IVF ako posledná možnosť stať sa mamičkou?

Niektoré mamičky túto skratku dôverne poznajú, iné ju možno ešte nikdy nepočuli. In vitro fertilizácia (IVF) je vnútromaternicové oplodnenie, ku ktorému dochádza mimo ľudského tela – teda v laboratóriu. Mnohými pármi využívaná metóda a mnohými ľuďmi možno aj zatracovaná. No ak to nejde prirodzenou cestou, je logické, že mnoho bezdetných párov skúsi aj túto, častokrát poslednú, možnosť pre založenie rodiny.

Keď to nejde, tak to nejde

Niekto sa s týmto tvrdením uspokojí, no mnohí hľadajú cestu k IVF a neboja sa takého riešenia. Dôvodov, prečo sa niekomu nedarí počať dieťatko prirodzenou cestou môže byť hneď niekoľko a niekedy stačí aj jeden banálny. Najčastejšími sú zdravotné problémy ženy (gynekologické a iné diagnózy, prekonané chirurgické gynekologické zákroky, predošlé potraty, problémové tehotenstvá, hormonálne zmeny, nedostatočný počet zrelých vajíčok a mnoho ďalších), zdravotné problémy muža (urologické a iné diagnózy, prekonané urologické ochorenia, chirurgické zákroky, hormonálne zmeny, nevyhovujúci spermiogram a mnoho ďalších). Rozhodujúci je aj vek ženy a muža, ako aj ich celkový zdravotný stav (s ohľadom na genetiku a dedičnosť), ale aj napríklad takzvaná nekompatibilita partnerov z pohľadu reprodukcie. V praxi platí, že čím sú partneri starší, tým sa znižuje aj ich šanca na založenie rodiny. Odborníci preto varujú, že toto rozhodnutie by sme nemali zbytočne odkladať. Po roku aktívneho snaženia sa o dieťatko by sme mali vyhľadať gynekológa (a muži urológa), prípadne rovno navštíviť centrum asistovanej reprodukcie kvôli dôležitým vyšetreniam.

Výsledky vyšetrení môžu prekvapiť

Často sa stáva, že žena chodiaca na pravidelné gynekologické prehliadky má dostatok informácií o svojom zdravotnom stave, no pri jej partnerovi to už neplatí. A pritom čoraz viac mužov v aktívnom veku má problémy s plodnosťou a ani o tom nevedia. Vyšetrenie u urológa absolvujú väčšinou až vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné, napríklad v rámci vyšetrení pred možnou asistovanou reprodukciou. Vtedy vyjde pravda najavo a dovtedy vnímaný problém ženy je odrazu mužským problémom. No aj zdanlivo neriešiteľný problém dokáže vyriešiť moderná medicína, pokiaľ je to v jej možnostiach.

Trpezlivosť ruže prináša

Niekto prirovnáva otehotnenie prirodzenou cestou k zázraku, pre iného je zázrakom IVF. Je množstvo prípadov, kedy sa tehotenstvo podarí na prvýkrát, no je aj mnoho takých párov, ktorí do centra asistovanej reprodukcie chodia ako na hodiny klavíra a bez úspechu. Je potrebné sa obrniť trpezlivosťou a veriť, že odborníci spravia všetko možné aj nemožné. Niekedy je IVF pre mnohé ženy posledná a možno aj jediná možnosť, ktorá z nich spraví šťastnú mamičku. A niekedy ich IVF privedie k tomu, že ďalšou možnosťou je adopcia.