Dilemy počas tehotenstva a pred pôrodom

Tehotenstvo je pre mnohé z nás jedným z najkrajších období života. Často je však sprevádzané množstvom otázok. Našli sme pre vás na ne odpovede.

Farbenie vlasov počas tehotenstva

Napriek tomu, že farby na vlasy sú šetrnejšie ako bývali, počas tehotenstva je lepšie sa im vyhnúť. Ak vás trápia odrastajúce korienky a šediny, vyskúšajte prírodné farby na vlasy.

Smiem piť kávu?

To, že kofeín nepatrí medzi najvhodnejšie nápoje pre tehuľky, vieme všetci. Ak ste však silná kávičkárka, jedna, najviac dve šálky kávy denne, by podľa odborníkov nemali ublížiť vám ani dieťatku.

Gélové nechty počas tehotenstva

Nie každá z nás má od prírody krásne nechty, no názory na aplikáciu gélových nechtov sa líšia. Kým niektorí lekári si myslia, že chemikálie v laku ani žiarenie (pri vytvrdzovaní) nepredstavujú významné riziko, iní odborníci zastávajú názor, že práve počas tehotenstva je väčšia pravdepodobnosť vzniku alergie.

Preto vsaďte na prirodzenosť. Ak sa rozhodnete nechty si lakovať, siahnite po kvalitnom prírodnom laku, označenom ako 3-free, 5-free a pod.

Svadba počas tehotenstva

V brušku vám rastie malý človiečik a vy premýšľate, či počkať alebo povedať mužovi vašich snov ,,áno“ s bruškom? Aké sú výhody a nevýhody svadby počas tehotenstva?

Prečo áno?

Ak ste vy i dieťatko v poriadku a cítite sa na to, nerušte ju. Tento deň by mal patriť iba vám a vášmu budúcemu manželovi. Na dojčenie, prebaľovanie a prezliekanie pogrckaného oblečenia budete mať dosť času potom.

A hoci sa o tom nehovorí, svadba nie je veľký deň iba pre vás. Je to významný deň i pre vašu rodinu a blízkych. Preto ich zapojte do príprav. Budete menej unavená i vystresovaná a zažijete kopec okamihov, na ktoré budete s láskou spomínať.

Prečo nie?

  • nevoľnosti, ktoré nemusia skončiť po 3. mesiaci,
  • časté návštevy toalety v 1. aj v 3. trimestri,
  • alkohol je tabu,
  • to, že sa vám zmení postava viete, no nemusia vám sedieť ani topánky, ktoré ste si vybrali na začiatku tehotenstva. Problém môže spôsobiť tiež obrúčka, ktorú vám  manžel nebude vedieť navliecť na prst,
  • ak máte svadbu naplánovanú na posledné mesiace tehotenstva, môže sa stať, že zo svadobnej hostiny pôjdete rovno do pôrodnice.
Tehotenstvo a dovolenka v exotike?

Hoci je dovolenka v exotike určite lákavá, počas tehotenstva ju radšej vynechajte. Ak nedokážete odolať a posledné romantické chvíle vo dvojici si chcete užiť v zámorí či trópoch, nechajte si poradiť v cestovnej kancelárii. Každopádne však myslite na to, že exotické krajiny so sebou neprinášajú iba nádhernú krajinu, inú kultúru a zámorské špeciality, ale tiež riziká:

  • Infekčné ochorenia sú počas tehotenstva pre vyvíjajúci sa plod mimoriadne nebezpečné. V Ázii, Afrike a Južnej Amerike na vás číha vírusová Horúčka Dengue či Žltá horúčka. O malárii v Afrike už počul každý z nás. Exotických ochorení je však oveľa viac. Veľké nebezpečenstvo predstavuje tiež otrava jedlom alebo zdravotne závadnou vodou, či ľadom v nápoji.
  • Minimálne v 1. trimestri sa exotike určite vyhnite. Neskôr si zvoľte turistickú oblasť s dobrou infraštruktúrou a dostupnou kvalitnou starostlivosťou.

Každý z nás niekedy túži odletieť na opustený ostrov… Lekári sa však zhodujú, že pokým vám v brušku rastie dieťatko, je bezpečnejšie stráviť dovolenku na Slovensku, prípadne v overenej európskej dovolenkovej destinácii.

Ako vybrať meno pre dieťa?

Meno, ktoré dieťatku dáme, bude jeho súčasťou v dospelosti i starobe. Preto by sme sa pri jeho výbere mali riadiť istými pravidlami. Krstné meno a priezvisko:

  • by spolu nemali byť príliš dlhé. Ak máte dlhé priezvisko, vyberte kratšie krstné meno. Naopak, ak je vaše priezvisko krátke, môžete zvoliť dlhšie krstné meno,
  • by mali pekne znieť. Ak si nie ste istá, meno a priezvisko viac krát napíšte a vyslovte nahlas,
  • musia k sebe pasovať. K typicky slovenskému priezvisku sa nehodí zahraničné meno. K zahraničnému priezvisku zasa vyberajte krstné meno bez písmen: č, š, ž,

Porozmýšľajte tiež nad skráteným tvarom a zdrobneninou. Tie totiž budete vyslovovať častejšie, ako krstné meno napísané v rodnom liste.

I výber mena sa riadi módou. Preto ak nechcete, aby sa na ihrisku otočilo ďalších 5 drobcov, keď zavoláte na vaše dieťatko, prezrite si prieskumy o popularite mien.

Amniocentéza

Odber plodovej vody je vyšetrenie, ktoré odhalí prípadné genetické odchýlky plodu. Lekár vám počas neho odoberie približne 30 ml plodovej vody pomocou sterilnej ihly a ultrazvuku, na operačnej sále.

Prečo áno?

Ak výsledky Tripple testu nedopadli dobre alebo ste už oslávili 35. narodeniny, môže byť vaše dieťatko vo väčšej miere ohrozené vývojovou chybou. Amniocentéza, po ukončenom 15. týždni tehotenstva, dokáže podozrenie spoľahlivo vylúčiť alebo potvrdiť.

Prečo nie?

Vo výnimočných prípadoch môže amniocentéza viesť k potratu. Pravdepodobnosť je však menej ako 1 %. Navyše, ak ste rozhodnutá dieťatko donosiť bez ohľadu na výsledok, vyšetrenie je pre vás zbytočné.

Chlapček alebo dievčatko?

,,Hlavne nech je zdravé“, odpovedá väčšina z nás. V kútiku srdiečka si však možno prajeme rozkošné dievčatko alebo malého šibala. Je teda lepšie zistiť, kto sa skrýva v brušku alebo nechať malého človiečika zahaleného tajomstvom?

Prečo áno?

Keď poznáte pohlavie dieťatka, ľahšie pripravíte výbavičku a vyberiete meno, ktorým bábätko môžete oslovovať už v brušku. Starší súrodenec si vytvorí k drobčekovi krajší vzťah, ak mu poviete: ,,v brušku mi rastie tvoj malý braček/sestrička“.

Prečo nie?

Pretože aj lekár je iba človek a môže sa zmýliť. Navyše maminy, ktoré už doma jedného drobca majú, často túžia po tom, aby druhé dieťatko bolo nimi preferovaného pohlavia. Určenie pohlavia tak so sebou môže priniesť strach, že dieťatko nedokážeme dostatočne ľúbiť. Pravdou však je, že či už sa vám narodí dievčatko alebo chlapček, budete ho milovať od prvého momentu.

Epidurál

Epidurálna analgézia je metóda tíšenia pôrodných bolestí, pri ktorej vám anesteziológ zavedie do priestoru v chrbticovom kanáli hadičku, cez ktorú budete dostávať lieky.

Prečo áno?

Epidurálna analgéza je považovaná za najúčinnejšiu metódu tlmenia bolestí pri pôrode, ktorá vám poskytne úľavu už po 15 minútach. A hoci v minulosti za ňu museli budúce maminy platiť, dnes je bezplatná.

Prečo nie?

Správny čas na epidurál nastáva, keď je bránka na krčku maternice otvorená na 3 až 4 cm a kontrakcie sú pravidelné. Ak sú liečivá podané skôr, priebeh pôrodu sa môže spomaliť. Naopak, pri neskorej aplikácii nemusia lieky účinkovať dostatočne. Niektoré maminky pociťujú na druhý deň bolesť hlavy (spôsobenú prepichnutím obalu v chrbticovom kanáli). Stáva sa to však ojedinele (1:300).

Výber pôrodníka

Zazmluvniť si pôrodníka alebo dúfať, že lekár, ktorý bude práve slúžiť to zvládne rovnako dobre? Otázka, ktorá máta nejednu z nás. Čo teda urobiť?

Prečo áno?

Pôrodníka si vyberáte preto, že mu dôverujete po odbornej i ľudskej stránke. Viete, že ak bude pri vás, narodenie dieťatka bude prebiehať podľa vašich predstáv. A hoci by sa to diať nemalo, pravdou je, že existujú aj lekári, ktorí pristupujú ochotnejšie k budúcej maminke, s ktorou majú zmluvu.

Prečo nie?

I keď máte pôrodníka zazmluvneného, môže nastať neočakávaná situácia, kvôli ktorej k pôrodu prísť nedokáže. Ak patríte k žienkam, ktoré potrebujú mať všetko naplánované, môže vás iný doktor pri pôrode nepríjemne zaskočiť. Za zváženie stojí i poplatok za túto službu. 

Otecko pri pôrode

Pôrod je veľkou neznámou a preto je prirodzené, že mnohé z nás z neho majú strach. Na druhej strane, niektoré z nás vnímajú príchod dieťatka ako veľmi intímny okamih, alebo nechcú, aby ich partner videl rodiť. 

Prečo áno?

Chce otecko prežiť pôrod s vami a je pripravený na to, čo ho čaká? Potom niet nad čím premýšľať. Pôrod môže byť nádherným zážitkom, na ktorý spolu budete s láskou spomínať. Vedomie, že v tom nebudeme samy nám dodáva istotu a pocit bezpečia.

Prečo nie?

Ak nie ste presvedčená, že chcete mať partnera pri sebe, nenechajte sa ovplyvniť okolím. Ak kamarátka rodila s manželom, neznamená to, že by ste mali tiež. Niekedy však aj silný muži majú strach. Keď má partner pred pôrodom rešpekt, nenúťte ho! Nervózny a nepríjemný chlap vám bude skôr na obtiaž. Oporou vám môže byť mamina, sestra či kamarátka. Pre niektorých chlapov je totiž pôrod natoľko stresujúci, že potrebujú niekoľko týždňov, kým ho ,,rozchodia“.

Odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv obsahuje krvotvorné a iné typy kmeňových buniek. Využíva sa hlavne pri liečbe niektorých hematologických a onkologických ochorení, či pri závažných  poruchách imunity či metabolizmu. Pupočníková krv sa dá odobrať iba pri pôrode, takže čas na toto rozhodnutie ostáva iba do pôrodu.

Prečo áno?

Pupočníková krv predstavuje pre vaše dieťatko (či jeho súrodencov) akúsi zdravotnú poistku nielen počas detstva, ale aj v dospelosti. Je niekoľko desiatok ochorení, ktoré je možné liečiť pupočníkovou krvou. Vedci uvádzajú pravdepodobnosť, že človek bude počas života potrebovať svoje krvotvorné kmeňové bunky na transplantáciu kostnej drene 1:400.

Zároveň sa v rámci klinických štúdií otvárajú nové možnosti jej využitia pri obnove poškodených tkanív a orgánov, napr. pri detskej mozgovej obrne, autizme, traumatickom poškodení mozgu a chrbtice, mŕtvici a iných.

Odber je bezbolestný a bezpečný a rozhodnutie, či si odobratú pupočníkovú krv ponecháte a zaplatíte, môžete urobiť až keď vám prídu výsledky jej vyšetrenia.

Prečo nie?

Niektorí rodičia to neurobia z poverčivosti, niektorí sú presvedčení, že ich dieťa ju nebude nikdy potrebovať. U iných je dôvodom finančná záťaž, ktorá s odberom súvisí.

Niekedy sa mamičky rozhodujú medzi odberom pupočníkovej krvi a dotepaním pupočníka. To však nie je potrebné, je možné nechať pupočník dotepať aj odobrať pupočníkovú krv.

Nadštandardná izba po pôrode

Potrpíte si na súkromie a túžite si prvé chvíle s dieťatkom užívať v kľude? Riešením je nadštandardná izba.

Prečo áno?

Intimita, toaleta i sprcha na izbe a prítomnosť otecka sú hlavné dôvody, prečo sa maminky rozhodnú priplatiť si za nadštandard.

Prečo nie?

Na druhej strane, ak ste spoločenská osôbka, môžete sa s ostatnými maminkami na izbe podporiť, porozprávať či poradiť.

Snáď sa nám podarilo nájsť odpovede na vaše zvedavé otázky. Dôležité je nestresovať sa, užívať si tehotenstvo a tešiť sa na pôrod.