Nástrahy tehotenstva vo vyššom veku

Vek prvorodičiek sa rokmi postupne zvyšuje. V rámci krajín Európskej únie sa pohybuje na úrovni 29 rokov, Slovenky majú v priemere prvé dieťa vo veku 27 rokov. No narastá aj skupina tých žien, ktoré rodia po 30., 35. až 40. roku. Viete, aké komplikácie sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva či pôrode ženy vo vyššom veku?

Častejšie rizikové tehotenstvá

Hovorí sa, že vek je len číslo, no neplatí to zrejme vo všetkom. Skúseností gynekológov potvrdzujú, že samotná plodnosť ženy klesá už po 35. roku života. Častejšie musia sledovať rizikové tehotenstvá, ktoré by v skoršom veku ženy pravdepodobne rizikovými ani neboli. Navyše platí, že mnoho takýchto tehotenstiev je ukončených sekciou, teda indikovaným alebo akútnym cisárskym rezom. Z výskumov vyplýva, že ženám okolo štyridsiatky hrozí však ďaleko väčšie riziko potratu ako ženám o desať rokov mladším. Dieťatko sa môže narodiť s nižšou pôrodnou váhou, u ženy sa môžu objaviť problémy so štítnou žľazou, s krvným tlakom, tehotenská cukrovka a v neposlednom rade hrozí aj zvýšené riziko narodenia dieťaťa s vrodenou či genetickou poruchou.

Klesajúca plodnosť

Najlepší vek na otehotnenie je medzi 20. až 30. rokom života ženy. S pribúdajúcim vekom klesá počet vyprodukovaných folikulov a vajíčok, rovnako klesá aj hladina potrebných hormónov. Zníženú tvorbu vajíčok žena nepociťuje ani nespozoruje, potvrdiť ju môže jedine špeciálne vyšetrenie u gynekológa alebo v centre asistovanej reprodukcie. Preto neplatí, že menštruácia je zárukou na otehotnenie. Závisí to od funkcie vaječníkov a tie, ak už neprodukujú vajíčka, tehotenstvo nie je reálne. A pritom sa hormóny môžu bezproblémovo a bezo zmeny tvoriť ďalej a žena môže vďaka tomu pravidelne menštruovať.

Pomoc k otehotneniu

Nič nie je nemožné, a tak ani vo vyššom veku ženy nie je vylúčené prirodzené počatie. No keďže je to hra s časom, ktorého je málo, mnoho zrelých žien hľadá možnosti, akými by si dokázali pomôcť. Prirodzená podpora plodnosti sa môže dosiahnuť aj voľne dostupnými prípravkami na prírodnej báze, prípadne syntetickou hormonálnou liečbou odporúčanou gynekológom. Tá sa zvykne aplikovať vo vážnych prípadoch a najmä u žien nad 40 rokov. Jednou z ďalších možností je aj asistovaná reprodukcia, ktorá je z časti hradená zdravotnou poisťovňou do dovŕšenia 39. roku ženy.

Sú aj pozitíva

Zaujímavosťou je tvrdenie vedcov, že tehotenstvá v neskoršom veku chránia zrelé ženy pred rakovinou vaječníkov oveľa viac ako mladšie. Konkrétne výsledky ukazujú, že riziko u žien mladších ako 25 rokov je nižšie o 16 %, u tridsiatničiek o 45 % a u žien nad štyridsať rokov až o 58 %. Aj keď tabuľky a lekári môžu tvrdiť, že skorší biologický vek je podstatný, istú úlohu zohráva aj vek sociálny. Každá žena vycíti, kedy je na tehotenstvo pripravená a ak boli dôvody, pre ktoré to nestihla skôr, netreba sa vzdávať. Výnimky potvrdzujú pravidlo a na tie je krátka aj moderná medicína.