Keď je joga životný štýl

Je našou ľudskou prirodzenosťou, že sa o svoje telo a dušu začneme pozornejšie starať až vtedy, keď už nám dáva jasné signály, že čosi nie je v poriadku. Vtedy sa obyčajne začneme obzerať po možnostiach zdravého a harmonického života. Ak aj vy pátrate po životabudičovi, ktorý vám pomôže eliminovať stres, negatívne myslenie nahradiť láskyplnou sebadôverou a obnoviť flexibilitu tela - vyskúšajte jogu.

Joga je ucelený systém, spôsob života, ktorého súčasťou je zdravé stravovanie, myslenie a utužovanie tela a duše. Samotné slovo joga znamená „spájať“, „zjednocovať“, „splývať“. Joga je cesta k ozdraveniu, zlepšeniu nálady, napomáha harmónii duše a tela. Jej podstatou je spojenie človeka s okolitým svetom a uvedomenie si seba samého. Jednoduché telesné a dychové cvičenia pomáhajú v tele obnovovať rovnováhu a získať vnútorný pokoj. Človek tak eliminuje negatívne dôsledky z napätia a stresu, ktoré sú podstatou mnohých civilizačných ochorení a skracovania života.

JOGA STÁLE POPULÁRNEJŠIA

Na Slovensku už má joga svoju tradíciu, prvé možnosti cvičenia sa sem dostali ešte za čias komunizmu. Dnes je joga stále populárnejšia, stala sa fenoménom, ktorý priťahuje obrovské množstvo ľudí. „S cvičením a filozofiou jogy som sa zoznámil už ako tínedžer. V New Yorku som pred zhruba desiatimi rokmi zaregistroval nový trend,“ hovorí Fredy Ayisi, zakladateľ  bratislavského Yoga Vidyalaya Centra. „Poznal som z jogy veľa, ale pri návšteve istého newyorkského jogového centra som si odrazu nevedel to celé, čo som tam videl, zaradiť. Bolo to niečo nové – joga s hudbou, s dynamickými prechodmi medzi jednotlivými pozíciami. Tam som sa prvýkrát stretol s power jogou. Veľmi ma oslovila. Skúsil som teda po návrate z USA zaradiť vtedy do tanečných tréningov mojej skupiny Fredy’s Dance Group niektoré odpozorované prvky a malo to veľký úspech. Otvoril som si potom jogové štúdio a pokúsil som sa zorganizovať v Bratislave prvú hodinu power jogy. Na moje prekvapenie prišlo veľmi veľa ľudí. Joga je teraz prakticky najdôležitejšou súčasťou môjho života,“ hovorí Fredy Ayisi.

fredy foto 2

FESTIVAL BEZ CIGARIET A ALKOHOLU

A keďže Fredy Ayisi rád prichádza vždy s niečím novým, ponúkol nám všetkým počas tretieho augustového víkendu v krásnom prírodnom prostredí Zochovovej chaty povyše Modry veľkú jogovú udalosť. Prvý festival jogy a relaxačnej hudby na Slovensku s názvom Shantiloka. Predstavili sa na ňom slovenskí i zahraniční talentovaní hudobní umelci, skúsení inštruktori jogy a skvelí prednášajúci.

„Festivaly, napríklad hudobné, mávajú úžasnú atmosféru, ale pre jogu je tam trochu hluk, navyše my dúfame, že pre ľudí je príťažlivé aj podujatie bez alkoholu a cigariet. Verím, že počas tohto festivalu sa v každom rozžiarila aspoň malá iskrička túžby po vnútornom sebazdokonaľovaní, či posunutí svojich osobných hraníc. A že sa naše srdcia naplnili radosťou a novou pozitívnou energiou.“

[quote_box_center]FREDY AYISI (48): Ako 12-ročný začal cvičiť karate. Získal 7 titulov majstra SR, 2 tituly majstra sveta a medzinárodný pohár Slovakia Open. Joge sa začal venovať v roku 1981. V rokoch 1985 a 1986 bol majster Československa v break dance. Založil tanečnú skupinu Fredy’s Dance Group. Priniesol na Slovensko brazílske bojové umenie capoeira. V roku 2002 začal verejne trénovať svoj originálny štýl fitnesového cvičenia taerobic. V ňom skombinoval svoje poznatky z karate, tanca a jogy. Stal sa jedným z prvých propagátorov power jogy na Slovensku. Vydal dve DVD: Fredy Ayisi – Môj život s yogou a Yoga s prírodou.[/quote_box_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Oľga Belešová

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Archív Fredy Ayisi