznych ochorení a rýchlo sa môže stať, že po začiatku školského roka budeme doma opäť na prázdninách – tento raz zdravotných. Pripraveným však zdravie praje. Dobre vybavená lekárnička pre našich najmenších nám dokáže ušetriť veľa starostí a podporiť detské zdravie.

MUDr. Ivana Poradová

Už aj v horúcom lete sme sa museli vyrovnať so štípancami všadeprítomných komárov, s príznakmi alergií detí, s následkami menších či väčších úrazov a jeseň nám prináša znova nové a nové výzvy, s ktorými sa musíme v záujme zachovania zdravia detí popasovať. Detská pediatrička MUDr. Ivana Poradová hovorí: „Jeseň je nielen obdobím, kedy očakávame ako sa deti prispôsobia novému kolektívu, ale aj obdobím obáv aké nové ochorenia im tento pobyt medzi ostatnými deťmi prinesie.“

  • Prečo sa ochorenia v detských kolektívoch šíria rýchlejšie? 

Deti v kolektíve sú neustále v tesnej blízkosti, dotýkajú sa, požičiavajú si hračky, návyky správnej hygieny rúk nie sú ešte automatizované a dokonalé a ich imunitný systém ešte nie je plne rozvinutý. Táto kombinácia spôsobuje, že patogénom sa v detských kolektívoch darí viac ako by si rodičia, aj pracovníci školských zariadení želali.

  • Medzi najčastejšie ochorenia v detských kolektívoch patria respiračné ochorenia, zápaly priedušiek, nádcha, aj ochorenia gastrointestinálneho traktu. Niektoré deti reagujú na zmenu rodinného prostredia za detský kolektív aj negatívnymi emóciami a poruchami spánku. A aj na jeseň sa deti musia vyrovnávať s rôznymi prejavmi alergií a poranením kože.

A keďže najúčinnejšou cestou v predchádzaní ochoreniam je prevencia, MUDr. Ivana Poradová odporúča byť vždy pripravený. „Je dobré mať po ruke „arzenál“ na prevenciu aj liečbu ochorení dieťaťa a cesta, ktorú je preňho možné zvoliť ako prvú, bezpečnú a jednoznačnú je homeopatia, ktorá sa dá využiť nielen ako prevencia, ale aj ako paralelný spôsob liečby s klasickou medicínou.“                 

Prečo sú práve pre deti homeopatické lieky bezpečné?

MUDr. Pavol Tibenský

„Je známe, že homeopatické lieky sú vyrobené na prírodnej báze a nemajú vedľajšie účinky, preto sú vhodné aj pre malé deti,“ hovorí MUDr. Pavol Tibenský. Farmaceutka PharmDr. Viera Mazurová zasa zdôrazňuje: „Homeopatické prípravky podporujú organizmus, aby sa zbavil choroby vlastnými silami, nemajú nežiaduce účinky a ani pri dlhodobom užívaní nevzniká pri nich závislosť.“

A čo by podľa odborníkov nemalo v homeopatickej lekárničke škôlkara a školáka chýbať?

Na podporu imunity našich detí

MUDR. Ivana Poradová upozorňuje, že imunitný systém malých detí je oveľa zraniteľnejší, pretože ešte nie je plne vyvinutý a vírusy alebo baktérie ho dokážu ľahšie napadnúť. Účinne ho môžeme podporiť dodržiavaním režimových opatrení akými sú pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, úprava stravy a celkovo zdravá životospráva.

PharmDr. Viera Mazurová

„Imunitný systém môžeme preventívne podporiť aj homeopatickými liekmi, ktorými môžeme nielen predchádzať komplikáciám, ale pomôcť aj pri rekonvalescencii po chorobe,“ konštatuje lekárka. Vhodnou voľbou je OSCILLOCOCCINUM. „Ide o účinný a vyhľadávaný homeopatický liek, ktorý je skvelým pomocníkom v ochrane proti vírusom a používa sa ako podporný homeopatický liek na liečbu chrípkových stavov ako sú horúčka, prechladnutie a bolesti,“ dopĺňa farmaceutka PharmDr. Viera Mazurová.

  • OSCILLOCOCCINUM je všeobecne známy liek, ktorý možno užívať preventívne v čase zvýšeného výskytu prechladnutí, pri prvých príznakoch chrípkového ochorenia, ale aj v rozvinutom štádiu ochorenia. V rámci prevencie sa, najmä v čase zvýšenej chorobnosti, odporúča od septembra počas celého zimného obdobia užívanie jednej dávky denne, najlepšie ráno pred cestou do škôlky a školy, v prípade prvých príznakov ochorenia podávanie jednej dávky 3-krát denne.  
  • Podľa skúseností pediatrov až 80% návštev pediatrických ambulancií v chrípkovej sezóne tvoria práve chrípka a chrípke podobné ochorenia.
  • Častým príznakom infekcie dýchacích ciest u detí je kašeľ. Jeho liečba prebieha súčasne s liečbou základného ochorenia.

V súvislosti s typickými jesennými ochoreniami môžeme podľa odporúčaní MUDr. Pavla Tibenského doplniť lekárničku našich detí teda aj o:

  • PARAGRIPPE – homeopatický liek tradične využívaný pri podpornej liečbe začínajúcich a rozvinutých foriem chrípkového ochorenia a na liečbu jeho symptómov, ako sú bolesti hlavy, horúčka a podobne.
  • STODAL – homeopatický liek tradične využívaný na symptomatickú liečbu kašľa rôzneho pôvodu.

Obdobie alergií sa nekončí začiatkom školského roka

Alergické prejavy sú spôsobené nadmernou reakciou nášho imunitného systému na alergén. Prejavujú sa napríklad svrbením očí, kýchaním, kašľom, tráviacimi ťažkosťami alebo kožnými prejavmi alergie. Začiatkom školského roka sa problémy alergikov zďaleka nekončia. „Zatiaľ čo na jar sa na vzniku alergií podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov, v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre deti a dorast Ivana Poradová.

Z bohatej ponuky homeopatických liekov dokáže prejavy alergie účinne zmierniť RHINALLERGY. „Liek nevyvoláva ospalosť ani návyk, nemá lokálne vedľajšie účinky a je možné ho podávať už v detskom veku. Výhodou prípravku je aj jeho jednoduché dávkovanie, pri ktorom necháme jednu tabletu 3-6x denne rozpustiť  voľne v ústach,“ hovorí farmaceutka PharmDr. Viera Mazurová.

  • RHINALLERGY je homeopatický liek, ktorý sa používa na symptomatickú liečbu alergickej nádchy. Ide o liek prvej voľby, rovnako ako doplňujúcu liečbu k antihistaminikám.

Ako sa vyhnúť tráviacim problémom našich detí?         

„Bolí ma bruško,“ veta, ktorú často považujeme za detskú výhovorku ako sa vyhnúť škôlke alebo škole. Toto konštatovanie však netreba podceňovať, pretože so vstupom do detského kolektívu môžu u dieťaťa nastúpiť naozaj menšie či väčšie tráviace problémy spojené s úzkosťou, či nervozitou, so strachom až blokom vykonávať veľkú potrebu v cudzom prostredí a následnou zápchou alebo v súvislosti so zmenou stravy. V horších prípadoch môže ísť aj o prejavy nechutenstva, infekcie alebo potravinovej alergie.

„ V takýchto prípadoch je vhodné mať v lekárničke GASTROCYNESINE, ktorý pomáha zlepšiť trávenie a má rýchly nástup účinkov,“ odporúča detská pediatrička MUDr. Ivana Poradová. 

  • GASTROCYNESINE je vhodné dávkovať tri krát denne jednu tabletu. Malým deťom je vhodné podať liek rozdrvený a rozpustený v troche vody, u starších detí sa tableta nechá rozpustiť v ústach, najlepšie štvrť hodinu pred každým jedlom.

Rozožeňte detské strachy a odožeňte strašidlá

Každá zmena či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle je určitým stresom a u detí to platí dvojnásobne. „Ak už v súvislosti s nástupom do detského kolektívu vieme a očakávame možné netypické reakcie v správaní dieťaťa, respektíve ak je už zmena v správaní prirodzená, vynikajúcim homeopatickým liekom, ktorý by nemal chýbať v lekárničke je SEDATIF PC,“ konštatuje doktorka Poradová.   

  • SEDATIF PC je homeopatický liek, tradične používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku. Liek v dávke 3×2 tablety sa necháva voľne rozpustiť v ústach dieťaťa.  

Čo dokáže narušiť spánok dieťaťa?

Rozrušenie pred spaním, nepravidelný spánkový rytmus, ťažké jedlá konzumované večer, sledovanie nevhodných filmov alebo hranie veku neprimeraných počítačových hier. Dieťa v predškolskom veku by malo spať okolo 11 hodín v pokojnej a tichej atmosfére.

  • Strach zo škôlky či školy je u detí zvyknutých na rodinné prostredie prirodzený. Väčšina detí zvládne nástup do detského kolektívu bez problémov. V opačnom prípade je potrebné rozprávať sa s dieťaťom o jeho pocitoch, nebagatelizovať ich a povzbudzovať ho, že situáciu s našou podporou zvládne. Homeopatia poskytuje bezpečný a nechemický spôsob ako fyzické, mentálne a psychické problémy spojené s návštevou školy alebo škôlky zvládnuť.

Aj kožu treba chrániť 

K nástupu do detských kolektívov patria v dozvukoch leta, v príjemnom, už takmer jesennom počasí, aj pobyty detí vonku – na školských dvoroch, či v prírode. A práve tu, rovnako ako aj na rodinných výletoch, môže prísť k drobným poraneniam kože. Podľa primára Kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici MUDr. Tomáša Kopala je preto dobré mať v lekárničke pre najmenších pre tieto prípady účinné lieky. „V tomto smere sú ideálne moderne pripravené homeopatické lieky s obsahom tradične používaných liečivých rastlín.“

Ak je v dôsledku úrazu alebo iného poškodenia narušený povrch kože a vznikne na nej plytká rana je podľa neho vhodným prípravkom na jej ošetrenie liek CICADERMA. „Ide o masť s vysokým obsahom účinných rastlinných zložiek. Podporuje hojenie, pôsobí protizápalovo a vytvára účinnú bariéru, ktorá chráni kožu pred ďalším poškodením. A jej prednosťou je fakt, že obsahuje prírodné rastlinné antibiotické látky, ktoré sú pre deti bezpečné,“ vysvetľuje dermatológ MUDr. Tomáš Kopal.    

  • CICADERMA je dermálna masť zo skupiny homeopatík, ktorá má podporný účinok pri liečbe drobných popálenín kože, začervenaní kože po slnení, pri drobných poraneniach, po uštipnutí hmyzom, odreninách, povrchových ranách, trhlinách, popraskanej kože, podráždení kože. Masť sa nanáša 1-2x denne, prípadne podľa závažnosti poranenia.

V prípade, ak povrch kože nie je poranený, ale dominuje najmä pocit svrbenia alebo pálenia, napríklad po poštípaní hmyzom odporúča odborník chladivý DAPIS gél, ktorý obsahuje viacej typov nekortikoidných účinných prírodných látok, pôsobiacich protizápalovo. „Väčšinu drobných nepríjemných kožných problémov možno vďaka liekom CICADERMA a DAPIS gél rýchlo a bezpečne vyriešiť aj bez pomoci lekára,“ konštatuje odborník.

  • DAPIS gél je kozmetický výrobok so 100% prírodnými účinnými látkami, bez parabénov a parfumácie, ktorý upokojuje pokožku pri miernych prejavoch svrbenia. Napríklad po poštípaní hmyzom. Gél sa ľahko sa rozotiera, nezanecháva mastnú pokožku a príjemne chladí.

Homeopatiou pre najmenších prírodne a bezpečne

Výber homeopatík aj pre našich najmenších je teda veľký. Pri voľbe vhodných liekov do lekárničky pre škôlkarov a školákov dokážu najlepšie poradiť skúsení lekári a lekárnici.

„Ktosi raz povedal, že šťastie praje pripraveným. V prípade dobre vybavenej homeopatickej lekárničky pre vaše deti si môžeme túto múdrosť zmeniť na „zdravie praje pripraveným“,“ konštatuje detská lekárka Ivana Poradová.

Čo teda nesmie v homeopatickej lekárničke pre najmenších chýbať?

  • Na prechladnutie a podporu imunity OSCCILLOCOCCINUM
  • Pri podpornej liečbe začínajúcich a rozvinutých foriem chrípkového ochorenia a na liečbu jeho symptómov ako sú bolesti hlavy, horúčka a podobne PARAGRIPPE
  • Na symptomatickú liečbu kašľa rôzneho pôvodu STODAL
  • Na tráviace problémy GASTROCYNESINE
  • Na prejavy alergickej nádchy RHINALLERY
  • Na pokojný spánok a zvládanie stresu SEDATIF PC
  • Na poranenia kože CICADERMA
  • Na svrbenie DAPIS gél

Koľko ochorení dieťaťa v detskom kolektíve je už veľa?

Deti vo veku 1 – 6 rokov, ktoré navštevujú kolektívne zariadenie, môžu opakovane prekonať vírusové infekcie. Zdravému dieťaťu sa totiž imunita vyvíja do 6. roka života. Po tomto období zvyčajne nebýva tak často choré ako v predškolskom veku, pretože imunitne je už zrelé.

Fyziologická chorobnosť dieťaťa

  • Mladšie deti (1 – 5 rokov): 6 – 8 epizód infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom, dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov;
  • Staršie deti (6 – 12 rokov): 2 – 4 epizódy infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom, dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov.