Neplodnosť trápi čoraz viac párov #2

Rozhodnutie počať druhé dieťa po 35. roku je u žien dnes čoraz častejším fenoménom. Veľký šok nastáva práve vtedy, ak po bezproblémovom otehotnení a porodení prvého dieťaťa, je počatie toho druhého výrazne ťažšie. Tento jav má v medicínskej oblasti jednoznačné pomenovanie – sekundárna sterilita. Čo všetko na tento stav vplýva a aké sú možnosti na úspešné počatie, nám priblížila gynekologička MUDr. Michaela Grossová.

neplodnosť MAMAMA
neplodnosť MAMAMA

Žena alebo muž!? Kde je problém?

Ako pri všetkom, tak aj v tomto prípade je potrebné hľadať problém na oboch stranách. U žien môže sekundárnu sterilitu spôsobovať veľa faktorov. Najčastejšie sú prekonané zápaly, poškodenie maternice alebo vajcovodov v dôsledku endometriózy, sexuálne prenosné infekcie, či veľmi častý syndróm polycystických ovárií (PCOS). Na čo však netreba zabúdať, je vek partnerov. U žien je po 35. roku života kvalita vajíčok výrazne nižšia. U mužov je zas výraznejší pokles kvality spermií, takzvaná oligo-asteno-teratospermia alebo aj OAT syndróm. Práve to má za následok zníženie celkového počtu, zníženie kvality, ale aj zníženie pohyblivosti spermií. Každý piaty pár má problémy s otehotnením, pričom z toho asi 40 % prípadov neplodnosti je spôsobených mužským faktorom, ďalších 40 % ženským faktorom a u zvyšných 20 % môžeme hľadať príčinu neúspešných pokusov u oboch partneroch.

Aké sú možnosti liečby?

Liečba, ktorú vám odporučí lekár bude závisieť od toho, čo je primárnou príčinou sekundárnej sterility. Vo väčšine prípadov však platí to, čo potvrdili mnohé štúdie, že kvalitu vajíčok aj spermií možno pozitívne ovplyvniť látkou myo-inozitol. „Veľmi vhodnou a často odporúčanou voľbou je užívanie doplnku stravy s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej,“ dopĺňa gynekologička. Myo-inozitol je vitamín skupiny B, ktorý sa nachádza prirodzene v organizme, ale aj v prírode. Prijať však vysoké dávky predovšetkým v období plánovania, kedy je nárok zvýšený, je náročné. V období plánovania je veľmi dôležitá tiež kyselina listová, ktorá pôsobí preventívne proti vzniku defektov neurálnej trubucie a pozitívne vplýva na vývoj nervového systému. Ako teda telu dodať dostatok myo-inozitolu a kyseliny listovej? Tento prísun bežne možno zabezpečiť úpravou stravy, ale v prípade nedostatku týchto látok v organizme, alebo v prípadoch zvýšenej potreby, napríklad pri plánovaní potomka, sa odporúča užívať špeciálne zostavený výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu.