Vychystať sa z domu s dieťatkom, to chce trochu „filipa“. Nie je totiž jedno, aký máme plán a kam
povedú naše kroky tentokrát. Bude to prechádzka, nákup či návšteva lekára? Kočík je síce univerzálnym prostriedkom na prevážanie dieťatka, ale šatku či nosič môžeme v istých situáciách
oceniť omnoho viac.

Radosti a starosti s kočíkom
Každá mama ocení jeho všestranné služby. Dieťatko má nielen svoj komfort, no v tomto smere skvele slúži aj pre samotné mamy. Na prechádzky do mesta alebo obrazne na pár krokov z domu je nenahraditeľným pomocníkom. Ak potrebujeme dieťa uspať na čerstvom vzduchu hoci aj v nepriaznivom počasí, kočík je tou správnou voľbou. Podobne je to aj v prípade, ak sa rozhodneme pre cestu autom. Najmenší drobci sa jednoducho prepravia vo vajíčku – ideálne v takom, ktoré je súčasťou konštrukcie kočíka. Nemusíme tak dieťatko zbytočne budiť alebo presúvať z vajíčka do vaničky, šetrí to čas a nenarúša získanú pohodu. Stačí pár úkonov a dieťa je pripravené na kolesách svojho kočíkového „tátoša“. Pre väčšie ratolesti, ktoré už sedia, si to pýta športovú časť kočíka, resp. športový (golfový) kočík. Najlepšie sú tie, ktoré sú ľahké, majú pevnú konštrukciu, dokážu sa jednoducho a rýchlo zložiť, pričom zaberú len minimum miesta. A pokiaľ mamina doma neobsedí, pretože má športového ducha, chce to aj kvalitné kolesá, aby jej stíhali pri behu, bicyklovaní alebo korčuľovaní. Okrem týchto výhod kočíka by sa nemalo zabúdať ani na úložné priestory, ktoré kočíky ponúkajú. Ponúkajú skvelý priestor na plienky, stravu, fľašky, cumlíky, podbradníky, hračky a náhradné oblečenie, dokonca dokážu bez problémov skryť aj menší nákup. Na druhej strane však treba priznať, že obratnosť s kočíkom pri nákupoch nie je úplne ideálna a pre menšie obchody je návšteva skôr prianím, ako možnou realitou. Nie je to len o obchodoch, ale aj iných priestoroch, kde sa s kočíkom nemusíme dostať. A tak je potrebné mať v hlave plán, kam s kočíkom vtedy, ak by sme ho museli odložiť. Preto je dobré, ak si ešte pred cestou z domu premyslíme, kam sa chystáme a či kočík bude na to tým najlepším prostriedkom.

Nosič alebo šatka?
Rozmach týchto pomocníkov za posledné roky priniesol so sebou aj rôzne možnosti voľby. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide v zásade o jedno a to isté, nie je tomu tak. Čo však platí je, že pre  dieťatko sú tým najprirodzenejším spôsobom na prenášanie, resp. prevážanie. Poloha, v akej sa dieťatko štandardne nosí, je intímna a zároveň aj upokojujúca. Máme drobca pod kontrolou, naše pohyby či kroky sú pre neho príjemné a my máme voľné ruky. Toto veľké plus nosičov a šatiek si uvedomíme hlavne pri nakupovaní, počas cesty v mestskej hromadnej doprave alebo na turistike. Je potrebné ale spomenúť, že veci súvisiace s dieťatkom si musia nájsť miesto v ruksaku alebo v taške, ktorú musíme mať so sebou. Nie je to však nič, čo by sme nezvládli.


Nosič je akousi pomyselnou istotou, lebo je presne vyrobený na svoj účel a váhu dieťaťa. Stačí si pozrieť návod, nosič nastaviť a používať podľa pokynov. So šatkou je to predsa o čosi ťažšie, no omnoho kreatívnejšie a variabilnejšie. Základom je vedieť šatku precízne viazať, aby sa nestalo, že dieťa nosíme zle. Jestvuje mnoho názorných návodov na internete, rovnako sa dá prihlásiť na kurzy, kde nám zaručene pomôžu a vysvetlia všetky tipy aj triky pre správne nosenie dieťatka, aj s ohľadom napríklad na našu chrbticu. Je to pre naše dobro a dobro nášho drobca. Z nosenia by sme mali mať radosť a osoh obaja, inak to nemá význam a míňa sa to svojmu účelu.

A ako je to s vami? Uprednostňujete kočík, alebo ste si natoľko obľúbili nosič, prípadne šatku, že na ne nedáte dopustiť? Všetko má svoje pre a proti, len si musíme vedieť správne vybrať, aby sme boli maximálne spokojné.