Dostatok železa je pre tehotnú ženu nevyhnutnosťou

Gravidita je pre mnohé ženy synonymom viacerých zmien v organizme. Anémia, teda porucha tvorby krviniek z nedostatku železa, nie je výnimkou. Ide o pomerne častý jav, s ktorým sa musia budúce mamičky popasovať.

Čo je príčinou nedostatočného príjmu železa z potravy, z ktorej by sme ho mali prirodzene čerpať? Zväčša nejde o nedostatočný príjem potravy, ale o jeho nevhodné zloženie. Ľahko tak môže dôjsť k jeho nedostatku, ktorý má za následok poruchu tvorby krviniek. Anémia z nedostatku železa tvorí 75 až 95 % prípadov anémie u tehotných žien. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutnosťou a ak ho majú nedostatok, zvykne sa to prejaviť neskonalou chuťou na mäso.

Potraviny bohaté na obsah železa

Ako si pomôcť prirodzenou cestou a konzumovať tie potraviny, ktoré majú dostatočný obsah železa pre normálne fungovanie ženského organizmu v tehotenstve? Okrem červeného mäsa sa odporúča konzumácia strukovín, listovej zeleniny ako aj rôznych semiačok. Je však medzi nimi rozdiel a okrem toho by ste mali vedieť aj to, čím takéto potraviny (ne)zapíjať, keďže čaj, káva či mlieko dokážu znížiť vstrebávanie železa. 

Najľahšie prijateľná forma železa

Počuli ste už o hémovom a nehémovom železe a viete, aký je medzi nimi rozdiel? Hémové železo sa vyskytuje najmä v spomínanom červenom mäse (hovädzie, ale aj bravčové, prípadne vnútornosti ako napríklad pečienky). Nehémové železo je súčasťou vyššie spomínaných potravín rastlinného pôvodu. Je potvrdené, že nehémové železo sa nedokáže do tela vstrebať natoľko ako hémové a pokiaľ organizmu doprajeme dostatok hémového železa, podporíme tak vstrebávanie rastlinného, teda aj nehémového.

Keď pestrá strava nestačí

Aj keď sa mnohé budúce mamičky snažia dostať do organizmu dostatok železa formou bohatej a pestrej stravy, nie vždy sa im to aj podarí. Aby si však udržali zdravú hladinu železa, siahajú po prípravkoch na ich doplnenie v tabletovej či inej forme. S takýmto užívaním železa sa však spájajú aj tráviace ťažkosti ako napríklad zápcha, hnačka a kŕče, čo môže ovplyvniť samotné užívanie a dávkovanie železa. Jestvuje však možnosť, ako tomu predísť a rozhodnúť sa rovno pre prípravok s obsahom prírodného hémového železa, ktoré je pre organizmus ľahšie stráviteľné. Vďaka nemu predídete nepríjemnostiam s trávením a ešte nenarodenému dieťatku ako aj sebe dodáte to, čo potrebujete pre správny vývin. Anémia alebo chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa totiž môže zapríčiniť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťatka, vo výnimočných prípadoch dokonca až smrť plodu, a preto nízku hladinu železa netreba za žiadnych okolností podceňovať.