V 1. časti sme si povedali o tom, ktorú izbu zvoliť ako detskú izbu, ako zvoliť tému izby, ako farebné ladenie a iné.
Do čoho investovať
Do samotného základu v izbe – do podlahy. Myslime na to, že dieťa sa všetkého dotýka, a veľa času trávi na zemi, na rozdiel od nás dospelých. Investovať do kvalitnej drevenej podlahy alebo prírodného marmolea, resp. linoela či vlneného koberca má zmysel. Dieťa je s týmito materiálmi denno denne, dotýka sa ich a spoznáva cez ne svet. Naučme ho od malička, že to čo vyzerá ako drevo, aj naozaj je drevo a nepomýlme ho napodobeninami, ktoré mu vytvoria úplne iný pocit z materiálu a dajú zmätočné signály z okolitého sveta.
Tento prístup k poctivým a autentickým materiálom, prípadne aj s remeselným opracovaním, môžeme zvoliť aj na doplnkoch a hračkách z prútia, dreva, korku, vlny, bavlny, alebo na nábytku z dreva, preglejky, kovu. Niektoré z týchto vecí sú drahšie, ale napríklad ak zvolíme jednoduché police z borovicového dreva na kovových konzolách – je to minimálna investícia a pritom máme autentický materiál a variabilný kus nábytku, ktorý bude naše ratolesti sprevádzať od detstva do dospelosti. Samozrejme na prírodnom nábytku môžeme umiestniť plastové hračky a plastové boxy na hračky – je to materiál tejto doby, ktorý je praktický, ľahko sa udržuje a umýva, tak to využime. Ale hračky sa postupne vymenia, pričom prírodný základ nám ostane.
Kvalitná posteľ by v izbe nemala chýbať. Môžeme zvoliť postieľku rastúcu s dieťaťom (dá sa k nej dokúpiť aj matrac, ktorý postupne rastie s dieťaťom). Jej výhodou je, že dieťa sa v nej necíti „stratené“ a jej menšie rozmery sú pre neho prirodzenejšie. Praktickým riešením je zase zaobstarať hneď veľkú posteľ s matracom 90x200cm, ktorá vydrží až do tínedžerského/dospelého veku. V tomto prípade volíme naozaj radšej neutrálny základ v podobe svetlého dreva alebo farby ako biela, šedkavá – aby sme v budúcnosti nemuseli vymieňať drahý nábytok, keď sa z princeznej stane punkerka a z nármoníka rocker. A nezabudnime investovať aj do kvalitného matraca.
Ak chcete investovať do nábytku na mieru – je to dobrý nápad, vďaka ktorému maximálne využijete danosti priestoru. Aby sa Vám však investícia vyplatila a naozaj si ju deti užívali dlhé roky, konzultuje a dajte si poradiť od odborníkov z oblasti interiérového dizajnu. V tom prípade budete mať dlho radosť z kvalitného nábytky a obmenu izby zariadite cez výmenu farebných doplnkov a textílií. Dizajnér nám navyše navrhne priestor tak, aby sme ho optimálne využili a deti mali dostatok miesta pre všetko potrebné.
Kde sa dá ušetriť
Skúsme sa poobzerať po staršom nábytku – veľa ľudí nájde doma rôzne kvalitné skrinky z masívneho dreva, ktoré síce majú už svoje za sebou, ale sú stále funkčné. Mnoho takéhoto nábytku nájdeme aj na rôznych bazároch, či skupinách na webe. Takýto nábytok len čaká na vaše ošetrenie a natretie novou lazúrou alebo farbou na drevo. Odporúčame rovnaký farebný odtieň, ktorý zjednotí aj prípadné tvarové rozdielnosti takéhoto nábytku. Ak navyše nábytok doplníme aj novými úchytkami (porcelánové, z prírodného špagátu alebo z kože) máme krásny redizajn za minimálnu investíciu.
Pri drevených materiáloch je navyše výhodou možnosť ich opravy – škvrny sa dajú prebrúsiť, prelakovať, skrutky sa „nerozvykľajú“ ako pri drevotrieske a pevne držia.
Ak vyberieme rastúcu variantu nábytku, dlhšie vydrží, napríklad rastúca posteľ, stolička alebo stolík.
A ak si v rámci „šikovných rúk“ vieme sami ušiť rôzne textilné doplnky ako záclony, závesy, vankúšiky, koše na hračky – tak máme vyhrané!
Aký nábytok vlastne potrebujeme
No v prvom rade bezpečný. Vyhnime sa nestabilnému nábytku a najmä ostrým hranám. A rátajme s tým, že všetko dostane zabrať – z postele bude trampolína, z poličiek preliezačka, preto by mal nábytok zdolať aj vyššiu záťaž. Samotná pevnosť solitérov nestačí, ich stabilitu poistite pevným prichytením k stene.
A v druhom rade ho nepotrebujeme veľa. Nezabúdajme, že pre malé dieťa slúži táto izba predovšetkým na hranie. Prenechajme tam preto dostatok priestoru a nezapĺňajme ho zbytočnosťami. Dieťa by malo mať na hranie rôzne miesta s rôznou perspektívou – na podlahe, na matracoch, na posteli, v tajnej skrýši, ktorá vznikne ako bunker pod stolom alebo v stane, či za závesom.
Oceníme aj variabilitu nábytku – výhodou sú modulárne systémy, ktoré vieme postupne dokupovať a preskupiť ich podľa aktuálnej potreby a tak prispôsobiť dieťaťu. Neznamená to však, že všetok nábytok musí byť z rovnakej série. Modulárnosť uplatníme hlavne pri pri úložných systémoch (skrinky, zásuvky, police). Posteľ, stolček so stoličkami, či doplnky ako schodíky a malé poličky môžeme voliť podľa vkusu, ako solitéry.
Základom je teda posteľ s matracom, do ktorej môžeme aj viac investovať.
Úložných priestorov by mal byť dostatok, ale nie na úkor plôch určených na hranie a kreativitu. Deti by mali mať v prvom rade miesto na svoje hračky, knižky a na vystavenie svojich výtvorov, ktoré by mali mať v dosahu. Ideálnymi sú preto otvorené úložné systémy, police, ktoré môžeme doplniť schodíkmi alebo vežou pre lepšiu dostupnosť.
Veci na policiach môžeme prehľadne usporiadať podľa kategórií – buď voľne položené, prípadne zvolíme rôzne úložné boxy, škatule, koše a vrecká, na ktoré môžeme pre lepšiu orientáciu nalepiť obrázok vecí, ktoré sa nachádzajú dnu. Uzavreté priestory využijeme skôr na detské oblečenie a hračky, ktoré chceme skryť. Vyššie uložené skrinky, na ktoré dieťa nedočiahne, nám poslúžia napr. ako úložisko na sezónne šatstvo, textílie alebo staršie hračky, čo dieťa momentálne nepoužíva.
Pri zapĺňaní izby nábytkom je dobré vziať do úvahy jej reálne priestorové možnosti – niekedy proste nie je možné, aby daná izba spĺňala všetky potrebné funkcie (miesto na odpočinok, na hranie, na tvorbu, aj učenie) a zároveň poskytovala úložný priestor na skladovanie všetkých hračiek, kníh a oblečenia, čo patrí deťom. Stretávame sa s tým hlavne v prípade, ak sú v menšej izbe dvaja súrodenci. Vtedy bude predovšetkým na nás, ustrážiť množstvo vecí, ktoré dieťa má a využívať aj iné priestory v byte, napríklad na skladovanie detského sezónneho šatstva, športových potrieb, a pod. V takomto prípade môže byť naozaj nápomocné využiť služby interiérového dizajnéra, ktorý nám zreálni naše možnosti, dá nový pohľad na priestor a poradí, ako ho optimálne využiť.
Podľa záujmov potom volíme ďalšie kusy nábytku. Veľmi užitočným je stolík so stoličkou na tvorivé dielničky a maľovanie. Tu si cvičí zručnosti potrebné do školy skoro každé dieťa.
Ak však vieme, že máme malého neposedníka, a nemáme dosť priestoru, môžeme na miesto stolíka zvoliť radšej sieť na lezenie, alebo rovno lezeckú stenu so žinenkou na skákanie, či rôzne laná, hojdačku, koberček na skákanie či basketbalový kôš.
Pre milovníkov autíčok koberček ako autodráhu, pre šéfkuchárov kuchynku – aj keď deti vedia, že tie skutočné veci sa odohrávajú v kuchyni pri rodičoch a pomáhajú radšej tam. Pre predavačky predajný stánok, pre pirátov koráb a pre všetkých nejakú dobrú skrýšu.
Trendom je aj tabuľa na kreslenie, prípadne tabuľová maľovka na stene – určená na kreslenie, a ako bonus môže byť aj magnetická. Treba ale rátať s tým, že ak sa naozaj používa, už nebude taká krásna čierna a okolo nej bude plno prachu z kriedy. Prípadne je možné využiť aj nalepovaciu tabuľovú fóliu a na to kriedové fixy, ktoré nie sú prašné.
Nepodceňme ani osvetlenie. Jedno centrálne dostatočne intenzívne svetlo je nevyhnutné pri hrách na zemi. A potom nesmieme zabudnúť na svetlo pri postieľke pri večernom čítaní, osobitne osvetlený by mal byť aj stolík a pri zaspávaní pomôže mäkké svetielko alebo svetelná reťaz.
A v neposlednom rade skúsme dať do detskej aj živé kvety – jednak spríjemnia prostredie, jednak sa dieťa naučí už od malička o niečo sa starať. Pozorne však vyberajme druhy, aby neboli pre dieťa nebezpečné a nepreháňajme to ani s ich množstvom.
Na vývoj dieťaťa intenzívne pôsobí aj prostredie, v ktorom vyrastá. Detskou izbou teda dieťaťu formujeme vkus, my ho naučíme, čo je krásne a ako bude vnímať svoje okolie. To však neznamená, že má byť vo svojom kráľovstve obklopené supermoderným dizajnovým nábytkom. Niekedy je lepšia práve tá autenticita, jednoduchosť, striedmosť. Harmónia farieb, pravidelnosť tvarov, určitý vzorec v proporciách, ktorý mu dajú základ do ďalšieho života. Skúste hľadať inšpiráciu vo svojom okolí, všímať si, čo sa vám páči a pozrieť sa aj na web, napríklad pinterest, houzz. Vy sami si tak lepšie uvedomíte, v akom prostredí by ste chceli aby dieťa rástlo.
A to najdôležitejšie na záver – hračky
Každý má iný limit na to, čo je primerané množstvo hračiek. Podľa niektorých zdrojov dvojročné dieťa zvládne obsiahnuť asi 10 hračiek, trojročné 15. Určite sa zhodneme, že každé dieťa má niekoľko násobne viac hračiek ako uvedené počty. Čo je teda dosť? Keď už na vás zovšadiaľ vyskakujú noví plastoví „petshopáci“, o ktorých sa potkýnate v celom byte a nezmestia sa už ani do vyhradených boxíkov, asi je toho už moc. Priveľa stimulov môže paradoxne dieťa unavovať a znižovať jeho schopnosť koncentrácie. Ak je vaše dieťa náročnejšie na podnety a potrebuje ich obmieňať, skúste tie menej používané hračky na nejaký čas schovať a potom ich zase vyložiť. Určite to nie je o tom, aby ste dieťaťu zobrali obľúbené hračky, ale ak mu ich zopár schováte a ono sa vás polroka na ne nespýta, asi mu naozaj nechýbajú. Triediť hračky s deťmi môže byť tiež niekedy problém – niektoré deti sa ich naozaj nechcú vzdať, aj keď sa s nimi už dávno nehrajú. Vtedy si treba uvedomiť, že zodpovednosť je na vás a že v konečnom dôsledku deti takto naučíte nehromadiť veci a zároveň sa nebude zapĺňať ich, ale aj váš životný priestor.